Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGazianteptravel

Gaziantep Gurme Lezzetler Rotası (Açken Okumayınız)

Gurme seyyahların damak çatlatan yüzlerce çeşit lezzeti bir arada yiyebileceği  nadir şehirlerden birisidir Gaziantep. Çok rastlantısal şekilde bizim Gaziantep gezisini sürdürdüğümüz 12 Aralık 2015 tarihinde  Gaziantep GASTRONOMİ  dalında  UNESCO YARATICI ŞEHİRLER ağına katılmaya hak kazandı.

Şuana kadar bu listeye girebilmeye hak kazanan Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehirdi. Gaziantep şehri  ile beraber bu listedeki şehir sayısı dokuza yükseldi.

Tunç devrinden beridir bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bu kadim kentin tarihi ve kültürel çeşitliliği  Yemek Kültürünü de zenginleştirmiş;  farklı tatların kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlamıştır. Gaziantep yemek çeşitlerinde ki 300 den fazla farklı lezzeti ve baharat çeşitliliği ile tam bir mutfak kentidir.

Türkiye’nin ilk  Mutfak Müzesinin de (EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ) bulunduğu Gaziantep Şehri ülke genelinde bir çok lokanta ve restorana Pul Biber, Nar ekşisi, Biber Salçası ve Fıstık  gibi  tescilli yerel lezzetlerini göndermektedir.

Şehri derinlemesine keşfetmek ve gastronomi turunuzu hakkıyla yerine getirebilmek için en az bir geceyi bu şehirde geçirmenizi öneririm.

GURME LEZZETLER ROTASI 

METANET LOKANTASI BEYRAN ÇORBASI

 • Sabah erkenden şehre indiğinizde ilk yapılması gereken METANET LOKANTASININ şehir merkezindeki yerini bulmak olmalı. Burada ki ilk damak çatlatan lezzetimiz BEYRAN ÇORBASI. Sabahın beşinde açılan lokanta genelde tıklım tıklım dolu oluyor. Gaziantepli esnaf ve gezginlerin vazgeçilmez kahvaltı mekanı burası. Bu çorba tam bir ana yemek aslında; içinde kuzu eti ve pirinç bulunuyor. Üzerine eklenen abartısız bir avuç kadar pul biber ile çorbanın rengi bir anda kıpkırmızıya dönüyor. İçine sıkılan bol limon ile birlikte tüketiliyor. Bol acılı çorbanızın yanında birde yeşil sivri biber ikram ediliyor. 13 TL (2015)

MEŞHUR ANTEP KATMERİ

 • Yediğiniz bunca acı biberin üzerine midenizi biraz tatlandırmak için yetişmeniz gereken diğer bir lezzet noktası da   KATMERCİ ZEKERİYA USTA’NIN YERİ .   Sokak arası bir dükkanda yiyeceğiniz bu lezzet içi bol fıstık ve kaymakla hazırlanmış bir çeşit gözleme. Çok ağır olmasa da bir tanesini  iki kişi  tarafından ancak bitirebilirsiniz. Genel olarak öğleden sonra katmer bitiyor. Oldukça misafirperver olan çalışanlar sizinle resim ve video çektirmekten oldukça hoşnut oluyorlar.  Gaziantep geleneklerine göre Damat ve Gelin düğün gecesinin sabahında Katmer ile kahvaltı yaparlarmış. Ayrıca kız evi ve erkek evine de Damadın Sağdıçları tarafından KATMER götürülürmüş. 14 TL (2015)
 • Kahvaltı için tercih edilen bir diğer bir seçenekte ORKİDE PASTANESİ‘DİR.  Türkiye’de marka tescilini  ilk kez yaptıran  ve  1885 yılında kurulan nadir pastanelerden birisidir.

Köy kahvaltısında mevsimlere göre; ciğer kavurması, tatlı tarhana kavurması (pekmez ile yapılan dilme bastığın pişirilmiş hali), piyazlar (zeytin, yumurta, nohut, patates), börekler (semsek, sigara böreği, su böreği) kaymak çeşitleri, ev yapımı reçeller, yöresel taze peynir çeşitleri ve Gaziantep’e özgü yöresel dürüm ve peynirli ekmek çeşitleri ve en özeli de Gaziantep kahvaltısının vazgeçilmezi Gaziantep fıstıklı ve sahan kaymaklı katmeri ile damağınızda unutamayacağınız lezzetler sunulur(kaynak:orkide pastanesi)

HALİL USTA GAZİANTEP KÜŞLEME VE SİMİT KEBABI

 • Öğle saatlerinde Zeugma Mozaik müzesini gezmeye başlamadan önce  mutlaka gitmeniz gereken üçüncü durağımız ise KEBAPÇI HALİL USTA  Burada ki enfes lezzetlerden birincisi  KÜŞLEME  ikincisi ise Simit Kebabı. Benim tavsiyem tercihinizi Küşlemeden yana kullanmanızda. Koyun yada kuzunun sırt kısımından çıkan; her hayvanda en fazla yüzer gramlık iki porsiyon şeklinde bulunan yağsız sık ettir. Lezzetini yemeden tahmin etmeniz imkansıza yakın bir duygudur. Zor bulunan bir et olduğu için porsiyonu 45 TL’den satılıyor(2015) Önden masanıza gelecek olan sumaklı ve acılı kaşık salata ile içeceğiniz yayık ayran hem duygularınıza hemde midenize hitap ederek bir şölen yaratacak.

TAHMİS MENENGİÇ KAHVESİ GAZİANTEP

 • Bunca lezzetten sonra biraz dinlenmek ve tarihte bir yolculuğa çıkmak için uğrayacağımız bir diğer nokta TARİHİ TAHMİS KAHVECİSİ Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından, Tekke’ye gelir getirilmesi amacıyla 1635-38 yıllları arasında  yaptırılmış.Tahmis Kahvesi, uzun yıllar “Lokuslu Kahve” ve “Tömbekici Kahvesi” olarak da anılmıştır. “Tahmis” kahvenin dövüldüğü yer anlamına gelirmiş. Araladığınız kapı bambaşka bir tarihe açılır ve içeride sizi yerel kıyafetleriyle yerel türküler söyleyen müzisyenler karşılar. Çok yüksek tavanlardan sarkan  devasa büyüklükte ki avizeler ve içerideki hafif puslu hava harika bir görüntü yaratır. Biraz yağlı ve harika kokulu olan Menengiç Kahvesi genel olarak sütle pişirilir.Yabani antepfıstığının kavrulup dövülmesiyle macun haline getirilen bir çeşit kahvedir.  Yanında lokumla servis edilen kahveniz ile kulağınızda ki  müzikler birleşince hafızanızda  tadına doyulmaz bir anı bırakır. Uğramadan dönmeyiniz. 

ALİNAZİK İMAM ÇAĞDAŞ ANTEP

 • Onca çarşı, han, hamam gezdikten sonra akşam için uğranması gereken yer İMAM ÇAĞDAŞ LOKANTASI. Gaziantep’te ki diğer tüm lokantalara göre oldukça yeni ve modern bir görüntüye sahip olan bu yer genelde oldukça kalabalık. Halkın ağız birliği yapmışcasına fabrikasyon oldu orası dediği halde yinede içeride paketlenmiş kutularca hatta tepsilerle baklavanın bulunduğu ve insanların hınca hınç kebap yediği bir lokanta burası. Bizde internette yazan onca yazıyı okuyup burada birer yöresel lahmacun ve Ali Nazik Kebabı(kuşbaşı etli) yedik. Lahmacun için çok muhteşem diyemeyeceğim ama Ali Nazik Kebabı(kuşbaşı etli) gerçekten enfes bir tada sahipti. Kesinlikle ve kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet olduğunu düşünüyorum. İmam Çağdaş’ın bence Antep esnafı ve gelenler tarafından sevilmemesinin nedeni geleneksel esnaf lokantası mantığını daha ticarethane mantığına taşımasından kaynaklanıyor. Bunun bizim gördüğümüz ve kıyaslayabildiğimiz örneği ise; şehirde gideceğiniz hiç bir lokantada içtiğiniz su için  para ödemiyor oluşunuz. Su ve yanında yeşillik yada biber gibi garnitürler son derece ikramlık olarak ve ücretsiz  servis ediliyor. Oysa bu lokantada kapalı şişe gelen suyunuzu içmediyseniz ödeme  tutarından düşürmeniz gerekiyor. İşte bu mantık hem halka hemde esnafa son derece itici geliyor. Ne yalan söyleyelim bu durumdan bizde hoşlanmadık. Yemeğinizin üzerine havuç dilimi baklava deneyebilirsiniz.
“Baklavanın hırş’ını ye, cılk’ını koyver gitsin…”

Baklava asla çatalla, bıçakla yenmez. Çünkü o destansı çıtırtıyı duyamazsınız. Bunun için önce kabarık üst kısmı alt çenenizdeki dişlerinize denk gelecek biçimde baklavayı ağzınıza yerleştirin. Sonra yavaşça ısırın. işte baklava yemenin adabı, usulü bu.
Afiyet olsun!(kaynak ;http://www.imamcagdas.com/)

KOÇAK BAKLAVA
 • Şehirden ayrılırken yanınızda götürmek için uğrayacağınız ve halkında genelde tercih ettiği baklavacı  KOÇAK BAKLAVA Yanda verdiğim linki tıklayarak internet üzerinden istediğiniz kadar baklava siparişi verebilirsiniz. Biz 15 gün tazeliğini koruması nedeniyle yanımızda getirmek için Kuru Baklavayı tercih ettik. Özellikle Yaprak Şöbiyeti mutlaka burada denemelisiniz. Hatta iki gün içinde tüketilecek şekilde yanınızda da götürebilirsiniz.
Şehre ait deneyebileceğiniz diğer önemli lezzetler:
 1. Çorbalar; dövmeli alaca çorba, yoğurtlu dövme çorba, lebeniye çorbası, pirinç çorbası, şehriye çorbası, mercimek çorbası,tarhana çorbası ve işkembe çorbası
 2. Dolmalar, sarmalar ve doldurmalar; karışık dolma, patlıcan dolması, biber dolması, kabak dolması, yaprak sarması, lahana sarması ve pancar sarması
 3. Et Yemekleri; kellepaça, etpaçası, beyran, şıveydiz, yoğurtlu patates, kabaklama, doğrama, boranı, pirpirim aşı, alinazik,patlıcan musakka
 4. Hamur işleri; lahmacun (Antep usûlü), peynirli pide, şekerli pide, yeşil zeytin böreği, peynir semseği, lor semseği, çökelek semseği, tatar böreği, şiş börek, omaç, pisi böreği ve bazı
 5. Kahvaltılıklar; katmer, kaymak, muhammara, yeşil zeytin ekşilemesi, dorgambaç ve tarhana eritmesi
 6. Kebaplar; kuşbaşı kebap (tike), kıyma kebabı, sarımsak kebabı, soğan kebabı, patlıcan kebabı, sebzeli kebap, ayva kebabı,yenidünya kebabı, simit kebabı, yoğurtlu kebab ve ciğer kebabı (cartlak kebabı)
 7. Köfteler; yuvalama, içli köfte, ekşili ufak köfte, yoğurtlu ufak köfte, arap köftesi, sini köftesi, çiğ köfte, mercimekli köfte (malhıtalı köfte), yağlı köfte, yapma ve kısır
 8. Pilavlar; özbek pilavı, etli dövme, firik pilavı, iç pilavı, mercimekli pilav, havuç aşı, çağla aşı ve buğulama aşı
 9. Piyaz ve salatalar; maş, fasulye salatası, loğlaz, patates salatası, yeşil zeytin piyazı, çoban salata, domates salatası, koruk salatası, patlıcan salatası ve cacık
 10. Tatlılar; baklava, bülbül yuvası, fıstıklı sarma, kadayıf, lokma tatlısı, irmik helvası, aşure, zerde, sütlaç, bastık, nişe helvası, guymak, kaygana, şıllık, kerebiç, mayanalı kahke ve hedik
 11. Tavalar ve Kavurmalar; saçma tavası, sarımsak tavası, domates tavası, bakla tavası, fasulye tavası, et kavurması, ciğer kavurma ve et kızartması
 12. Zeytinyağlı yemekler; ötçe, bıbbıkiye, ekmek aşı, pancar kavurma ve zeytinyağlı kabak içi (kynk; wikipedia)

AFİYET OLSUN.

En az 3 kg alınarak  dönülen  şehirden sevgiler…

                            BİRLİKTE YOL ALALIM****
GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER  YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu