Güncel Yazılar

Dünyanın En Güzel 5 Şatosu

   Sizin Şatonuz hangisi?  

Bir çok insanın merak ettiği gizemli ve fantastik yapıların en ünlüsüdür Şatolar. Çocukken izlediğimiz çizgi filmlerde ve filmlerde  genelde kötü kahramanların yaşadığı yerler olarak gösterilirdi hep bize. Kulelerinin arkasından gözüken ay ışığı bu heybetli yapıları  daha da korkunç bir hale getirirdi. Aynı anda duyduğumuz  kurt sesiyle birlikte uçan yarasalar beliriverirdi görüntüde. Etraflarında her zaman içeriye girilmesini engellemek için  bir göl vardı ve dışarı doğru açılan zincirlerle tutturulan  asma köprülü kapıları.

Çok büyük ve gösterişli kulelere sahip olmalarından olsa gerek; ya lanetlerle anılmış adları yada gizemli hikayelerle.   Dönemin soylularının yada krallarının yaşadığı içlerinde birçok ilginç hikaye barındıran etkileyici ve şaşırtıcı bu muhteşem yapılar geçmişten günümüze tüm görkemleriyle ayakta durmaya devam ediyor.

Benim için de her zaman çok heyecan verici ve ilginç bir konu olan şatolar ve şato hikayelerini sizler için derledim.

  1)Mont Saint-Michel, Fransa

MONT SAİNT MİCHEL/http://chateaulepavillon.com/ sitesinden alınmıştır.
MONT SAİNT MİCHEL/http://chateaulepavillon.com/ sitesinden alınmıştır.

Fransa’nın Normandiya bölgesinde bulunan bu şato aslında bir manastır olarak kullanılmak için yapılmış. Vatikan’ dan sonra içerisinde en çok el yazması kitap bulunan bu manastır Dünyada ölmeden önce görülmesi gereken ilk 10 yer arasında da gösterilmektedir. Sular yükseldiğinde ada haline dönüşen bu şato görenleri büyüleyen bir görüntüye sahiptir. Umberto Eco’nun Gülün Adı kitabının film uyarlamasının çekildiği manastır da burasıdır. Kuzeyden inen Vikingler Parise ilk bu bölgeden saldırırlar ve bölgeye yerleşirler ve bu bölgeye Vikinglerin bir kolu olan Normanlar adını verirler. Vikingler dizisini izliyorsanız eğer 8. bölüm de Paris’i ele geçirmeye çalışan Vikinglerin bu kale görünümlü şatoyu nasıl istila ettiklerini görmüşsünüzdür. Bu bölge ve şato 1979 yılında UNESCO DÜNYA MİRAS listesine alınmış.

 2) Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Neuschwanstein http://www.travel26.info
Neuschwanstein http://www.travel26.info sitesinden alınmıştır.

II. Bavyera kralı Ludwig tarafından yaptırılmış bu muhteşem yapı hayallerimizde yer etmiş şato görüntüleriyle bire bir örtüşen bir resme sahip. Kral Ludwig bu şatoyu yaptırmak için bütün servetini ve ülke gelirlerini harcamış ve sonunda krallığın ileri gelenleri tarafından sürgüne yollanmış. Sonrada civardaki bir gölde cesedi bulunmuş. Bunca şan şöhret ve  servet ama sonunda gelen hazin bir son ……

 3)Howard Şatosu,İngiltere

 HOWARD Şatosu http://www.descubriruk.com/ sitesinden alınmıştır.
HOWARD Şatosu http://www.descubriruk.com/ sitesinden alınmıştır.

İngiltere’nin kuzeyinde Howard ailesi tarafından kendi ikametleri için yaptırılan bu yapı muhteşem görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

4) Chombard Şatosu,Fransa

Chambord Şatosu http://impressivemagazine.com/ sitesinden alınmıştır.
Chambord Şatosu http://impressivemagazine.com/ sitesinden alınmıştır.

16. yy da Kral I. François kendisi ve ailesi  için bir av köşkü olarak  bu sarayı yaptırır. Leonardo da Vinci tarafından planlarının çizildiği söylentisi hala konuşulmaktadır. Chambord Sarayi, ve sarayın çevresinde ki ormanlık alanları 1981 tarihinden bu yana kültürel varlık olarak  Dünya Miras Listesi’nde  yer almaktadır.

5)Hohenzollern Şatosu, Almanya

Hohenzollern şatosuhttp://www.canuckabroad.com/sitesinden alınmıştır.
Hohenzollern şatosuhttp://www.canuckabroad.com/sitesinden alınmıştır.

11. yy da Hohenzollern ailesinin ikamet yeri olması için inşa edilmiş bu muhteşem şato gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Etrafında bulunan sıcak su kaynakları yüzünden resimler de genelde sisli bir görüntüye sahip.

 Şato resimlerinin aklımıza en yer etmiş görüntüsünü sağlayan Dısney çizgi filmlerinde ki o  meşhur kuleli ve bulutların arasında ki  görüntü sanırım en sevdiğimiz şato olarak kalmaya devam edecek. Bu şatonun resmedilirken 2 numaralı Neuschwanstein Şatosundan ya da Girne/Kıbrıs’ta bulunan St. Hilarion Kalesi’nden esinlenildiği düşünülmektedir.

Bu şatolardan hangisi sizin olsun isterdiniz?…….

DİSNEY ŞATOSU
DISNEY ŞATOSU

Birlikte Yol alalım….

DÜNYANIN FARKLI RENKLİ 10 KUMSALI YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu