Bodrum RehberiDaha Çok | Yesek-İçsekGüncel Yazılar

Bir Deneyim Tasarımı Hikayesi

İçinde ve ardında hikayesi olan şeylerin yaşamımda olması beni hep derinden etkiliyor ve ilham veriyor. Bu hafta yine kendim için bir ilki yaşadım. Tohum İstanbul Deneyim Tasarımı Markası’nın organize ettiği, bir tadım etkinliği davetine katıldım.

İlk diyorum çünkü anlatacağım bu gecede hem yedik, hem kokladık, hem dokunduk hem de hayata dair ve coğrafyamıza dair bir çok şey öğrendik. Uzun ve dantel gibi işlenmiş bu yolculuğun hikayesini ben de dilim döndüğünce size anlatmak istiyorum.

Türkiye’nin ilk kraft rakısı “Yeni Rakı Uzun Demleme” ile tanışmak için, bir zoom toplantısında bir araya geldik. Bu da pandeminin bize yeni kattıklarından. Aynı masalarda değil de aynı tablet ekranında buluşmak. Biz sadece, bir tadım etkinliğinde olduğumuzu düşüne duralım; gece, içinden matruşka bebekler doğuran bir serüvene dönüştü. Yedik içtik ve çok şey öğrendik. Tadımını yaptığımız bu rakı Türkiye’nin ilk kraft rakısı. Kraft kelimesi artık günden güne daha bilinir hale gelen bir yaşam şeklinin, hatta el emeğinin bütünsel bir yaklaşımı.

Günün ortalarında elimize ulaşan sadelik dolu bir çantayla içimiz şenlendi. Rakının yanındaki eşlikçiler Nevale Meze’nin katkılarıyla hazırlanmış . Tatların ve içimin birbirine uyumu düşünülmüş. Hatta malzemelerin birbirini nasıl dengeleyeceğine kadar tüm detaylar ince ince hesaplanmış. Şimdi bu çok lezzetli mezeleri ve kraft uzun demleme rakıyı size uzun uzun anlatmak istiyorum.

Bir Meze Daha Ne kadar Lezzetli Olabilir ki?

  • Gambilya Favası
  • Rezeneli Bebek Enginar
  • Aslan Balığı Ceviche
  • Pancarlı Yoğurtla Bodrum Otları

Uzun Demleme ile Kraft Bir Yolculuk

Gambilya Favası

Önce mezelerin hikayelerini Şef Yüce Tüfekçioğlu’ndan dinledik. Gambilya Fava’nın bu rakıya eşlikçi olarak seçilmesi elbette ki tesadüfi değil. Uzun demlemenin, “her malzemenin en iyisini yerinden temin etme” ilkesinden ilham alınarak harmanlanmış bir mezeymiş bu. Gambilya Bodrum bölgesinde yetişen mercimekten biraz büyük ve bezelyeyi andıran bir bakliyat. Tamamen doğal ve coğrafi bir ürün, tam da uzun demlemenin ruhuna uygun hazırlanmış.

Rezeneli Bebek Enginar

Birkaç gün önce pazardan alınan bebek enginarlar portakal ve mandilina suyu ile buluşturulmuş. İşin bir diğer sırrıda Türkiye’de üretilen ve Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret alan beş üründen birisi olan Milas Zeytinyağı. Zeytinyağı denilince biz bu bölgede yaşayanlar bile hala, Memecik Zeytininden ve Zeytinyağının kıymetinden haberdar değiliz. Memecik Zeytini ile ilgili benim için en kıymetli bilgilerden biri de doğanın hayata en güzel katkısını içinde bulunduruyor oluşu.

Çevremizdeki Zeytin ağaçlarının karatavuk kuşları tarafından dikildiğini biliyor muydunuz ? Evet yanlış duymadınız doğa yine tüm mucizesiyle işbaşında. Bu zeytin türünün dağlarda ve ormanlık yamaçlarda yayılmasının en büyük nedeni Karatavuk kuşları. Bu zeytinlerle beslenen bu tatlı kuşlar, yedikleri zeytinlerin çekirdeklerini toprağa bırakıyor. En ormanlık ve ulaşılamaz alanlarda göreceğiniz ağaçların sırrı işte bu döngüyle hayat buluyor. Damaklarımızı çatlatan bu mezede enginarlarla buluşan zeytinyağı, Menteşe Som markasının yağıyla yapılan bir sosla lezzetlendirilmiş.

Aslan Balığı Ceviche

Gecenin benim için en şaşırtıcı mezesi Aslan Balığı’ydı. Bu tadım gecesiyle birlikte ilk defa tattığım bu balık çeşidi Hint Okyanusu’ndan denizlerimize gelerek Akdenizi istila eden yeni bir türmüş. Denizlerimizdeki balık türlerini tehdit eden ve yok olmalarına neden olan bu balık, Akdeniz Koruma Derneği tarafından gönderilmiş. Bodrum Mandalinası ile buluşan bu balık Cevishe yapılarak sunuldu.

Cevishe, Peru’nun klasik yemeklerinden biri. Narenciye ile marine edilmiş deniz ürünleri hiç pişirilmeden, genelde lime limon suyunda bekletiliyor ve asitte pişmesi sağlanıyor. Benim ilk defa denediğim ne yalan söyleyeyim yemeden önce tereddüt edip yedikten sonrada lezzetine doyamadığım bir tat olarak aklımda kaldı. Bu balığın, uzun demlemenin tazeliği ve yumuşak içimiyle çok iyi uyduğu düşünülmüş. Bunun için eşlikçi olarak seçilmiş. Akdeniz Koruma Derneği’nin öncülüğünde bu balığın balıkçılar tarafından avlanıp mutfaklarımıza ulaşmasının önemini konuştuk. Bu şekilde hem tadı çok lezzetli olan bu balık mutfaklarımıza ulaşmış olacak hem de yayılım hızı durdurularak denizlerimizdeki balık türlerinin yok olmasına engel olunacak.

Pancarlı Yoğurtla Bodrum Otları

Bodrum’un meşhur otları, gecenin olmazsa olmazıydı tabi ki. Gece için hazırlanan tanıtım yazısında şöyle yazıyordu.

Pazarcılara sorsanız, her birinin adını yerel isimleriyle söylerler. Bu Nasıl Yenir? diye sorunca da hep aynı cevabı alırsınız. ‘Haşla, gavur Yi!

Şef Yüce Tüfekçioğlu

Gerçekten benimde Bodrum’a geldiğimde ilk dikkatimi çeken şey buydu. Gördüğümüz bir çok ot ve çiçek, yenilebilir ya da şifalı sürülebilir bitkilerdi. Uzun demlemeyi yapan ustalar rakının pürüzsüz ve taze bir rakı olmasını hayal etmiş. Şef Yüce’de bundan ilham alarak pancar, süzme yoğurt ve sarımsağı pürüzsüz bir dip haline getirmiş ve üzerine haşlayıp kavurduğu Bodrum Otları ile birlikte bu mezeyi hazırlamış.

Çantanın içinden bir de özenle hazırlanmış ekmekler çıktı. Atalık tohum olan karakılçık buğdayından ekşi maya ile hazırlanmış.

Uzun demleme Kraft Rakı, ekmekler, mezeler ve konuştuğumuz her şey büyük bir emeğin, sabrın ve ustalığın hikayesiydi.

Böyle bir deneyim benim için çok etkileyiciydi. Hızlanan dünyanın içinde, yavaş yavaş filizlenmekte olan tohumları gördük. Ve içinde yaşadığımız bu mükemmel sisteme tekrar şükranlarımızı sunduk.

Beni bu deneyime davet eden Tohum İstanbul / Emel Eren’e çok teşekkür ederim. Bir Tadım deneyimi benim için ancak bu denli unutulmaz olabilirdi….

Alkol Sağlığa Zararlıdır. Makul Düzeyde Tüketilmesi Önerilmektedir. Bu yazı Reklam ve Tanıtım amaçlı yazılmamıştır. Bir deneyim anlatılmaktadır.

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu