Daha Çok Gezsek | Yurt DışıGezi YazılarıTayland

Bangkok / Tapınaklar

 BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Tapınaklar şehri Bangkok’u gezmeye devam ediyoruz. Bangkok thai dilinde “Melekler Şehri” anlamına geliyormuş . Şehir aslında üç ana kısımdan oluşuyor. Khao San Road Caddesi,  Sukhumvit Bölgesi ve Silom Bölgesi . Gezgin ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği Khaosan Road  bölgesi bizde ki Sultanahmet civarı gibi düşünülebilir. Alışveriş merkezlerinin  içinde ve raylı sisteme yakın olmak isteyenler  Sukhumvit bölgesini, daha lüks ve standartları yüksek bir tatil yapmak isteyenler ise   şehrin yeni yaşam ve finans  merkezi sayılan Silom bölgesini  tercih ediyor. Bu üç bölge hakkında tekrar yazıyorum çünkü gittiğinizde dolaşacağınız, konaklayacağınız alışveriş yapacağınız bar ve cafelerin  en yoğun olduğu bölgeler bunlar.

Biz, genelde gittiğimiz tatillerde şehri yürüyerek  keşfetmeyi sevdiğimiz için  sabahın çok erken saatinde  boş sokaklarda ve  kanallar arasında yürümeye başlıyoruz.  İnsanın ilk dikkatini çeken binaların ve  tapınakların  her zaman rastladığımız yapılara göre farklılıklar gösteriyor olması. Köşeli mimarisi, altın varaklı süslemeleri, renkli mücevherlerle  işlenmiş ve ince detaylı işçilikle yapılmış  bu sıra dışı mimari; insanı kendine hayran bırakıyor. 

 Saat  sekiz buçuk civarı turuncu giysileriyle genç Budist Rahipler tek sıra halinde ve büyük bir sessizlik içinde tapınaklardan çıkmaya başlıyorlar. Bu onlar için her sabah gerçekleştirilen Sadaka Yürüyüşü  seramonisiymiş aslında . Çıplak ayakları, kel kafaları, turuncu kıyafetleriyle hepsi birbirinin aynısı gibi duruyor. Ellerinde tencere benzeri derin kaplar var.  Halk bu geçen genç rahipleri  oldukça saygıyla karşılıyor ve selamlıyor. Sokaklarda ki insanlar ellerinde ne varsa birer ikişer bu kaplara dolduruyorlar.

Bazen bir elma, bazen bozuk para, bazen bir çiçek . Bu rahiplerin tek geçim kaynağı böyle sabah çıktıkları yürüyüşler ve sürekli halk tarafından tapınaklara getirilen yiyecek, giyecek ve paralar. Biz bir tapınakta ilaç getireni bile görmüştük; ilk başta çok tuhaf gelmişti bu durum ama  sonrasında budizm öğretilerini öğrendikçe  insan kavrıyor huzur ve karşılıksız yapmak üzerine olan yaşam felsefelerini.    

                                          

Rattanakosin  Bölgesi şehrin  Tarihi Bölgesi sayılıyor, gezeceğiniz tapınakların çoğu bu civarda . Şehirde  çok sayıda tapınak ve budist okulu var . Gelen turistlerin çoğu Tayland’a deniz tatili için geliyor aslında  ve genelde Bangkok’u pekte  gezmeden geri dönüyor. Bu şehri mutlaka ön yargılarınızı bir tarafa bırakıp keşfetmelisiniz. Bu özgürlükler şehrinin  size hiç yaşamadığınız bir tatil deneyimi yaşatacağına  eminim. Doğu’nun Venedik’i de denilen bu şehir her geçen gün daha cazip ve yerel yaşam unsurlarıyla bizleri daha çok etkileyeceğe benziyor.

BÜYÜK SARAY ( THE GRAND PALACE )

          Şehri neredeyse ikiye bölen  Chao Phraya nehrinin yakınında ki bu çok büyük ve şehrin en turistik yapısı olan binalar kompleksi 1782 yılından beri Tayland Krallığına  ev sahipliği yapıyormuş. Girişte biletinizi alınca bu kompleks yapı için elinize bir katalog veriliyor aktardığım bir çok detayı buradan okuyabilirsiniz. Bu şehirde göreceğiniz  her yapı sizde de, bizim yaşadığımız gibi   ihtişam ve gösteriş hissi uyandıracak.  Altın rengi varak  tüm yapılarda oldukça çok kullanılan bir detay .

Bu kompleks şeklinde ki  binaların içinde gezmeniz gereken bence en önemli yapı  Zümrüt Buda Heykeli . Bu heykeli önemli yapan bir çok detayı var ayrıca Tayland Halkı için çok kutsal ve önemli bir yere sahip. Yalnızca Kral tarafından dokunulmasına izin veriliyor. Tek bir parça halinde ki blok Yeşim Taşı, oyularak yapılmış.  Yeşil Zümrüt Budaya giydirilen üç farklı kıyafet var. Bu kıyafetlerin tamamı altından yapılmış ve  Kral tarafından farklı zamanlarda  giydiriliyor. Kralın Üç ayrı dönemde giydirdiği bu üç farklı elbise Tayland’ın mevsimlerini (Serin sezon-Yağışlı sezon ve Yaz sezonu)sembolize ediyor ve şehre bereket getireceği düşünülüyor.

ZÜMRÜT BUDA
ZÜMRÜT BUDA

Bunun dışında bu alan içerisinde ziyaret edeceğiniz diğer önemli  yer ise   Wat Pra Keaw tapınağıdır. Tapınağın kapısında  iki adet elinde asa bulunan, suratı hayvan şeklinde, vücudu ise insan görünümünde olan dev gardiyanlar  bulunmaktadır. Bu Koruyucu Gardiyan şeklindeki   heykellere “Yaksa” denilmektedir .

Tayland’da Budist İnanıştan önce bulunan  Hindu İnanışından kaldığı düşünülmektedir. Özellikle Büyük Saray civarını gezerken çok sık karşınıza çıkacak olan bu koruyucu heykellerin Kuş İnsan görünümünde olanına  “Kinnari” adı verilmektedir,  Yılan Suratlı olanına ise “Naga” denmektedirBunların dışında çevre de sıklıkla pembe Fil heykelleri ile de karşılaşacaksınız. Tayland halkı için iyi şansın sembolü sayılan fil  heykeli  engellerin kaldırıcısıolduğu düşünülen Fil Kafalı Tanrı Ganeşa’dır. Ganeşa’nın Amblemi aslında bizim çok yakından bildiğimiz Hitlerin Gamalı Haçının’da simgesi olan Swastika işaretidir. Hindu inanışının Budizm üzerinde çok büyük bir etkisi olduğu düşünülüyor. Tanrılara adak adama gibi Budizmde görülen bir çok  inanışın özünde  bu Hindu dininden kaldığı sanılıyor.

Büyük sarayın açılış saati : 8;30   kapanış saati ise : 15;30 ‘dur.   İçeri giriş kişi başı 2015  yılı itibariyle 500 bahttır. Dini bir yapı olan bu tapınağa giren  bayanların da  erkeklerin de kıyafetine dikkat ediliyor. Şort, mini etek ve açık kıyafetle girilmesi yasak bunun için  kapısının  önünde ki tezgahlarda uzun penye pantolonlar ve uzun kollu t-shırtler satılıyor. Biz eşim için dünyanın en çirkin kilim desenli eşofmanını satın alıp içeri bu şekilde girebilmiştik bu güzelim mekanda çekilen resimlere bu yüzden içimizden pekte bakmak gelmiyor 🙂

YATAN BUDA ( WAT PHO/RECLINING BUDHA )

Öncelikle size yürüyerek nasıl gideceğinizi komik bir dille tarif edeceğim. Bu tarifler, dilini hiç okuyamadığınız ve soru sorduğunuz her insanın sizi dolandırma meyili olduğunu bildiğiniz bir ülkede son derece önem kazanıyor 🙂 Grand Palace’ın ana kapısından sola  doğru yürüyeceksiniz. Karşınıza çıkan ilk yol ağzından sola dönüp 10-15 dakika kadar daha hiç bir yere sapmadan  devam edeceksiniz. Yolun sonunda kalabalık olan tapınağın girişini göreceksiniz.

Daracık bir kapıdan içeri girdiğinizde gözlerinize inanamayacağınız büyüklükte uzanmış  bir buda heykeli sizi karşılıyor.İçeriyi sırayla budanın etrafında dolanarak geziyorsunuz. Heykelin tamamı altından varak kaplama şeklinde yapılmış . Uzunluğunun 46 metre yüksekliğininde 15 metre olduğu yazıyor kapıda. Tek bir resim karesine sığdırmakta zorlanıyor insan.

YATAN BUDA
YATAN BUDA

İçinden geçtiğiniz bir koridorda 108 adet kap bulunuyor, Bu kaplar Budanın 108 Buyruğunu temsil ediyor. Bu yüzden  halk için 108 rakamı kutsal ve uğurlu sayılıyor. Tespihlerin de  108 adet boncuk var. İnsanın karşı koyması gerektiği düşünülen 108 adet hazzı ve egoyu simgeliyor. Hep  duyduğumuz ve nasıl olduğunu bilmediğimiz

YATAN BUDA 108 BRONZ KAP
YATAN BUDA 108 BRONZ KAP

NİRVANA’ya ulaşmak için 108 nefsi mücadele eylemini geçmeniz gerekiyor. Meditasyon sırasında  insanların bedenlerinde bulunan 108 adet enerji çıkış noktası olduğuna inanılıyor. İşte bu öğreti de bunun gibi bir çok anlamı var  108 rakamının. Kaselerin önünden geçerken içlerine para atıyoruz. Şans ve uğur getirdiğine inanılıyor.

Bu paralar yine budist rahipler için kullanılıyor.  İçeride ki diğer önemli ve gözden kaçan detay ise Tayland’ın en önemli Masaj Okulunun bu yapı içerisinde olması. Geleneksel Tay masajını en güzel ve en doğru tekniklerle yaptırabileceğiniz bir masaj bölümü de tapınak içerisinde hizmet veriyor. Biz yaptırmak için içeri bakındık ama son derece kalabalıktı. Rezervasyonla çalışıyorlar. Masaj yaptıramasanız bile dönüşte evinize ve  çok sevdiklerinize  hediye etmek için  özel satılan masaj yağı setlerinden mutlaka almalısınız.

Giriş saatleri 08;00 ve 17;00 arası. Masaj saati 18;00 a kadar devam ediyor. 2015 yılı itibariyle içeri giriş bir kişi 100 baht.

5
YATAN BUDA

ŞAFAK TAPINAĞI ( WAT ARUN/TEMPLE OF DAWN ) 

Yine öncelikli olarak yürüme koordinatlarından bahsedeceğim size ki birde buralar arasında tuktuk vs. parası ödemeyin diye 🙂  yatan buda tapınağına giderken  sola döndüğünüz yol ağzından   bu sefer sağa doğru döneceksiniz. Önünüze böyle  pazarı andıran dışarıda tezgahların olduğu bir sokak çıkacak. Hafif kötü kokulu bir yer.

Buranın arka kısmı nehir bu sokakla nehir arasında ki iskeleden teknelere 3 baht karşılığı  biniyorsunuz. Nehir dediysem küçük bir su gibi gelmesin aklınıza. Bildiğiniz üzerinden gemilerin geçtiği çok büyük bir göl şeklinde şehri ikiye bölen bir  su bu. İşte buradan bindiğiniz tekneler sizi doğruca bu tapınağa götürüyor. Hem tekneyle geçerken şehride izleme fırsatınız oluyor. Biz başaramasak da buraya gidişinizi özellikle akşam üzerine getirmenizde  fayda var ; hem şehrin hemde tapınağın ışıklandırılmış halinin çok güzel olduğu söyleniyor.

Bu tapınak benim Tayland’da gördüğüm en muhteşem ve büyüleyici tapınaktı. Üzerindeki her milimin de bir işleme bir porselen çiçek ve bir detay var. Aşağıdan en tepeye kadar, renkli güllerle,deniz kabuklarıyla  ve yarı değerli rengarenk taşlarla süslenmiş bu tapınak  sizi  kendine hayran bırakıyor.

 Çok dik olan bu tapınağa tırmanmak için üzerinde merdivenler bulunuyor. Budistler için çok önemli olan Şafak Tanrısı  Aruna’dan almış ismini.  70 metre yüksekliğinde ki bu yapının asıl yapılma nedeni Budizm’de çok önemli bir inanış olan Meru Dağı’nı sembolize etmesidir. Meru dağı hani bizim şu sürekli kullandığımız mitolojik” Kaf ” dağının ta kendisi oluyor. Budistler için tanrı bu dağda yaşıyor ve dünya bu dağın çevresinde katmanlar halinde bulunuyor. Tanrının dünyayı yaratırken bu dağın çok önemli  bir yeri olduğuna inanılıyor bunun nedeni de  Tanrının, bu dağın görüntüsünde insanlara yansıdığını düşünmeleri.

Bu tapınağı görmeden kesinlikle dönmemelisiniz…

Tapınak 08;00 – 17;30 arası açık ve 2015 yılı için  1 kişi üçreti 50 baht .

ALTIN BUDA (WAT TRAİMİT/THE TEMPLE OF GOLDEN BUDHA)

China Town bölgesinde  Hua Lampong  Tren istasyonu yakınında bulunan bu buda  dünyanın en büyük kitlesel yüksekliğe sahip altından yapılmış  heykeliymiş. Yaklaşık 5,5 ton ağırlığında olan bu heykel  700 yıllık bir tarihe sahipmiş. Geçmişte  istilacılardan korunmak için; halk tarafından alçı ve çimentoyla kaplanmış ve üzerinden geçen yıllarla birlikte altın olduğu unutulmuş. Aradan geçen uzun yıllardan sonra vinçle taşınması esnasında çatlayınca içinin saf altından yapıldığını anlamışlar.

Tapınak 09;00 – 17;00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 2015 itibariyle 1 kişi bilet ücreti 10 baht.

Bunca Tapınak ve Buda Heykeli gördükten  sonra insan Budizm Öğretisini gerçekten merak ediyor. Benim de Vikipedi den ve bir kaç yabancı kaynaktan edindiğim bilgilere göre Gotama Buda , Hindistan’da yaşayan ve Budizmin Kurucusu olduğuna inanılan kişidir. Dünyada ki tüm Budistler tarafından Buda olarak kabul ediliyor.  Budizm; cehalet uykusundan uyanmayı ,  aydınlanmayı  tüm canlıları kucaklamayı tarafsız olmayı   ve büyük bir şefkati barındıran öğreti ve inanç sistemidir. Budizm’in, tüm tek tanrılı dinlerden temel farkı, her şeye gücü yeten bir yaratıcı tanrı varlığını  reddetmesidir. Budizm’e göre tanrılar, ruhlar ve yaşayan her canlı için acı, cehalet ve yeniden doğuş döngüsü (Reenkarnasyon) vardır.

TAYLAND YEME – İÇME REHBERİ  YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
                       BİRLİKTE YOL ALALIM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu