Bodrum Rehberi

Bodrum Çevresinde Görülecek 5 Gezi Rotası

Bodrum’un çevresinde görülecek Tatil ve Kültür Merkezleri

Ege bölgesi’nde bulunan Bodrum’un etrafında oldukça önemli, antik kentler, kültür merkezleri ve tatil destinasyonları bulunuyor. Deniz, doğa huzur ve eğlence; hepsi için bir seçenek bulabileceğin Bodrum’un çevresinde mutlaka gezmen gereken 5 rotayı listene kaydetmeyi unutma.

1) Milas

Milas Bodrum’a arabayla 40 dakika uzaklıkta bulunan, bir destinasyon. En az 5000 yıllık bir tarihe sahip kültür ve tarih kenti. Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve Müslümanların geçmişte bir arada yaşadığı bu kent değişik mimarisiyle ve tarihiyle oldukça etkileyici bir geçmişe sahip.

27 Antik Kent kurulan bu şehirden günümüze, 4 Antik Kent ayakta kalarak gelmeyi başarmış.

 İasos, Labranda, Euromos ve Herakleia Antik Kentlerinin kalıntıları büyük oranda bütünlüğünü korumuş. Heraklia Antik Kenti’nin çevresinde meşhur olan Yılan Balığını yiyebilirsin ve doğa yürüyüşü yapabilirsin. İasos Antik Kenti‘nin büyük bir kısmı yıkılmadan günümüze kadar gelen göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

2) Didim

Didim Milas’a arabayla 1 saat 45 dakika uzaklıktaki tatil destinasyonudur. Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği bölgede Altınkum Plajı ve Apollon Tapınağı gelen turistler için oldukça popülerdir. Apollon Tapınağı, Kahin Tanrı Apollon’un; Anadolu’da bulunan kehanet merkezleri arasındaki en önemli üç tapınağından birisidir. Büyük kısmı geçmişten günümüza kadar sağlam kalmış kent oldukça heybetlidir.

3)Marmaris

Bodrum’a arabayla 3saat uzaklıkta bulunan Marmaris, Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden birisidir. Bodrum’a göre daha yeşil ve ormanlık bir bölgede olan bu rotada sahil yolunu takip ederek harika koylar ve manzaralar görebilirsin. Bu güzergahta sırasıyla Ören, Akbük, Akyaka, Datça ve Marmaris’i gezebilirsin. Araçla ulaşımda önce Datça’yı oradan da Datça arabalı Feribotu ile Marmaris’i ziyaret edebilirsin. Yolculuk süresini kısaltmak istersende Bodrum Merkez Marina’dan hareket eden Datça Feribotu ile doğrudan Datça’ya ulaşabilirsin.

Feribot Saatleri İçin lütfen sayfaya bak.

4) Selçuk / Efes Antik Kenti

Bodrum’a kadar gelip Efes Antik Kenti’ni görmeden sakın dönme. 1994’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Efes, 2015’te  Dünya Mirası olarak tescil edildi. Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes’te yer alır. Efes’teki Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Tatiline bambaşka bir anlam katacak bu gezi rotası ile Efes Antik Kenti’nin büyüleyici mimarisine hayran kalacaksın.

5) Selçuk / Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Evi, Efes çevresinde Bülbüldağı’nda bulunan  Katolik bir mabettir. Bodrum’dan yaklaşık 2 buçuk saat mesafe uzaklıktadır. Efes Antik Kenti’nin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada Hz. İsa’nın annesi Meryem’in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır. Hac merkezi olarak kabul edilmekte ve kutsal sayılmaktadır. Her yıl Hristiyan inancına inanların, Hz. Meryem’in yükselişini (Assumption/Dormition) kutladığı 15 Ağustos tarihinde bu kiliseye hac ziyaretleri yapılıyor.

Bodrum çevresinde gezebileceğin bu eşsiz rotalara günübirlik turlar ile ulaşabilirsin.

Bodrum’un Tarihini merak ediyor musun ?

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu