Moskova

Gezi YazılarıMoskova

MOSKOVA METROSU GEZİSİ

KOMSOMOLSKAYA METRO STATİON

Yer üstünde gezdiğiniz Moskova kadar birde yeraltında gezeceğiniz kısmı olan Moskova Metrosu, başlı başına bir

gezi güzergahı oluşturuyor.

Dünyanın en eski ve en büyük metro ağlarından birine sahip olan bu görkemli ve eşsiz yeraltı şehrinin içi;  çok güzel resimler ve canlandırmalar bulunan sanat galerilerine dönüştürülmüş.

İçerideki kaos, metro gürültüsü ve trene yetişmeye çalışan insan kalabalığının arasında kendinizi; renkler, resimler, avizeler, ve duvar süsleri detaylarını incelerken şaşkınlık içinde bulacaksınız.

Gezi YazılarıMoskova

MOSKOVA’DA BİR “NAZIM”

 

NOVODEVİÇİ MEZARLIĞI

NAZIM HİKMET'İN ANIT MEZARIMoskova’ya kadar gidip  Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmeden dönmem diyenlerdenseniz eğer metronun kırmızı hattına binip Sportivnaya  durağında inmelisiniz ve Novodeviçi Manastırı yazısını takip etmelisiniz. Manastır kısmını geçtikten sonra mezarlık girişine geleceksiniz.Burası mezarlık olmasına rağmen sanat galerisi gibi bir yer aslında. Mezarlıkta çok ünlü Rus şairler,yazarlar ve devletadamlarının mezarları bulunuyor.

Gezi YazılarıMoskova

MOSKOVA GEZİLECEK YERLER 2

2. BÖLÜM MOSKOVA ŞEHRİ

Kremlin meydanını gezmeyi bitirdikten sonra biraz da şehir merkezini ve  şehirde bulunan diğer müzeleri gezmeye başlayabilirsiniz.

ARBAT CADDESİ

Bizde ki İstiklal Caddesinin bir farklı şekli gibi  hissedeceğiniz bu tarihi çok eskiye dayanan caddeye, Metroyla ulaşmak için; 3 numaralı mavi hatta binip Smolenskaya durağında inmelisiniz.  Ya da Kremlin meydanını gezdikten sonra yürüyerek de bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turistik olarak şehrin, en popüler caddelerinden birisi de burası. İçinde yürümeye başladığınızda Rus Mimarisinin büyük ve soğuk taş binaları muntazam görüntüsüyle size huzur verecek. Cadde genelde sokak sanatçılarının , ressamların ve müzisyenlerin olduğu oldukça renkli bir alışveriş bölgesi şeklinde.

Gezi YazılarıMoskova

MOSKOVA GEZİLECEK YERLER 1

KREMLİN MEYDANINA GİRİŞ1. BÖLÜM KREMLİN MEYDANI

Moskova gezilecek yerler yazısını yazmak için masamın başına oturup Moskova anılarımı düşündüğümde fark ettim ki şehir bir  bütün olarak çok güzel ve çok incelikliydi.

Benim gibi şehirlerin mimari detaylarını, taş duvarlarını, pervaz kolon ikilemini, kapı ovalliklerini estetiği ve tarihin izlerini seviyorsanız eğer, işte Moskova bu anlattıklarımın hepsine renkler  ilave edilerek yapılmış bir  tablo gibi gelecektir size de.

Avrupa’da gördüğümüz heybetli taş binalar, sivri uçlu katedraller  ve donuk renkli mimari Moskova’da yerini rengarenk boyalı, altın kubbeli ve kuleli, tarihi yapılara bırakıyor.

Gezi YazılarıMoskova

MOSKOVA REHBERİ

kremlin meydan görüntüsü Orak ve çekicin gölgesinde, kapitalist dünyaya bağrını açmış,  her yerden edebiyat ve tarih fışkıran masal   şehridir Moskova.

2014 yılının Mart ayında Ukrayna -Liviv için yaptığımız tatil hazırlığımız, Ukrayna Rusya krizi nedeniyle  tatil rotamızın zorunlu olarak değişmesine neden oldu. Bizde  uçak biletlerimizi hemen Moskova olarak değiştirdik.

Şimdiye kadar gittiğimiz tatiller arasında gezi rotası belirleme ve şehir detaylarını çıkarmada beni en zorlayan ve evde kağıt kalem  çalışmama sebep olan  destinasyonlardan biri de işte bu rotaydı.. Rusçanız yoksa ve bir tur firmasıyla gitmiyorsanız eğer gerçekten bu şehir için iyi bir hazırlık yapmalısınız. Biriktirebildiğim  notları ve yaşadığımız bütün  tecrübeleri tatilinizi kolay hale getirmek için detaylarıyla size aktarmaya çalışacağım.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti.