Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Mevlana

Çocuklarla Seyahat Rehberinde; Bir Ünlü, Bir Mekan Projemizin ikinci yazısı Mevlana ve Galata Mevlevihanesi Müzesi

Merhaba;

Benim adım Mevlana Celaleddin Rumi. 30 Eylül 1207 yılında, günümüzde Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesinin Belh şehrinde doğdum. 1222 yılında Konya şehrinin Karaman ilçesine gelen ailem burada 7 yıl kaldı. 1225 yılında Gevher Hatun ile Karaman’da evlendim.

Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adlı iki oğlum oldu. Sonra Konya’ya yerleştik.

Hayattaki en büyük amacım iyi bir bilim insanı ve din bilgini olabilmekti. Hayallerimin hepsini gerçekleştirebilmek için her zaman çok çalıştım, insanlara karşı hep iyi kalpli ve dürüst oldum. Bu davranışlarım yüzünden çevremdeki herkes tarafından çok sevilip, saygı duyuldum.

Hayatım boyunca 5 adet eser yazdım. Bu eserlerimin içinde en önemli olan  ‘Mesnevi’ adındaki kitabımdır.

Bu kitabımda, siz çocuklar ve büyükler için birçok öğüt bıraktım. Bu öğütlerim ve önerilerim ben öldükten sonrada dilden dile yayıldı ve tüm dünyada tanınan, çok ünlü bir insan ve yazar oldum.

2007 yılı doğumumun 800. yılıydı. Bu nedenle Unesco adlı çok önemli bir kuruluş tarafından tüm dünyada Mevlana yılı olarak seçildi. (UNESCO, ülkeler arasındaki eğitim, bilim, kültür alanlarında fayda sağlamak amacıyla kurulmuş bir kurumdur.)

 Sizin gibi bir sürü çocuğa kitaplarımdan bölümler okundu ve yaptıklarım anlatıldı.

Benden sonra insanların beni hatırlamak ve öğütlerimi unutmamak için bir araya geldikleri ve toplandıkları yerlere Mevlevihane denildi. Bunun en büyüğü Konya’da ki Mevlana Müzesidir.

Mevlevihanelerdeki toplantılarda ney, kudüm ve benzeri çalgılar çalınır ve sema gösterileri yapılırdı. Sema gösterilerini yapan kişilere semazen denirdi. Mevlevi Sema ayini yine UNESCO tarafından 2005 yılında İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirasına ait bir başyapıt olarak ilan edilmiştir.  

Ben şimdi sizi beni daha iyi anlayacağınızı düşündüğüm bir mevlevihaneye götürmek istiyorum. Burası İstanbul’un Galata semtinde bulunan Galata Mevlevihanesi Müze’si.

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ

Mevlevihane, 1481 yılında kurulmuş olan “Galatasaray Endurun Mektebi”(Galatasaray Lisesi) ile birlikte Beyoğlu semtinin en önemli Osmanlı mimarisi eserlerindendir.

Müzenin bir bölümünde eski din ve bilim âlimi olan büyüklerimizin mezarlarını ve belki de şanslıysanız bir sema ayinini göreceksiniz.

Bu mezarların içinde en önemli olanı İBRAHİM MÜTEFERRİKA’dır. Osmanlı Devletinde basım evi yani ilk Matbaayı kuran ve Türkçe kitabı ilk basan kişidir.

Bu arada müzenin bahçesinde bolca kedi olur. Sakın korkmayın olur mu? Siz geldiniz diye eminim oldukça mutlu olacaklardır. Müzede gezerken ve sema gösterisini izlerken çok sessiz olmanız gerekiyor. Kuralları unutmayın ve hep mutlu kalın.

Okul gezisi için müzeyi arayıp sema gösterisi için uygun güne randevu oluşturulması gerekmektedir.

Galata Mevlevihanesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETKİNLİK :

  • Bilmediğiniz kelimeleri aileniz ve ya öğretmeniniz ile beraber bulunuz.

Öğüt, Kültür,Ney,Kudüm,

Matbaa,Semazen, Mevlevi

EĞLENELİM CEVAPLAYALIM

  • Afganistan ülkesinin yerini ailenizle beraber haritada inceleyiniz.
  • Mevlana ailesi ile birlikte hangi şehre yerleşmiş?
  • Mevlana kaç adet kitap yazmış ve en ünlü eseri hangisidir?
  • Mevlana Müzesi nerededir? Lütfen ailenizle beraber resimlerini inceleyiniz.
  • Sizi geziye götüreceğim müzenin adı nedir?
  • İbrahim Müteferrika kimdir?
  • Mevlana’nın öğütlerinden bir tanesini yazınız?
  • Mevlana’nın tüm dünyada tanınıyor olmasının nedenlerini ailenizle konuşunuz. Buraya üç cümle ile açıklayınız.

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu