Tayland

Gezi YazılarıTayland

PHUKET

 İki sırt çantalı insanın evlerinden çok uzakta geçirdiği; gerçek bir tatil hikayesi bu okuduğunuz 🙂 ….Öyle sıradan bir tatil de  değil üstelik. Mavinin   her tonunun gözünüzü kamaştırdığı, bembeyaz kumsalları ve  yeşilin bin bir çiçek açtığı  egzotik bir ada hikayesi …… PHUKET…..

PHI PHI ISLAND
PHI PHI ISLAND

 

 Dünyaca ünlü olan ve içinde her türlü eğlenceyi barındıran bu ada; sizi gerçekten kendine hayran bırakacak. İlk dikkatinizi çekecek şey eşsiz bir doğaya sahip oluşu. Bizde Bangkok gezimizden sonra, tatilimizin ikinci kısmını cennetten bir parça olan, güzelliklerle dolu  bu adada geçirdik.

Gezi YazılarıTayland

TAYLAND GECE HAYATI VE ALIŞVERİŞ MEKANLARI

BANGKOK GECE HAYATI 

Lord-Ganesha
Lord-Ganesha

Özgürlükler ülkesi Tayland’ın  Gece Hayatını özellikle biz bayanlar için tüm detayları ile anlatmak istiyorum. Erkekler bu konuda yeterince bilgiye sahip sanırım.  Dünya ‘da ki bir çok insan bu şehre sırf eğlenmek için gidiyor.  Havanın kararmasıyla beraber başlayan gece hayatı sabahların ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Barların  giyisi mağazaları gibi camlı vitrinleri var. Ve bu vitrinlerde dans eden rengarenk kostümlü tai kızları sizi içeriye davet ediyor. İçeride çılgın partiler olan kulüpler de,  çok iyi rock müzik yapan barlarda var. Seçim yapmak aslında sizin özgür iradenize kalmış durumda. Türkiyede’ki beylerin çoğunluğunun fikrine bakılırsa; Tayland tatili  aile ile gidilemez bir yer gibi  görünüyor. Aslında durum hiçte böyle değil. Ailesi ve çocuğuyla gelen çok fazla turist var hatta artık Phuket deyince Balayı Tatilleri akla geliyor.

Gezi YazılarıTayland

TAYLAND YEME – İÇME REHBERİ

TAYLAND  MUTFAĞI…

NOODLES
NOODLES

        Değişik tatlarıyla ve farklı lezzetleriyle tüm dünyada da çok sevilen Tayland Mutfağının en önemli özelliği aromatik soslar  ve baharatlar üzerine kurulu olması. Benim gördüğüm en belirgin özellik ise meyve ve sebzelerin aynı yemek içerisinde kolaylıkla kullanılıyor oluşu.  Ana yemeklerde mutlaka  haşlanmış pirinç bulunuyor. Noodle dedikleri pirinç ve buğdaydan yapılma  çok çeşitli ev makarnaları özellikle sokak tezgahlarının en çok tercih edilen yiyecekleri. Derin vok tavaların içinde  az miktar sebze suyu eklenerek haşlanan erişteler isteğinize göre tatlandırılıyor. Tercihe göre sebze-et-tavuk ve ya deniz ürünleriyle kızgın yağda bir kaç dakika pişirilip  içine konulan sebzelerle neredeyse yarı pişmiş halde servis ediliyor. Yemeklerinde en çok  Soya Sosu, Balık Sosu ve İstiridye Sosu kullanıyorlar.  Soya filizi neredeyse her çorbaya ve erişteye ekleniyor. Haşlanan bu pirinç ve eriştelerin üzerine genelde en son yumurta kırılıyor. Tai mutfağının tüm lezzetleri  çok baskın karakterli. Yediğiniz yemekte  acıyı, ekşiyi ,tatlıyı ve tuzluyu yoğun bir şekilde algılıyorsunuz. Hazırlanan yiyeceklerin üzerine az da olsa toz şeker ilave ediliyor. Ve genelde tüm yemeklerin yanında küçük yeşil limon parçalarından veriliyor. Bu ülkenin en güzel yanı deniz ürünleri çok taze, çok ucuz ve gerçekten çok lezzetli. Sizde benim gibi deniz ürünlerini çok seviyorsanız eğer şimdiye kadar tadına bakmadığınız bir çok deniz mahsulünü  ucuz fiyata tatma şansına sahip olacaksınız.

Gezi YazılarıTayland

BANGKOK / TAPINAKLAR

 BANGKOK GEZİLECEK YERLER

SADAKA TOPLAYAN RAHİPLER
SADAKA TOPLAYAN RAHİPLER

Tapınaklar şehri Bangkok’u gezmeye devam ediyoruz. Bangkok thai dilinde “Melekler Şehri” anlamına geliyormuş . Şehir aslında üç ana kısımdan oluşuyor. Khao San Road Caddesi,  Sukhumvit Bölgesi ve Silom Bölgesi . Gezgin ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği Khaosan Road  bölgesi bizde ki Sultanahmet civarı gibi düşünülebilir. Alışveriş merkezlerinin  içinde ve raylı sisteme yakın olmak isteyenler  Sukhumvit bölgesini, daha lüks ve standartları yüksek bir tatil yapmak isteyenler ise   şehrin yeni yaşam ve finans  merkezi sayılan Silom bölgesini  tercih ediyor. Bu üç bölge hakkında tekrar yazıyorum çünkü gittiğinizde dolaşacağınız, konaklayacağınız alışveriş yapacağınız bar ve cafelerin  en yoğun olduğu bölgeler bunlar.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti.