Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGaziantepGezi Yazılarıtravel

Gaziantep ‘Yaşanılan En Eski Medeniyet’

Yıllarca gitmeyi isteyip de bir türlü fırsat bulamadığımız Gaziantep gezisini 2015  yılı bitmeden nihayet gerçekleştirdik. Bu gezi benim için bir kültür yolculuğundan çok, köklerime yani  hep adını duyduğum annemin ve dedemin memleketine bir tür duygusal yolculuktu aslında.

THYnın yaptığı bir kampanya ile bu sefer ki rotamızı  Gaziantep olarak belirledik. İnternet de bulduğum  şehre ait gezi yazıları, genelde şehre günübirlik giden gurme gezginlerin yediklerini ve tattıklarını ; birbirinden kes kopyala yaparak yazdıkları  gezi  notlarıyla doluydu. Benim için asıl önemli olan ise  şehrin tarihi  ve kültürel detaylarıydı. Yeme ve içme kültürü dışında çok zengin ve eski bir kültüre sahip olan bu şehri yalnızca kebap ve baklavaya indirgemenin şehre haksızlık olduğunu düşünerek, şehri çok değerli  yönleriyle de  anlatmak istiyorum.

Türkiye’nin ve Dünya’nın  ‘hala  yaşanılan en eski kent’   unvanına sahip olan Gaziantep , kadim ve etkileyici bir kenttir.  Yaşanılan en eski bölgenin olduğu düşünülen Dülük Antik  Kenti Gaziantep ilinin 10 Km kuzeyinde bulunmaktadır. Hititler, Medler, Asurlular ve Büyük İskender arasında el değiştirip duran bu antik şehir  Matematik işlemlerine ait  en eski  kalıntıların bulunduğu kent olma özelliğine de sahiptir. Kentin tarihi M.Ö. 600.000 yıllarına dayanmakta olup, dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden  biri olarak gösterilmektedir.

Kutsal kitaplarda da çok büyük bir önemle anlatılan   Fırat ve Dicle Nehri’nin arasın da bulunan bu topraklara;  Cennet Bahçesi denirmiş. İşte bu bahçenin giriş kapısının da Gaziantep olduğu söylenmekteymiş.

Arap akınlarında şehre konulan Ayıntap ismi zamanla Antep olarak değişmiş; 1921 yılından sonra da Şehre Gazilik Unvanı verilerek GAZİANTEP olarak değiştirilmiş.

Kentin tarihi ve kültürel zenginliği yanında diğer bir çeşitliliği de üretim ve ticaret konusunda ki gelişmişliğidir. Bu zenginliğin en büyük nedeni de şehirden geçen tarihi  İpek Yoludur.  Kral Yolu olarak da bilinen İPEK YOLU  Çin’de bulunan İpek Kozasının yüzyıllar boyunca Asya ve Anadolu’ya, buradan da Avrupa’ya taşınmasını sağlamıştır.   İpek Yolu,  geçtiği tüm şehirlerde dinsel ve kültürel çeşitliliği, üretimi ve ticareti arttırarak, şehirlerin zenginleşmesinde rol oynamıştır.Şehrin tarihi yerlerini gezdiğinizde hala o günlerin izlerine rastlayacağınız hanlar ve bedestenler  size geçmişi taşıyacaktır.

Sabah erkenden vardığımız şehirde oldukça konforlu bir Havaalanı bulduk. Havaalanı önünden kalkan Havaş Otobüsleri bizi kolaylıkla şehir merkezine ulaştırdı.  Şehre indiğimizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da   sıklıkla gördüğüm kentlere benzeyen  bir şehirle karşılaşmayı düşünüyordum; oysa ki karşımıza çıkan  bambaşka bir Kültür Kentiydi.

Şehirde ki Yahudi, Ermeni,  Müslüman  ve Rum Ortodoks  nüfusun şehirde bıraktığı izler ve  kültürel çeşitlilik, farklı bir şehir hissini size hemen yansıtıyor. Gaziantep şehrini bize en çok tanıtan şeyin yemek kültürü olmasına rağmen başta da söylediğim gibi çok büyük bir kültürel mirasa sahip bu kenti ; köklerime kavuştuğum bu şehri  canı gönülden severek ve hayretler içinde gezdim.

Benim okuduklarım ve şehirde gördüklerimden  aklımda kalanlara göre şehirde en çok Ermeni Nüfusun ve Ermeni Kültürünün izleri görülüyor. Bizim Türk İslam Mimarisine pek benzemeyen hanlar, konaklar, ve kiliseden bozulmuş bazı camileri ile şehirde görülmeye değer bir çok tarihi yapı bulunuyor. Aslına bakarsanız hangi dinden yada dilden olursanız olun Gaziantep şehrinde sığınacak bir liman ya da  geçmişinizden kalan bir iz bulma ihtimaliniz çok yüksek.

İşte şehri gezerken hissettiğiniz bu duygu şehrin güzellikleriyle buluşunca ortaya tarifi imkansız bir kültürel yolculuk çıkıyor. Şehre gelen gurme turistlerin oradan oraya bir şeyler yemek için koşturduğu sırada; önlerinden görmeden  geçtikleri evler, sokaklar ve yaşayan bunca tarih; birilerinin kendini keşfedeceği günleri sabırsızlıkla bekliyor.

Benim size naçizane tavsiyem Gaziantep şehri yiyerek bitirilemeyecek kadar çok lezzete sahip bir Dünya Kenti. Şehri gerçekten anlamak ve tarihte bir yolculuğa çıkmak için şehri yavaş yavaş  ve sindirerek gezin. Şehirdeki katmerci, ciğerci ve kebapçı koşturmasından bir an bile olsa sıyrılıp o muhteşem koca taş binalara dokunun. Binaların cumbaların da ki oymaları, dış kapıların üzerine işlenen  süslemeleri , dış duvarlarda ki güvercinlikleri ve Evliya Çelebi’ninde bahsettiği anca bir devenin yürüyebileceği genişlikte ki tarihi sokakları keşfedin.

Mezopotamya ile Akdeniz’i birbirine bağlayan bu kadim şehrin, bana iyi geldiği kadar size de iyi gelmesi dileklerimle.
                  BİRLİKTE YOL ALALIM****
GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu