Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Galata Kulesi

Çocuklarla Seyahat Rehberi Küçük Adımlar Projemizin üçüncü yazısı, Galata Kulesi

Merhaba,

Benim adım Galata Kulesi. İstanbul’un Galata semtindeyim.  Yüksekliğim 69 metre, çevremin genişliği 16 metre ve ağırlığım yaklaşık 10.000 ton civarında. Yani gerçekten çok şişmanım. Dünyanın en eski kulelerinden biri sayılırım. Bir fener kulesi olarak inşa edilmiştim. Denizdeki gemiler yollarını kaybetmesin diye, gece olunca onlara göz kırpıyordum.

Şimdi sıra geldi beni gezmeye… Kulemin içini gezmek ve üst katlarıma çıkmak için biletinizi almakla başlayabilirsiniz. Kocaman taşlar kullanılarak toprağın içine gömülerek inşa edildim. Boyum uzadıkça etrafıma inşaat iskeleleri kuruldu ve böylece daha yukarılara kadar uzanabildim. 

 İstanbul’un en muhteşem manzarasını balkonumdan görebilirsiniz. Yukarıya asansörle çıkıp merdivenlerden aşağıya inebilirsiniz. Biliyor musunuz çok eskilerden kalan, hala kulaktan kulağa anlatılan gizli bir efsanem var benim.  

İşte Hikâyem:

Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine çok âşıktır. Ama aradaki deniz kavuşmalarını hep zorlaştırır. Günlerden bir gün Hezarfen Ahmed Çelebi adında genç bir adam kendi yaptığı kanatları takarak kuleye tırmanır. “Ne yapsam da bu kuleden karşıya kuş gibi süzülsem?” diye düşünürken Galata Kulesi kulağına usulca fısıldar: “Madem karşıya uçacaksın, giderken mektuplarımı Kız Kulesi’ne bırakır mısın der?”

Galata Kulesi’nin ısrarlarına dayanamayan Hezarfen bütün mektupları da yanına alarak kanatlanır ve kendini kuleden aşağıya rüzgâra bırakır. Rüzgârın da yardımıyla mektupları Kız Kulesi’ne bırakmayı başaran Hezarfen hem âşıkları birbirine kavuşturur hem de uçmayı başaran ilk insan olur. Çok etkileyici bir hikaye değil mi?

Hezarfen Ahmed Çelebi çok çalışarak hayallerini gerçekleştirmeyi başarmış. Belki sen de çok çalışarak ileride çok büyük bir hayalini gerçekleştirirsin, ne dersin?

İŞTE HARİTADAKİ YERİM:

HARİTADA Kİ SARI KALBİN ÇOK YAKININDAYIM. iNGİLİZCE ADIM GALATA TOWER

GECE BÖYLE GÖRÜNÜYORUM:

Hikâyemi okudun, sırada benimle ilgili “İstanbul Muhafızları Galata Kulesi’nde” adlı çizgi filmi izlemek ve kitabını okumak var. Şimdiden sana keyifli seyirler…

GALATA KULESİ BOYAMA SAYFASI

ETKİNLİK :

  • Beni gezdin şimdi resimlerime bak; beni hatırla ve  benim için neler düşündüğünü anlat. Galata Kulesinde en çok neyi beğendin ve en çok neyden etkilendin?
  • Yazıda ki bilmediğin kelimelerin anlamlarını bul.
  • Hazarfen Ahmet Çelebi’nin hayat hikayesini incele.
  • Şimdi de resim defterine Galata Kulesi ile ilgili  aklında kalanları çiz.

İstanbul Muhafızları kitap siparişi için sayfayı ziyaret ediniz. iSTANBUL KİTAPÇISI

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu