Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Ayasofya Müzesi

Çocuklarla Seyahat Rehberi Küçük Adımlar Projemizin ikinci yazısı, Ayasofya Müzesi

Merhaba,

Benim adım Ayasofya. Ben İstanbul’un Sultanahmet semtinde, bundan tam 1500 yıl önce İmparator Jüstinyen tarafından yaptırıldım. Karşılaştığımızda beni bulutlara yükselen dört adet minaremden ve kiremit kırmızısı duvarlarımın renginden hemen tanıyabilirsiniz. İlk önce bir kilise olarak yapıldım.

Sonradan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle bir camiye çevrildim. Bu yüzden duvarlarımda farklı dinlerden yazılar ve resimler görebilirsiniz. 1935 yılında, herkes beni ziyaret edebilsin diye büyük önder MustafaKemal Atatürk’ün kararı ile müzeye çevrildim.

Dünyadaki birçok insan beni tanıyor çünkü inşa ediliş şeklim nedeniyle dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından birisiyim. Kocaman duvarlarımın tepesinde şapka gibi duran kubbe şeklindeki tavanım var ya; İşte bu yapılması çok zor bir detay. Tavandaki kubbemin etrafında 4 adet melek resmi var.

Bu meleklerden bir tanesinin yüzü açık, diğer üçünün ise yüzü kapalı halde görünüyor.  Aranızdan kim önce yüzü açık olan meleği görecek? Doğrusu çok merak ediyorum… Çok heyecanlandığını biliyorum. Merak etme yazının en sonunda meleğin yüzünün göründüğü fotoğrafı göreceksin.

Dünyanın çeşitli antik kentlerinden inşaatımda kullanılmak üzere 107 adet taş sütun getirilmiş. En önemlilerinden birisi de İzmir’deki Efes Antik Kenti. Belki aranızda oraya da giden vardır…

Duvarlarımdaki pırıltılı küçük kare taşlarla yapılmış resimleri gördünüz mü? Buna “ Mozaik” denir. Bu resimlerde, binlerce yıldır yaşayan insanların inançları ve hikâyeleri anlatılır. Mozaiklerin bu kadar parlamasının nedeni ise taşlar pişirilirken içlerine konulan altın ve gümüş tozlarıdır. Bir de duvarlarımda asılı olan çok büyük levhalar vardır. Bunlar Hat Levhalardır.

Bu hat levhalar üzerlerine güzel yazı yazmak için kullanılır ve buna da “Hat Sanatı” denir. Hat Sanatı güzel yazı yazma sanatıdır. Duvarlarımda bu hat levhalardan tam 8 adet bulunuyor. Bu hat levhalarda İslam Dini’ne ait dini semboller bulunuyor.

Şimdi size bir hikâyem var:

Bundan yaklaşık bin yıl önce İskandinavya’da( yani Danimarka- İsveç ve Norveç ülkelerinde) yaşayan insanlara Viking deniliyormuş. Denizciliği, savaşçılığı ve yeni yerler keşfetmeyi seven bu insanlar, nehirlerde ve denizlerde yol alarak başka ülkelere giderlermiş. Çok eski zamanlarda Vikingler denizlerden ilerleyerek İstanbul’a kadar gelmişler.

Hatta bir keresinde beni de ziyaret eden Halvdan isimli bir Viking, mermer korkuluklarımın üzerine “Halvdan buradaydı”  yazmıştı. Lütfen geldiğinizde bu yazıyı da görmeyi unutmayın… Anlaşılan o ki Halvdan, tarihi eserlere zarar vermemesi gerektiğini bilmiyormuş.

İŞTE HARİTADA Kİ YERİM LÜTFEN SARI KALP OLAN YERİ BUL. İNGİLİZCE ADIM HAGIA SOPHIA
GECE BÖYLE GÖRÜNÜYORUM.
İÇERİDEN BÖYLE GÖRÜNÜYORUM

Hikâyemi dinledin, sırada benimle ilgili “ İstanbul Muhafızları Ayasofya Müzesi’nde adlı çizgi filmi izlemek ve kitabını okumak var. Şimdiden sana keyifli seyirler…

AYASOFYA BOYAMA SAYFASI

ETKİNLİK :

  • Beni gezdin şimdi resimlerime bak; beni hatırla ve  benim için neler düşündüğünü anlat. Ayasofya Müzesi’nde en çok neyi beğendin ve en çok neyden etkilendin?
  • Yazıda ki bilmediğin kelimelerin anlamlarını bul.
  • Şimdi de resim defterine AYASOFYA ile ilgili  aklında kalanları çiz.

İstanbul Muhafızları kitap siparişi için sayfayı ziyaret ediniz. iSTANBUL KİTAPÇISI

2016-2017 İSTANBUL BİZİMKENT İLKOKULU 1/A SINIFI AYASOFYA MÜZESİ GEZİSİ.

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu