Bodrum Rehberi

Bodrum’un Tarihi

Merhaba Okuyucum; geldiğin ya da gelmekte olduğun, ülkenin en özel turizm beldesi olan Bodrum, doğal güzellikleri kadar tarihiyle de oldukça etkileyici bir geçmişe sahiptir. Bodrum’un tarihi, binlerce yıllık bir geçmişle ve mitolojik hikayelerle iç içe geçmiş matruşka bebekler gibidir .

Hadi ! Deniz, kum ve Güneş’ten ibaret olmayan; içinde kadim hikayeler barındıran Bodrum’un tarihi geçmişine birlikte derin bir yolculuk yapalım sevgili okuyucum.

Antik çağlarda Muğla ilinin içinde bulunduğu bölgeye “Karia” denilmekteymiş. Muğla şehrinin 13 ilçesinden biri olan Bodrum, M.Ö 2000’li yıllarda Lelegler tarafından kurulmuş.

Lelegler Anadolu’da Karia’da yaşayan Ege’nin bilinen en eski halkları arasında yer almaktaydılar. Bu yüzden Bodrum’da bizimde gezerken en çok dikkatimizi çeken, Leleg yürüyüş yollarını sıklıkla göreceksiniz.

Leleg halkının, en önemli yaşam merkezi günümüze kadar kalıntılarını koruyabilmiş Pedesa Antik Kenti’dir. Konacık semtinin en tepesinde ziyarete açık bu antik kent kalıntıları ve seyir terasıyla oldukça ilgi çekicidir.

Lelegleri yenerek bölgeye hakim olan Dorlar’dan(Antik Yunan Halkı) sonra bölgede: Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi çeşitli kültür ve uygarlıklar izlerini barındırmış.

İran’da hüküm süren Perslerin bölgeye akınlarından sonra bölge, persler tarafından işgal edilmiş ve valiliklere(straplara) ayrılmıştır. Karia Strap’lığı denen bölgenin yöneticisi olan  Karya Strabı Mausolos, 24 yıl süren yönetimi sırasında bölgeyi en parlak zamanlarına ulaştırmıştır.

Bodrum

Kral Mausolos adına, karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından  Halikarnasos’ta yaptırılmış Halikarnas Mozelesi (Mausoleion), Dünyanın Yedi Harikasından biri sayılan bir anıt mezardır.

Kolonlarıyla Yunan Mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır Mimarisini andıran oldukça büyük boyutlardaki Halikarnas Mozelesi (Mausoleion), Bodrum’un en eski ve etkileyici hikayelerinden birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Eski ismi “Halikarnassos” olan bölge 11. yy’da Türk hakimiyetine geçmiştir. Menteşe Beyliği’ne bağlanan topraklar dönemin Osmanlı hükümdarı Çelebi Mehmet’in izniyle Rodos Şövalyeleri’ne bırakılmıştır.

Adanın kaderini değiştiren tarihteki bir çok hikayeye ilham olan Rodos Şövalyeleri, tarih sahnesinde oldukça önemli bir üne sahiptir. Kulağa oldukça etkileyici gelen St. Jean Şövalyeleri ya da St. Petrium olarak bilinen bu tarikat, 11. yüzyılda kurulmuş şövalye birliğidir.

Adları sonradan üs olarak seçtikleri Rodos Adası nedeniyle “Rodos Şövalyeleri” olarak değiştirilmiştir.Kutsal Kudüs’ü ziyaret etmek isteyen hacıların yollardaki güvenliğini sağlamak ve hastalıklarını tedavi etmek için kurulan bu birlik, zamanla büyüyerek siyasi bir otoriteye dönüşmüştür. Şövalyeler güçlerini ve siyasi otoritelerini kanıtlamak için egemenlik sürdükleri bölgelerde kaleler inşa etmişlerdir.

Bodrum Kale’si, Halikarnassos’a yerleşen Şövalyeler tarafından 1402 yılında inşa edilmiştir. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanmasıyla şehre ‘Petrium’ adı verilmiştir.

Bu isim zaman içerisinde önce ‘petrum’ sonra ‘potrum’ ve en sonunda ‘Bodrum’ olarak dile getirilmiş ve Bodrum isminin buradan geldiği düşünülmektedir.

Bodrum’un tarihi ve mitolojik hikayelerine ait oldukça fazla hikaye var. Diğer yazılarda buluşmak dileğimle….

Birlikte Yol Alalım…

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu