Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGaziantepGezi Yazıları

GAZİANTEP KALESİ

Gaziantep Kalesi, şehirde turistik ve tarihi yerlerin hemen civarında, hatta şehrin merkezinde ki bir konumda bulunan oldukça tarihi bir  kaledir. Türkiye’de ayakta kalmayı başarmış, günümüze kadar ulaşabilen  kalelerin arasında en üst sıralarda yerini korumaktadır. Kale şehrin merkezindeki bir tepenin üzerinde, tüm heybeti ve görkemiyle şehre gelenleri karşılamaktadır.

Kalenin resmi tarihi tam olarak bilinmese de günümüzden 6000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesinde   bahsettiği gibi tam şehrin ortasında bulunan bu kalenin 36 burcundan günümüze yalnızca 12 tanesi bütünlüğünü koruyarak gelebilmiştir.

Kaleyi ücretsiz gezebilirsiniz. Kalenin kapısına geldiğinizde kalenin içine ve üst kısımlarına geçmek için iki ayrı girişi olduğunu göreceksiniz. Biz üst kısımları gezemedik çünkü restorasyon hala devam ediyormuş. İç kısmında ki  tüm koridorlar şehrin Kurtuluş Savaşında ki  başarılarını ve kahramanlıklarını anlatan videolar ve heykellerle dekore edilmiş. İlk baktığınızda güzel gibi görünse de ben durumun biraz yanıltıcı olduğunu düşündüm. Çünkü kalenin içine girer girmez başlayan bu dekor, kalenin geçmişini ve tarihinin ne kadar eskiye dayandığını ikinci plana atmış gibi duruyor. Bence bu durum kalenin tarihi önemini  sadece Kurtuluş Savaşıyla ilgisi varmış haline dönüştürmüş. Kurtuluş Savaşı ile ilgili detaylar  kalenin bir bölümünde gösterilip ve tanıtılıp diğer bölümlerde şehrin ve kalenin tarihi ve kültürel özelliklerine de yer verilse bence çok daha doğru olur. Kaleyi gezdik ama ne tarihine ne şekline ne bölümlerinin detaylarına dair tek bir bilgi ya da belge göremeden vede öğrenemeden döndük. Birde bunların üstüne kalenin girişine yapılan her biri birbirinin aynısı olan ve gerçek heykel sanatıyla yakından uzaktan alakası olmayan hatta komik  denecek şekilde  görünen  asker heykelleri işin ciddiyetini oldukça bozmuş. Bence bu detaylar düzeltilirse Kale  şehrin eşsiz ve muhteşem dokusuna çok daha uygun bir hal alacaktır.

Kale çevresi Gaziantep Kültür Yolu Projesinin başlangıç durağı, bu yüzden Gaziantep Gezilecek Yerler yazımda da sıraladığım rotayı takip ederek şehri tüm detaylarıyla gezebilirsiniz.

GAZİANTEP KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARI
Kalenin Kurtuluş Savaşı döneminde bilinen gerçek hikayesinde ise:

Fransız işgal Kuvvetlerinin  şehri amansız ve acımasız bir bombardımana tuttuğu Kurtuluş Savaşı Döneminde, şehir alt üst edilip insanlar açlıktan ölmeye başlayınca; Fransız komutan şehrin ileri gelenlerine bir teklifte bulunmuş. Komutanın teklifine göre şehir Fransız askerlerine teslim edilecek ve kalede ki bayrak indirilerek yerine beyaz bayrak çekilecekmiş.

Halk tarafından defalarca kez reddedilen bu tekliflerden sonra, şehrin kuşatmasına ve bombardımanına düşman kuvvetleri tarafından  devam edilmiş. Şehir bu kuşatmaya daha fazla  dayanamayacak kadar güçsüz bir duruma düşmüş ve şehirde elinde silah olan tek bir asker dahi kalmamış.

Bunun üzerine halkın ileri gelenlerinden bir  heyet toplanıp Fransız Karargahına gönderilmiş ve heyet askerlere;  Antep Şehrini  teslim alabileceklerini söylemiş. Fransız askerleri teklifi inandırıcı bulmayarak eğer teklifiniz gerçekse kaledeki bayrağı indirip yerine  beyaz bir bayrak çekin demişler. Gaziantep halkı Türk Bayrağı’nın gönderden indirilmesine kesinlikle karşı çıkarak  bayrağımızın yanına,  kaleye teslim bayrağı olan birde beyaz bayrak asılmasını çaresizce kabul etmişler.

Yokluk ve açlık şehri o kadar sarmış ki  bayrak olarak kullanmak için bir parça bile beyaz bez bulunamamış. Yetkililer bunun üzerine  kaleye yakın mahallelere giderek halktan beyaz bir bez ya da beyaz çarşaf istemişler; fakat kadınlar bu duruma oldukça büyük bir  tepki gösterip; biz ölülerimizi bile kefensiz gömdük şimdi bizden nasıl beyaz bez istersiniz diye karşı çıkmışlar. Bunun üzerine yetkililer Şeyh Cami hastanesine giderek şehitlere kefen yapılan beyaz bezden küçük bir parça almışlar ve  Türk Bayrağı’nın yanına bu kefen parçasını  asmışlar.

Kalenin ismi bu yüzden şehirde  KEFENDEN KALE olarak biliniyor.

Şehre verilen Gazilik madalyası .

GAZİANTEP ŞEHRİ İSTİKLAL MADALYASI

İşte böyle bir savaşın ardından şehir büyük bir kahramanlık mücadelesiyle geri alınır. Her köşesinde ayrı bir gerçek hikaye yatan bu şehir için söylenen ve bilmemiz gereken  en önemli şey ise:  Gaziantep sadece kebap ve baklava değildir  sözünün, doğru oluşu aslında.
Ruhu olan sokakları, ruhu olan insanları ve ruhu olan, tarihi  bir şehirdir; GAZİANTEP.
                              BİRLİKTE YOL ALALIM****
GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER  YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu