Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGaziantepGezi Yazıları

Gaziantep Alışveriş Rehberi

Gaziantep şehri ticaret ve üretim konusunda oldukça zengin bir kent. Şehirde gezerken hissedilen en büyük duygu üretimin, tarımın ve ticaretin hala oldukça belirgin şekilde devam ediyor olması. Şehrin kalkınması ve kültürlerin devamının sağlanmasındaki  bence en önemli etken; işte bu küçük esnafın hala bir şeyler üretiyor olması meselesi. Yani bizim yeni yeni önemini kavramaya başladığımız COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER.

Antep Baklavası, Antep Fıstığı, Gaziantep Bakır El İşlemeciliği, Gaziantep Sedef El İşlemeciliği ve son olarak da başvurusu yapılan ve tescillenecek olan Gaziantep Kutnu Kumaş Dokumacılığı şehrin en büyük Coğrafi Markaları.

Bunların yanın da marka tescilleri henüz alınmamış ama oldukça rağbet gören bir çok ürün bulunmakta. Şehirde ki tarihi bir çok han ve çarşıyı gezerken gözünüze ve damağınıza hitap edecek bir bir sürü şeyle karşılaşacaksınız. Bunca renkli ürün ve bunca cezbedici yiyeceğin içinde mutlaka Gaziantep Alışveris Rotasında görülmesi ve alınması gereken ürünleri  sizler için derledim.

  • GAZİANTEP KUTNU KUMAŞI

KÜBBÜŞAH KUMAŞÇILIK GAZİANTEP

Bu kumaşa kumaş deyip geçmeyin lütfen. Bu kadim şehirde geçmişi ta 16.yüzyıllara dayanan, sadece  el tezgahlarında dokunabilen ipekli çok nadide bir kumaş türüdür KUTNU. Selçuklu’dan beridir  alımlı giyinmek isteyen tüm zenginlerin hatta Padişahların ve Sultanların bile hayallerini süsleyen kumaştır. İçinde hiç bir sentetik madde bulunmadığı için en çok rağbet gören kumaşlardan biriymiş. İpek ve Pamuk bir arada dokunarak örülü yormuş. Tarihi bir değere sahip olan bu kumaş günümüzde yalnızca Gaziantep Şehrinde dokunmaktadır. Kullanmadan önce iki üç  kere soğuk suda yıkanması gerekiyormuş çünkü dokuma esnasında ipliğin sert kalıp kopmaması için; kayısı ağacı reçinesi kullanılarak mezeklenirmiş. (İpeğin Sertleştirmesi işlemi). Bu özel rengarenk kumaşı alıp, hikayesini dinleyeceğiniz, atkısını çözgüsünü göreceğiniz tarihi  yer KUTNUCU KÜBBÜŞAH. Bakırcılar çarşısının girişinde gayet gösterişsiz gibi duran bu dükkanın içinde saraylar ve masallar var. Kumaşları korkmadan elleyin lütfen İpeğin masumiyetini, renklerin gösterişli dansını, ve uzayıp giden çizgilerin geçmişten getirdiği hikayeleri hissedin.

  • GAZİANTEP BAKIR EL İŞLEMECİLİĞİ

BAKIR EL İŞİ GAZİANTEP

Anadolu’da halkın kullanmayı en çok tercih ettiği ürün bakır eşyalardır.. Bir çok yöre de yapılan bakır işlemeciliğinin aksine Gaziantep bakır ürünlerinin en belirgin özelliği tek parçadan (yekpare olarak) üretilmesidir. Yani lehim ve kaynak gibi birleştirici hiç bir işlem uygulanmamaktadır. Bu bakır ürünlerde genel olarak kullanılan 41 ana motif görülmektedir. Bölgeye ait en güzel örnekleri görüp satın alabileceğiniz yer Gaziantep Kültür yolu üzerinde bulunan BAKIRCILAR ÇARŞISIDIR. Burada el emeği ve göz nuru ile üretilmiş yüzlerce çeşit ürün sizi bekliyor. Sahandan,cezveye,tepsiden fincana üzerinde 400 yıllık bir geleneği ve tarihi barındıran bu ürünlerden hem kendiniz hemde dostlarınız için satın alabilirsiniz.

  • GAZİANTEP SEDEF EL İŞLEMECİLİĞİ

SEDEFKAR SEDEFÇİLİK GAZİANTEP

Gaziantep bölgesine ait olan Coğrafi İşaret Tescili yaptırılan en önemli el sanatlarımızdan biriside Sedef İşlemeciliğidir. Türk – İslam sanatında çok değerli  ve gözde olan bu ürünler; bazı deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan maddeden işlenmektedir. İşlenen bu sedefler ahşap ürün  üzerine açılan oyuk ve çukurların içine  sedef malzeme  yerleştirilerek, hazırlanmaktadır. Özellikle Selçuklular döneminde yaygınlaştığı düşünülen bu sanat Osmanlı’nın 17. ve 18. yüzyıllarında doruğa ulaşmıştır. Sedef İşlemeciliği Saray süslemeleri, Cami süslemeleri ve özellikle süs eşyalarında yoğun olarak kullanılmıştır. Gaziantep şehrine Suriye’den geldiği düşünülen Sedef İşlemeciliğinin tam olarak hangi bölgede ve nasıl başladığı  bilinmemekteymiş.  Gaziantep şehrine özgü olan bu sedefler Fırat Nehrinde yetişen bir çeşit tatlı su midyesinden elde edilmekteymiş.Gaziantep sedefçiliğinin en önemli özelliği ise Telkari Sanatıyla beraber işlenmesidir. İncinin kız kardeşi olarak ta bilinen bu narin ve gösterişli ürünler her keseye ve zevke hitap ediyor. Sedeften yapılan süs eşyalarının en güzel örneklerini görebileceğiniz  ve satın alabileceğiniz en güzel atölyelerden birisi de  SEDEFKAR SEDEFÇİLİK. www.sedefkarsedef.com 

Kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız bu çok değerli el işlemesi ürünler maddi değerden çok manevi bir haz yaratacaktır.

  • GAZİANTEP  YEMENİSİ

yemeniii1

Gaziantep’te tarihi 600 yıla  dayanan ve babadan oğula geçerek günümüze kadar ulaşan diğer bir meslekte Yemenicilik. Yemeni dediysek aklınıza başörtü olanı gelmesin sakın. Bu ayağa giyilen deriden yapılmış olanı. Bizim genelde çarık olarak bildiğimiz bu ayakkabılar yöreye özgü renklerde ve şekillerde her yaşa uygun olarak elde dikilerek üretiliyor. Gaziantep’in bu konuda ki en meşhur ustası ise gazete ve reklamlara konu olan YEMENİCİ HAYRİ USTA  www.yemenicihayriusta.com.tr

Truva filminde Brad Pitt’in giydiği çizmeden tutunda,  Harry Potter ve 300 Spartalı 2 filmi de dahil tüm Yemeniler meşhur Yemenici Hayri Usta tarafından yapılmış. Yemeninin en büyük özelliği ise yapımında 5 ayrı hayvanın derisinin kullanılmasıymış. Alt tabanında manda veya sığır derisi,  yüz kısmı keçi derisi, iç astarı koyun derisi, iç taban kısmı sığır veya keçi derisi, kenarı oğlak(sızı) derisinden yapılırmış. Tüm dikişleri elde yapılan bu papuçlar yemenici dükkanlarının önünde rengarenk ipe asılı dizili duruyor. Özellikle çoçuklara alınabilecek olan bu yemenilerin kullanımı ayak sağlığı için son derece faydalı. Hiç bir şekilde  koku ve mantar yapmayan bu yemeniler özellikle ayaklarında bu tip sorunlar yaşayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmekteymiş.

Şehrin diğer lezzetleri olan Fıstık, Pestil, Kuru Sebze ve Biber Salçası gibi ihtiyaçlarınız için Elmacı  Pazarında ki EFENDİOĞLU GURME MARKETİ www.gurmemarket.net tercih edebilirsiniz.  Benim aldığım tüm ürünler oldukça lezzetli ve güzeldi. Kendilerini ziyaret ederseniz eğer ikram ettikleri Zahter Çayını tatmayı unutmayın sakın. Bir de Cevizle ikram edilen acı biber salçası dillere destan diyebilirim. Yanınızda götüremeyeceğiniz şeyleri internet sitelerinden kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

Antep için uğrayacağımız son durak ERCAN GIDA. Hala  böyle esnaflık  kaldı mı diye benim dükkanında bulunmaktan çok mutluluk  duyduğum diğer bir adres de burası. Tam Yağlı Antep Peyniri, Kaymak, Saf Nar Ekşisi   satın alabileceğiniz en iyi noktalardan birisi. (Şekeroğlu Mahallesi Gümrük Caddesi  30/A) üzerinde bulunan bu dükkandan Gerçek Nar Ekşisi almadan dönmemelisiniz. Çok güzel paketlendiği için uçakta da hiç bir şey olmuyor. Eğer kafası çok meşgul değilse kendisiyle biraz sohbet edin nasıl şahsına münhasır  olan,  güzel  bir insanla tanıştığınızda  hayretler edeceksiniz.

HEPİNİZE  KEYİFLİ ALIŞVERİŞLER DİLİYORUM.
     BİRLİKTE YOL ALALIM**** 
GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
GAZİANTEP GURME LEZZETLER ROTASI YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu