1 MAYIS TATİLİ İÇİN GEZİ ÖNERİLERİ

Görsel Posted on Updated on

1 MAYIS TATİLİ

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, ruhumuzda  yer değiştirme isteği  de çoktan başladı. Bunun için önümüze çıkacak en güzel fırsat 1 Mayıs Tatili.

Bu sene 1 Mayıs pazar gününe denk geldiği için  cuma gününden yola çıkarak  iki  günlük, harika bir bahara başlangıç tatili planlayabilirsiniz.   Doğanında canlandığı bu güzel günlerde, bizim ailede büyükten küçüğe herkeste doğaya karışma isteği uyanıyor. Tüm kış tıkılı kaldığımız evlerin dört duvarı arasından kurtuluyoruz nihayet . Bizde topraktan yeni çıkan filizler gibi yüzümüzü güneşe dönmeye hazırız. Aile hayatında tatil planının önemli olduğunu düşünenlerdenim ben. Öyle tatil dediysem çok paralar harcanan illede lüks otellerde kalınan tatiller değil tabi kasıt. Günü birlik bile olsa bir yerden bir yere yer değiştirmek ve ya büyükten küçüğe herkese bir görev vermek ailenin bir arada kalması ve vakit geçirmesi için çok önemli bence. Anadolu’nun başka bir şehrinde yaşarken biz,  babam  pazar günleri 1 Mayıs Tatilihaydi gezmeye gidelim derdi. Bizi alıp   gürül gürül akan  bir derenin kenarına götürürdü bazen  . Arabanın arkasından itina ile  çıkardığı bezini ve suya daldırdığı kovasını önüme koyar haydi bakalım senin görevin arabanın içini silmek bende dışını yıkayacağım derdi. Ben bana verilen sorumluluğumun gururuyla elimden gelenin en iyisini canla başla yapıp babamdan alacağım bir aferin için saatlerce ortalığı silerdim.Sonrada buz gibi akan suların içinde keyifle oyunlar oynardım. Çoçukluğumuza dair  hatırladıklarımız aslında hep bu basit ve  bir arada paylaşılan güzel anlardan ibaret bence.

Bizim gibi büyük şehir karmaşasının içinde yaşıyorsanız eğer  ailenizle  birlikte başbaşa vakit geçirebileceğiniz bu tatil planları daha büyük anlamlar kazanır…

Ben benim için gidilebilecek 1 Mayıs tatil rotalarını sizler için de derledim. Öncelikli olarak günübirlik planlarımı sıralayacağım .

 • Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ilk sırada Emirgan Korusu var. Sarıyer’de bulunan bu koru; içinde kocaman Çınar ağaçlarının bulunduğu,  ortalıkta zıplayan sincapların koşturduğu, harika bir ormanlık alan. İçerisinde tahta piknik masaları var sabah erken saatlerde piknik sepetinizle orada olup ailece harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yok artık, birde  tatilde kahvaltı mı hazırlayacağım canım derseniz de; içeride bir çok köşk var; önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla bu  seçeneği de kullanabilirsiniz.  Ayrıca her sene düzenlenen   Lale Festivali  bu sene Nisan –  Mayıs ayları  arasında olacakmış. Çok güzel resim karelerine sahip olacağınıza eminim . Çocuklarınız hem doğayı keşfedecek hemde yakından hayvanları görme şansına sahip olacak.
 • Yine İstanbul’da yaşayanlar için Adalar’a gitmek bir diğer seçenek Vapura binmek, denizi seyretmek, martılara simit atmak, bisiklet sürmek eminim ruhumuza iyi gelecektir.
 • Eminönü’nden kalkan boğaz turlarıyla Erguvan Zamanını yakalamak bir diğer seçenek . Temiz hava, bol güneş ve  hayaller kurdurtacak muhteşem  tarihi yalılar;  işte hepsinin arasında göz alabildiğine mor renkte Erguvan Ağaçları ...Boğazın muhteşem görüntüsü sizi içine hapsedecek.

erguvan boğaz

        Gelelim gidip kalabileceğiniz farklı  rotalara ;

 •  Göbeklitepe – Urfa; Tüm Dünya’nın farkına vardığı bizim hala  tam olarak haberdar olmadığımız Dünya Tarihinin bilinen ilk dini yapılar topluluğudur. Bu yapının bulunduğu tarihte toplumların avcı toplayıcı zamanda, yani basit ve ilkel dönemde oldukları düşünülürken yapının bulunmasından ve heybetinden dolayı  insanlık tarihinin dönemlerinin değişiklik gösterdiği kanıtlanmıştır.Gitmişken balıklı göle, dileğinizi bir kağıda yazıp atmayı unutmayın eğer balıklar kağıdı yerse dileğiniz kabul olacak demektir, benden söylemesi…
 • Kapadokya- Peri Bacaları- Ürgüp; farklı bir deneyim isterseniz eğer birazda seyyah ruhunuz varsa bu Çadır Kampı tam size göre. Bizimde geçen sene ki  1 Mayıs tatil rotamız burasıydı. Sabah beşte uyanıp güneşin doğuşunu izlemek, gökyüzünde uçan rengarenk balonları fotoğraflamak ve  akşam yakılan ateşin başında harika şaraplardan tatmak isterseniz eğer bu kampı tercih edebilirsiniz.Biz harika vakit geçirdik.  Kapadokya Kamp yazımız için lütfen tıklayınız.
 • Artvin Maçahel Gezisi; Benimde televizyonda ilk izlediğimde  şaşkınlıktan ağzımın açık kaldığı kendinizi  bulutların üzerinde hissedeceğiniz,   değişik bir coğrafyaymış burası. Sınırların çizilmesiyle birlikte yarısı Türkiye’de diğer yarısı da Gürcistan sınırında kalmış bir grup köy topluluğu aslında .  Bu bölge  Türkiye’nin tek Biyosfer Rezerv Alanı. Unesco tarafından özel  ve korunması gereken bölge olarak ilan edilmiş. Hatta Avrupa Bankası buranın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için kaynak aktarımında bile bulunmuş . Eko sistem çeşitliliği çok ileri düzeyde. Ve en önemlisi coğrafik konumu nedeniyle yüksek kayalıklardan oluşan henüz hiç insan eli değmeyen  ormanların bulunuşu . Dünya da yaşayan bunca insanın içinde hala el değmeden, insan girmeden  bakir kalan Asya ve Arupa kıtasında ki tek yağmur ormanı  . Altta ki linkten de görüntüleri izleyebilirsiniz eminim sizde çok beğeneceksiniz. Tertemiz havayı içinize çekip bulutları izlerken lütfen bize de resminizi yollayın:)

Sizlerden gelecek yeni ve farklı rotaları  bekliyorum .  Alışveriş merkezlerinde hamburger yiyerek geçirilmeyecek,  1 Mayıs tatilleri diliyorum hepimiz için:)

http://tv.cnnturk.com/Content/NetDVideoPlayer/54351151b2394238c868a1cd/360/_Iframevideo

1 MAYIS TATİLİ İÇİN GEZİ ÖNERİLERİ” için bir yanıt

  yasin said:
  3 Nisan 2015, 07:45

  Harika öneriler gerçekten… Elinize ve klavyenıze sağlık diyelim ve bir mayısı bekleyelim bakalım….

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.