Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Fatih Sultan Mehmet

Çocuklarla Seyahat Rehberinde; Bir Ünlü, Bir Mekan Projemizin ilk yazısı, Fatih Sultan Mehmet ve Panorama 1453 Tarih Müzesi

   Merhaba,

Benim adım FATİH SULTAN MEHMET1432 yılında  Osmanlı Devleti’nin başkenti olan Edirne’de doğdum. Babam II. Murat, annem ise Hüma Hatun’dur.

Annem ve babam iyi bir eğitim almamın çok önemli olduğunu düşünüyorlardı. Bu yüzden Arapça, Farsça, Yunanca, Latince ve İtalyanca öğrendim. Bunca dersin yanında birde çok iyi kılıç kullanır ve at binerdim.

Henüz 12 yaşındayken Manisa şehrinin Valisi oldum ve gelecekte iyi bir Padişah olup ülkemi yönetmek için iyi eğitimler aldım. Bu sırada babam biraz hastalandığı için ülkenin yönetimini bana bıraktı.Genç yaşta başladığım bu görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım.Küçük olduğumu düşünen düşmanlarımız, şehrimizi ele geçirmek için saldırdı ve bizimle savaşmak istedi. Bunun üzerine bende babamı savaşa bana yardım etmesi için çağırdım. Mektubumda tarih sayfalarına geçen ve herkesin hala çok iyi bildiği “Eğer padişah sizseniz geliniz ve ordunuza komutanlık yapınız! Eğer padişah ben isem emrime itaat edip geliniz ve ordunun başına geçiniz! Sözümü söyledim.

Babam mektubumda yazdıklarımdan dolayı benimle çok gurur duydu ve ordumuzun tekrar başına geçip savaşı kazanmamızı sağladı. Ülkemin güvenliğini tekrar sağladıktan sonra sıra en büyük hayalim olan İstanbul’un fethine gelmişti. Bu hayalim için günlerce ve gecelerce çalışıp planlar yaptım. Ancak İstanbul’un fethi hiçte kolay değildi. Şehrin neredeyse tüm çevresi çok yüksek surlarla kaplıydı. Bu duvarları aşıp şehre girebilmek için çok büyük ve güçlü toplar yaptırdım. 

Günlerden bir gün şehri ordularımla birlikte kuşattık; ama şehrin içine girmek hiçte kolay olmuyordu. Bizans imparatoru şehre denizden gemilerimizle giremeyelim diye suyun içine çok büyük zincirler gerdirdi. Böylece gemilerimiz geçerken bu zincirlere takılıp daha fazla ilerleyemeyecekti.  Bir ay süren bir kuşatmadan sonra tam vazgeçmeyi düşünürken aklıma çok parlak bir fikir geldi.  Haliç’e denizden sokmadığım gemilerimi karadan ilerleterek sokacaktım. Gemileri yağ sürülmüş kazıkların üzerinden kaydırdım. Bir gecede tam 72 tane gemiyi karadan yürüterek şehre sokmayı başardım. Planım işe yaradı ve 29 Mayıs 1453 yılında 21 yaşımdayken İstanbul’u fethettim.

Bu olay tarihte bir devrin kapanıp yeni bir devrin başlamasını sağladı; yani Orta Çağ bitti ve yerine Yeni Çağ başlamış oldu. Aştığımız surlara bayrağımızı ilk diken hem arkadaşım, hem de çok iyi bir asker olan Ulubatlı Hasan’dır.

Şehri fethettikten sonra halka benden korkmamaları gerektiğini onlara çok adil davranacağımı, kendi dinlerini özgürce yaşayabileceklerini, kimsenin canına ve malına bir zarar vermeyeceğimi anlattım. Çünkü iyi bir yönetici adaletli ve her zaman halkına saygılı olmalıdır.Bu anlattıklarımı daha yakından tanımanız ve detayları hakkında bilgi almanız için sizi Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne yollayacağım. 

  • Panorama 1453 Tarih Müzesi

Bu müzede benimle ilgili birçok resim, gravür ve minyatür göreceksiniz. Hatta sürpriz bir bölümümde sizin için savaşın bir kısmını canlandırıp film olarak izlemenizi sağlayacağım. Müzeyi gezerken size Mehter Marşları eşlik edecek ve kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz.

Müzenin kalbi konumundaki panoramik resim, 8 ressam tarafından 2005-2008 yılları arasında yapıldı. 10.000 figürlü çizimden oluşan bu görkemli çalışma, 38 metre çaplı bir yarım kürenin üzerine yapılmış. Kapladığı toplam alan 2350 metrekare olan bu resmin en büyük özelliği,  her defasında farklı bir detayı görmenize izin veriyor oluşu. Sınırlarını ve detaylarını algılamaya çalışırken kısa bir süre şaşkınlık yaşayabileceksiniz.

Müzede gezerken üzerinde benim ( Fatih Sultan Mehmet) tuğramın ve müzenin logosunun bulunduğu metal paraları 3 TL karşılığı satın alabileceğiniz makineleri göreceksiniz.Eğer bunu satın alırsanız tesisi ve beni hatırlatan bir anı eşyasına sahip olabilirsiniz.(Güncel ücreti müzeyi arayarak öğrenebilirsiniz)

Etrafı çok dikkatli inceleyin ve sizde gelecekte gerçekleştirmeyi istediğiniz tüm hayallerinizi düşleyin….

Panorama 1453 Müzesi’ne gidemeyenler müzenin internet sitesinden sanal tur bölümünü ziyaret edebilirler.

Haritayı aileniz ile beraber inceleyiniz.

ETKİNLİK :

  • Bilmediğiniz kelimeleri aileniz ve ya öğretmeniniz ile beraber bulunuz.

Panorama, Padişah , Emir etmek, İtaat Etmek,

Fetih, Sur, Kuşatma, Ortaçağ,

Yeni Çağ, Adil Davranmak, Gravür, Minyatür,

Mehter Marşı, Tuğra, Logo,

EĞLENELİM CEVAPLAYALIM:

1)Fatih Sultan Mehmet hangi şehirde doğdu?

2)Fatih Sultan Mehmet kaç dil biliyordu?

3) Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmek için neler yapmıştı?

4) Fatih Sultan Mehmet şehri fethettiğinde kaç yaşındaydı?

5) Fatih Sultan Mehmet şehri kaç yılında fethetmiştir?

6)İstanbul’un fethinin detaylarını yakından öğreneceğiniz müzenin adı nedir?

7)Ulubatlı Hasan kimdir?

8)Şimdi sende 21 yaşına gelene kadar gerçekleştirmek istediğin hayallerini ve hedeflerini defterine yaz ve ailene oku.

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu