“TEDX” NOKTALARI BİRLEŞTİRMEK

Görsel Posted on Updated on

           “Technology”, “Entertainment” ve “Design” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan TED oluşumu; 1984 yılında  Yayılmaya  Değer Fikirler sloganıyla  yola çıkan, kar amacı gütmeyen bir konferanslar serisi ve küresel bir topluluktur.

Bu topluluğun amacı; arkalarında yaratıcı ve ilham verici bir başarı hikayesi olan çok başarılı insanları konferanslar yoluyla konuşturarak bilgi alışverişinde bulunmaktır ve dinleyenlere hayatı başka bir bakış açısıyla anlatmaktır.

2012 yılında sürekli videolarını izleyen eşimin sayesinde tanıştığım ve takip etmeye başladığım bu bağımsız konferanslar  günümüzde tüm Dünya’da oldukça saygın ve önemli bir yer almış bulunuyor.  Dünya çapında 4 milyarı aşan bir izleme rakamına ulaşan bu konferansların her biri Dünyayı değiştirebilecek ilham verici ve yaratıcı insanların 18 dakika süren konuşmalarından oluşmaktadır .30 senelik bir geçmişi olan ve konuşmaların 18 dakikayla sınırlı olduğu TED konferanslarında bugüne kadar Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown gibi isimlerkonuşmacı olarak yer aldı.

TEDx olarak yürütülen konferanslar  yerel ve bağımsız olan; Ted benzeri etkinlik anlamına gelmektedir. X denilmesinin başlangıç noktası işte bu fikirdir. TEDx Serisinin bir yenisi;  21 Kasım tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

21 Kasım tarihinde ki CONNETTİNG THE DOTS / NOKTALARI BİRLEŞTİRMEK TEMALI konferansta 3 ayrı oturumda 15 konuşmacı çıkacak şekilde organizasyon yapılmıştır.

Bu sene neden 4 bin kişi noktaları birleştirmek için ortak bir yola çıktık?

“Hayatımız boyunca milyonlarca nokta biriktiriyor ve onları birbirine bağlıyoruz. Noktalar ister büyük ister küçük olsun, her yeni bağlantıda kendimize yeni bir yön, yeni bir perspektif ve yeni bir deneyim katıyoruz. Bazen minicik bir noktadan başka bir noktaya geçerken bile upuzun bir yol alıyor, değişimi fark ediyor ve geçmişi geçmişte bırakıp önümüzde açılan yeni yollardan yeni olasılıklardan geçiyoruz. Ve bu minik noktalar/olaylar bir anda beklemedik bir sırayla birbirlerine bağlanınca bir bütün olarak çok önemli ve güçlü oluyorlar. Kimisi buna yaratıcılık diyor, kimisi bilim, kimisi sanat, kimisi teknoloji. Ama bir gerçek var ki bu bilmeden biriktirdiğimiz noktalar biraraya geldiğinde paylaşmaya değer fikirler hayat buluyor, nefes almaya başlıyor.

Geçmişimizdeki noktaları birleştirmeye başladığımızda, ait olduğumuz geleceği nasıl şekillendirdiğini öngörmek istiyoruz. Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi’ndeki ünlü konuşmasında söylediği gibi ‘İleriye bakarak yaşamınızdaki noktaları birleştiremezsiniz, o noktaları ancak geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz.’ Bu demek değildir ki sırtımızı geçmişe yaslayarak yaşamalı, geçmişimize takılıp kalmalıyız. Tam tersi başınıza gelen her şeyin ileride bir anlamının ve öneminin olacağına inanmanız gerekir. Bu yüzdendir ki sürekli olarak hayal kurmalı, noktalar biriktirmeli ve bu noktaların bir gün hiç beklenmedik bir anda birleşeceğine inanmalıyız. Ve hayatta karşımıza çıkan ya da çıkması muhtemel tüm olasılıkları, tüm deneyimleri, tüm mutlulukları benimsemeli ve o andaki anlamını fark edemesek bile ileride hayatımıza katkıda bulunacağından emin olmalıyız.”

kaynak : www. ted.com; www. tedxistanbul.com

Açıklanan Konuşmacılar
– Moderatör: Aslı Şafak, Gazeteci / TV Programı Sunucusu ve Yapımcısı
– Capital Turkish Connections (CTC), Bağımsız Düşünce Üretim ve Uygulama Kuruluşu
– Cem Topçuoğlu, Kolektif Yaratıcılık Başkanı
– Ece Temelkuran, Yazar
– Emin Çapa, Gazeteci
– Emre Soyer, Davranış Bilimci
– Ezel Akay, Film Anlatıcısı
– Judith Liberman, Masal Anlatıcısı
– Karsu, Caz Sanatçısı
– Mehmet Aksel, Mutfak Sanatları Akademisi Kurucu
– Şahin Tulga, Mentoro Danışmanlık Platformu Kurucu

Bilet fiyatları için lütfen tıklayınız. 

Volkswagen Arena, İstanbul’da düzenlenecek etkinliğin tüm detaylarını http://www.tedxistanbul.com/  sayfasından  inceleyebilirsiniz. 

Ted’in En popüler videolarından biri olan ve benim gerçekten çok  beğendiğim konferansı  Ken Robinson’a ait.

Sir Ken Robinson, yaratıcılığı (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi yaratma ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

Bu bağımsız topluluğun tüm  video ve konferans detaylarına ulaşmak için https://www.ted.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Tüm videolar başladıktan sonra altta göreceğiniz Subtitles düğmesiyle istediğiniz dilde dinleme  olanağı sunuyor.

Bu da sevgili eşimin sayısını bilmediğim kadar çok izlediği konferans videosu.

Diana Nyad; Küba’dan Florida’ya  64 yaşında yüzen bir kadın. 55 saat süren (iki günü aşkın ) bu yolculuğunda nasıl başarıya ulaştığını tüm detaylarıyla anlatıyor. 28 yaşında başladığı ilk denemesinden sonra defalarca daha başarısızlığa uğruyor ve sonra hedefini 64 yaşında gerçekleştiriyor. (Asla asla  asla vazgeçme)

Canınız çok sıkkınken ve bir çıkış yolu bulamıyorken izleyebileceğiniz ve sizi bambaşka düşüncelere sevk edecek yüzlerce video arasından eminim çok beğeneceğiniz bir tanesi çıkacaktır.

                BİRLİKTE YOL ALALIM****

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.