Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Kız Kulesi

Çocuklarla Seyahat Rehberi Küçük Adımlar Projemizin dördüncü yazısı, Kız Kulesi

    Merhaba ;

Benim adım Kız Kulesi.  Tam olarak ne zaman yapıldığımı ben bile hatırlamıyorum. İstanbul’un Üsküdar semtinin en ünlü komşusuyum. Küçük bir adanın üzerinde, masmavi suların içinde ışıldayan bir kulem var. Çok eskilerden kalan; hala kulaktan kulağa anlatılan gizli bir efsanem var.

İşte Hikayem;

Çok çok eskiden, İstanbul’da bir kral yaşarmış. Bu kralın dört tane oğlu varmış, bir de kızı olsun istiyor bunun için dualar ediyormuş. Aradan yıllar yıllar geçmiş kralın dünyalar güzeli bir kızı olmuş. Herkes o kadar çok sevinmiş ki ülkenin dört bir yanında şenlikler düzenlenmiş ve ziyafetler verilmiş. Günlerden bir gün büyücü bir kahin kötü bir haberle kralın yanına gelmiş.

“Çok üzgünüm kralım ama kızınızı bir yılan sokacak ve bu yılanın zehri yüzünden kızınız sonsuz bir uykuya dalacak” demiş.

Kral ne diyeceğini bilememiş ve çok büyük bir üzüntüye kapılmış. Günler geçmiş ve kral kızını bu yılandan koruyacak çareler aramaya başlamış. Sarayın penceresinden bakarken denizin ortasındaki kayalık gözüne ilişmiş. Eğer bu kayalığa küçük bir saray yaparsam kızım orada yaşayabilir ve böylece yılanlardan korunmuş olur diye düşünmüş.

Ertesi sabah sarayın en çalışkan mimarını çağırıp ondan kızı için güzel bir saray yapmasını ve bu kayalığın yanına da fırtına da kaybolan kayıklar yanaşsın ve sığınsın diye bir fener yapmasını istemiş.

KIZ KULESİ (MAIDEN’S TOWER)

Kralın kızı denizin ortasında ki bu sarayda tek başına yaşamaya başlamış. Günlerini balıkçılarla sohbet ederek ve gelip geçen gemilere el sallayarak geçiriyormuş. Aradan yıllar yıllar geçmiş. Bir gün kral sarayında üzüm yerken aklına kızı gelmiş ve kızımda bu üzümden mutlaka yemeli diye düşünmüş. Hemen adamlarını yanına çağırıp koca bir sepet üzüm alıp kızına bundan götürülmesini emretmiş.

Kralın kızı babasının gönderdiği kayığı görünce hemen iskeleye inmiş ve üzüm sepetini de alarak sevinçle kuleye tırmanmış. En üstteki üzüm salkımından yemeye başlamış ve mutlu hayallere dalmış. Üzüm sepetinin içine saklanan bir yılan zavallı kızı oracıkta ısırıp kaçmış. Kız elinde ki sepeti hızlıca atmış ama olan olmuş bir kere.  Kralın güzeller güzeli kızı zehrin etkisiyle sonsuza dek süren bir uykuya dalmış.İşte çocuklar bu yüzden adım Kız Kulesi olarak kalmış. 

YUKARIDAN BÖYLE GÖRÜNÜYORUM.
GECE BÖYLE GÖRÜNÜYORUM.
İşte size haritadaki yerim. Siyah kalbin yakınlarındayım:)

Şimdi Birlikte Kız Kulesini Boyayalım:

Hikâyemi dinledin; sırada benimle ilgili, İstanbul Muhafızları KIZ KULESİ’N DE adlı çizgi filmi izlemek var.

ETKİNLİK :

  • Beni gezdin şimdi resimlerime bak; beni hatırla ve  benim için neler düşündüğünü anlat. Kız Kulesi’nde en çok neyi beğendin ve en çok neyden etkilendin?
  • Yazıda ki bilmediğin kelimelerin anlamlarını bul.
  • Şimdi de resim defterine Kız Kulesi ile ilgili  aklında kalanları çiz.

İstanbul Muhafızları kitap siparişi için sayfayı ziyaret ediniz. iSTANBUL KİTAPÇISI

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu