İtalya

Gezi YazılarıİtalyaMurano ve Burano Adası

MURANO VE BURANO ADASI

MURANO ADASI

MURANO CAMLARI
MURANO CAMLARI

Venedik’in en önemli adalarından biri Murano adasıdır. Venedik’te ki Büyük Kanaldan bineceğiniz gemiler sizi Murano ve Burano adasına götürüyor. Adaları gezmek için ortalama bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Ada dünya çapında ünlü olan Murano Camının üretildiği yerdir. Tur firmaları Venedik’te  bu adayı ve cam atölyelerini gezdirmek için çoğunlukla ekstra para istiyor ama kendiniz  adaya gidip  cam atölyelerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Adalar Venedik’in kalabalığından sonra halkın yaşam şeklini  yakından tanımanızı sağlayacak en güzel yerler. Herkesin evinin önünde bir ya da bir kaç kayığı var. Bakkala, markete gidebilmek hatta işlerine gitmek için; evlerinden çıkıp kayıklarına binmeleri gerekiyor. Bizde her evin önünde birer ikişer araba olması gibi bir hal almış aslında. Cam üretiminin tarihi neredeyse 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Murano Kristalleri   yabancı devlet saraylarının ve şehrin aristokrat ailelerinin vazgeçilmez ev aksesuarlarının arasındaymış. Biz adayı gezerken tesadüfen bir cam atölyesinden içeri girip bu el yapımı camların aşamalarını izlemeyi başardık. Tabi ki bu gösteriden sonra girdiğimiz cam galerisinde oldukça pahallı fiyatlara satılan ve harika görünen bu eserleri de görebildik. Aklınıza gelebilecek her türlü objenin hayvan figürünün ve süs eşyasının camdan yapılmış halini görebilirsiniz. Aslına bakarsanız ada son derece sessiz sakin ve bu birkaç cam galerisi ve cam atölyesi dışında içinde pekte bir şey yok. İnsan markalaşmanın önemini buradan anlıyor bizim ülkemizde de İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan(NAZARKÖY) cam atölyeleri,  bu anlamda desteklenirse ve projelendirilirse eminim ki çok güzel bir alan yaratılıp hem halkın geçim kaynağına, hemde şehrin tanınmasına çok büyük faydalar sağlayacaktır. Her bebeğe,her hamileye taktığımız evimizde süs eşyası olarak kullandığımız rengarenk nazar boncuklarının macerası işte bu köyde başlıyor.

Gezi Yazılarıİtalya

VENEDİK VE VENEDİK KARNAVALI….

VENEDİK KARNAVALI

VENEDİK KARNAVALI
VENEDİK KARNAVALI

Roma gezimizi planlarken aslında aklımız da  hep Floransa’ya gitmek vardı. Venedik  Karnaval’ı tarihlerinin bizim kaldığımız zamana denk geldiğini öğrenmemizle birlikte rotamız bir anda Venedik olarak değişti. İşin içine bir de bu karnaval deneyimi girince Venedik bambaşka güzellikte bir şehir oluverdi.

Venedik yolculuğunun ilk çözülmesi gereken kısmı ulaşım. Roma’dan gideceğimiz  için  en kolay iki seçenek ; Tren ve  Uçaktı.  Aslında uçak fiyatı neredeyse trenden daha ucuz diyebiliriz. http://www.alitalia.com/tr_tr/ bizim maceracı ve seyyah ruhumuz ağır bastığı için treni tercih ettik ve çokta  keyifli bir yolculuk yaptık. Hızlı tren ile yolculuk ortalama 4,5 saat sürüyor.

Gezi Yazılarıİtalya

ROMA’DA SEVGİLİLER GÜNÜ …

14 ŞUBATI ROMA’DA KUTLAMAK; 

SEVGİLİLER GÜNÜ
SEVGİLİLER GÜNÜ

Üniversiteden arkadaşımla aylar öncesinden planladığımız ve nedense tarihine hiçte dikkat etmediğimiz Roma tatilimiz Sevgililer gününe denk geldi.

Bizim kız kıza gittiğimiz bu tatil  Roma’nın aşıklar şehri halini de; etrafta ki kutlamaları da  görmemize neden oldu.  Bütün caddeler ve sokak lambaları genelde kırmızı kalpli balonlarla süslenmişti ve yurtdışından gelen birçok çift vardı.

Bizim için günün pekte özel bir anlamı olmadığından günümüzün çoğunu  Vatikan’da geçirdik. Akşam saat altıya doğru Vatikan’dan çıkıp yorgunluktan bitmiş şekilde ortalıkta amaçsızca dolanırken bir kalenin tepesinde resim çekilen insanları gördük. Yaklaştığımızda gördük ki burası  meşhur Melekler Kalesiymiş.

Gezi Yazılarıİtalya

ROMA GEZİLECEK YERLER 2

 VILLA BORGHESE MÜZESİ

Villa Borghese Müzesi
Villa Borghese Müzesi

Vatikan’ın büyülü ve eşsiz atmosferinden sonra ki günümüzde ilk olarak muhteşem bir parkın içinde ki  Villa Borghese Müzesini  ziyaret ediyoruz. Buraya gelebilmek için Metro -A hattında ki Barberini durağında inmeniz gerekiyor ve müze girişi için internetten http://www.ticketsrome.com/en) sitesinden önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Eğer kapıda bilet alırım nasılsa diye düşünüyorsanız , büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü genel olarak rezervasyonlar iki üç gün sonrasına kadar dolu oluyor.

Gezi YazılarıİtalyaVatikan

VATİKAN / ROMA 1. BÖLÜM

TANRIÇA VENÜS(NIKE)
TANRIÇA VENÜS(NIKE)

Çok uzun zaman önce  üniversite arkadaşım  ile planlarını yaptığımız Roma ve Venedik gezimizi tamamladık. Beklentilerimizin üzerinde bir masal şehriyle karşılaştık dersem sanırım pekte abartmış sayılmam. Aslına bakarsanız geziye çıkmadan önce internetten birçok yazı okumuş ve bir sürü yer hakkında fikir sahibi olmuştuk ama bu matruşka bebeği andıran, içi dışı tarih kokan  şehir bizi yine de hayretler içinde bırakmayı başardı.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti.