Daha Çok | Çocuk OlsakFikirselGüncel Yazılar

Topkapı Sarayı

Çocuklarla Seyahat Rehberi Küçük Adımlar Projemizin ilk yazısı, Topkapı Sarayı.

Merhaba ,

Benim adım Topkapı Sarayı. İstanbul şehrinin en güzel manzarasına sahip bir sarayım. Evet, tam da hayallerinde ki gibi ben gerçek bir sarayım. Odalarımda çookkk uzun yıllar birçok padişah ve sultan yaşadı. 1478 yılında Padişah Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldım.

 Sizleri, kapıda iki tane kocaman kulemle karşılayacağım.  Sarayda yaşayanların oldukça geniş bir alana yayılmasından dolayı içeride birçok bölümüm ve odam var. Burası padişahların ve ailesinin eviydi, aynı zamanda da Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar yönetildiği önemli bir yerdi.  

Artık odalarımda kimse yaşamıyor; uzun yıllar önce herkesin ziyaret edebildiği bir müzeye dönüştürüldüm. Müze de nedir? dediğinizi duyar gibiyim…

Açıklayayım:

Müze: Bilim, sanat ve ya tarih gibi, birçok alanda eşyaların ve sanat eserlerinin toplanıp, sergilendiği ve korunduğu yere denir. Yani odalarımı ve bölümlerimi gezerken içeride çok eskiden kalan birçok eşya, kıyafet göreceksiniz ve sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Uzaktan baktığınızda ilk önce içeride bulunan ve İstanbul’un birçok yerinden bile görülebilen Adalet Kulem’i fark edeceksiniz.

Şu gördüğünüz upuzun kulenin adı Adalet Kulesi.

İçerisi oldukça büyük ve kalabalık; bu yüzden odalarımı gezerken lütfen birbirinizi kaybetmemeye dikkat edin. Böyle bir durumda görevlilerden yardım isteyebilirsiniz.

En önemli bölümlerimden birisi de Kubbealtı denilen kısmım. Burası zamanında  padişahların toplantı odası olarak kullanılıyordu. Padişahlar en önemli kararlarını bu odada alıyorlardı. Gezmeniz gereken en büyük bölümlerimden bir diğeri ise Harem bölümüm. Harem’de padişahın annesi, kız kardeşi ve dünyanın dört bir yanından Osmanlı İmparatorluğu’na eğitim almak için gelen genç kızlar yaşardı.  

Sarayda ki en göz alıcı bölümüm olan; Hazine Odası’nı gezmelisin.  Duvardaki cam bölmenin içinde pırıl pırıl parlayan o şey, dünyanın gerçekten en büyük elmaslarından birisi olan Kaşıkçı Elması.

Kaşıkçı Elması’nın etrafında tam 49 adet pırlanta var.

Kaşıkçı Elması Efsanesi:

Bu elmasın çok ilginç bir efsanesi var. Efsaneye göre, taşı çöplükte bulup çıkaran bir adam kaşık satılan bir dükkâna gider. Parası olmadığı için kaşıkçıya bu elması verir ve karşılığında üç kaşık satın alır. Daha sonra kaşık satan adam, elması bir kuyumcuya satar ve kuyumcu da elması saraydaki padişaha getirir. Bu yüzden elmasın adı “Kaşıkçı Elması” olarak kalır.

Hadi sarayı gezmeye devam edelim. Sarayda yaşayan bunca insan nasıl doyarmış acaba? diye, hadi biraz düşün. Bu sorumun cevabını öğrenmek için doğruca Saray Mutfağı’na gidiyoruz.  Kocaman bir mutfağın içinde 60 tane aşçı ve 200 tane de yardımcısı, her gün sarayda yaşayanlar için yemekler pişiriyormuş. Kocca koca kazanları ve kepçeleri gördüğünde eminim ki çok şaşıracaksın.

Bölümlerimi gezerken içinde kocaman çınar ağaçlarının olduğu çok büyük bir bahçeden geçeceksiniz. Yanık Çınar ve Yeniçeriler Çınarı adındaki iki ağacı mutlaka görmelisiniz. Çünkü bu ağaçlar tam 1000 yaşında. Çevreleri ise 10 metre genişliğinde. Belki de sınıf arkadaşlarınla ya da ailenle, el ele tutuşup etraflarında fotoğraf çektirebilirsiniz ne dersin?

Sarayın en özel odalarından birisi Enderun Kütüphanesi de denilen Saray Kütüphanesidir.  Burada 20.000’e yakın kitap var. Bu kitaplar oldukça eski zamanlardan beridir saklanıyor. Onları görüp içeriyi gezebilirsin ama kitapların dışarıya çıkarılması kesinlikle yasak, sakın unutma!

Sarayda Has Oda olarak bilinen bir diğer bölüm de Kutsal Emanetler odasıdır. Burada, İslam Dini için çok önemli olan ve paha biçilemeyen değerde birçok eşyayı göreceksiniz. Umarım bölümlerimi gezerken çok keyif alırsınız ve tabi ki  burada anlattıklarım dışında birçok şey daha görecek ve öğreneceksiniz. Bakalım sen en çok hangi bölümümü beğeneceksin?

İŞTE HARİTADAKİ YERİM , LÜTFEN KÜÇÜK MOR KALBİ BUL :))))

        GECE BÖYLE GÖRÜNÜYORUM:

Düşündüğünden çok daha büyüğüm. İçeride gezerken biraz yorulacaksın.

UZAKTAN  BÖYLE GÖRÜNÜYORUM:

Hikayemi dinledin, sırada benimle ilgili  İstanbul Muhafızları ” Topkapı Sarayı’nda” adlı çizgi filmi izlemek ve kitabını okumak var. Şimdiden sana keyifli seyirler…
Şimdi beraber Topkapı Sarayı’nı boyayalım.

ETKİNLİK :

  • Beni gezdin şimdi resimlerime bak; beni hatırla ve  benim için neler düşündüğünü anlat. Sarayda en çok neyi beğendin ve en çok neyden etkilendin?
  • Yazıda ki bilmediğin kelimelerin anlamlarını bul.
  • Şimdi de resim defterine Topkapı Sarayı ile ilgili  aklında kalanları çiz.

Bilet fiyatlarını ve ziyaret saatlerini incelemek için, sayfayı ziyaret ediniz. Topkapı Sarayı

İstanbul Muhafızları kitap siparişi için sayfayı ziyaret ediniz. iSTANBUL KİTAPÇISI

Harem ve Aya İrini Biletleri, müze biletinden ayrı olarak satın alınır

Müze Kart, Harem ve Aya İrini Anıtı Bölümünde geçerli değildir.

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu