HIDIRELLEZDE NE DİLEK TUTSAM

Posted on Updated on

Hıdırellez nedir  ya da Hıdırellez hangi gün

HIDIRELLEZ

Hıdırellez ve ya Hıdrellez Azerice’de Xıdır Ilyas ya da Xıdır olarak bilinir. Türk toplumlarında ve Anadolu’da geçmişten günümüze kadar kutlanan  mevsimlik bayramlardan birisidir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak bilinen Hıdırellez Günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu düşünülerek kutlanmaktadır.

 
Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içip ölümsüzlüğe ulaşmış kişidir; özellikle bahar aylarında aramızda dolanarak, bolluk ve bereket  dağıtır. Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.
 
Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?
Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bu özel gün Hristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlarlar. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.
 
Hıdırellez de Ne Yapılır?
5 Mayısın, 6 Mayısa bağlandığı bu gece sabah olana dek, aklınızda ve kalbinizde ne dilek varsa; sabah gün ışıyana kadar tutmanız gerekiyor. Bunu yapmanın kültürlere göre bir çok farklı yöntemi var. Hıdırellez de görülen ve en bilinen adetlerden birisi Türkler’de ki ateş yakma geleneğidir. Dünyanın yaratılışıyla ateş arasında kurulan bu bağda Tanrının insanlık için bir armağanı olarak düşünülen ateş kutsal bir imgedir. Ateşin yanması ve devamlılığı ile hastalıkların kovulduğuna ve kötülüklerin savıldığına inanılır.
Ayrıca Kütahya’nın tavşanlı ilçesinde sabah erkenden kalkan yörük kadınları bitkilerin üzerinden topladıkları çiğ taneleriyle sabah ezanında yoğurt mayalarmış. 
GÜL
 
Hıdırellez için ben neler hazırladım?
Yurtdışında yaşayan çok yakın bir arkadaşım olan Eylem ile yıllardır bir seremoniye dönüştürdüğümüz Hıdırellez kutlama hazırlıklarımız bizim için günler öncesinden başladı bile. Onun yaşadığı şehir olan Norveç’ten gelen bozuk paralarımı, şişesini yeni açtığımız kırmızı ojeyle boyadık. Eskiden kağıtlara çizilen dileklerimi ben bilgisayar yardımıyla yazıcıdan çıkardım. Geriye bir tek paralarımızı ve dileklerimizi altına gömeceğimiz güzel bir gül ağacını bulmak kaldı. Ne diyelim hepinizin dilekleri kabul olur inşallah……

BİRLİKTE YOL ALALIM….

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.