Güncel Yazılar

Güncel Yazılar

Hıdırellezde Ne Dilek Tutsam

hidirellez

Hıdırellez nedir  ya da Hıdırellez hangi gün

Hıdırellez ve ya Hıdrellez Azerice’de Xıdır Ilyas ya da Xıdır olarak bilinir. Türk toplumlarında ve Anadolu’da geçmişten günümüze kadar kutlanan  mevsimlik bayramlardan birisidir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak bilinen Hıdırellez Günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu düşünülerek kutlanmaktadır.
Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içip ölümsüzlüğe ulaşmış kişidir; özellikle bahar aylarında aramızda dolanarak, bolluk ve bereket  dağıtır. Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.
 
  • Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?
Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bu özel gün Hristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlarlar. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.
 
  • Hıdırellez de Ne Yapılır?
5 Mayısın, 6 Mayısa bağlandığı bu gece sabah olana dek, aklınızda ve kalbinizde ne dilek varsa; sabah gün ışıyana kadar tutmanız gerekiyor. Bunu yapmanın kültürlere göre bir çok farklı yöntemi var. Hıdırellez de görülen ve en bilinen adetlerden birisi Türkler’de ki ateş yakma geleneğidir. Dünyanın yaratılışıyla ateş arasında kurulan bu bağda Tanrının insanlık için bir armağanı olarak düşünülen ateş kutsal bir imgedir. Ateşin yanması ve devamlılığı ile hastalıkların kovulduğuna ve kötülüklerin savıldığına inanılır.
Ayrıca Kütahya’nın tavşanlı ilçesinde sabah erkenden kalkan yörük kadınları bitkilerin üzerinden topladıkları çiğ taneleriyle sabah ezanında yoğurt mayalarmış. 
GÜL
 
  • Hıdırellez için ben neler hazırladım?
Yurtdışında yaşayan çok yakın bir arkadaşım olan Eylem ile yıllardır bir seremoniye dönüştürdüğümüz Hıdırellez kutlama hazırlıklarımız bizim için günler öncesinden başladı bile. Onun yaşadığı şehir olan Norveç’ten gelen bozuk paralarımı, şişesini yeni açtığımız kırmızı ojeyle boyadık. Eskiden kağıtlara çizilen dileklerimi ben bilgisayar yardımıyla yazıcıdan çıkardım. Geriye bir tek paralarımızı ve dileklerimizi altına gömeceğimiz güzel bir gül ağacını bulmak kaldı. Ne diyelim hepinizin dilekleri kabul olur inşallah……

BİRLİKTE YOL ALALIM….

 
Güncel Yazılar

Yavaş Hareketi “The Slow Movement” Felsefesi Nedir?

citlasow-eko

Yavaş Hareketi ve Slow city 

Küreselleşme ve modernleşme adı altında içinde bulunduğumuz yaşamın hızı; her geçen gün daha çok artıyor. Koca bir gün nasıl geçti anlayamadım sözünü, sık sık etrafımızdan duyuyoruz ve genel olarak en çok ta bundan şikayet ediyoruz. Modern çağ köleleri olan bizler, bir koltukta on karpuz taşımaya çalıştıkça hem sağlığımız, hemde mutlu geçirilecek anlarımız giderek azalıyor. Özellikle bizim ülkemiz gibi henüz kentsel ve ekonomik gelişimini tamamlamamış ülkelerde bu dişlinin çarkları daha acımasız ve daha hızlı dönüyor. İşte hepimizin  şikayetçi olduğu bu durum tüm dünyaca karşı durulan bir eyleme dönüşmüş durumda. Eğer, içinde bulunup henüz etkileşime geçemediğiniz grubunuzun adını merak ediyorsanız YAVAŞ HAREKETİ(SLOW MOVEMENT) yazımı dikkatlice okumalısınız.. 

Güncel Yazılar

İstanbul’da Çocuk Müzeleri

rahmi-m-koc3a7-mc3bczesi-c3a7ocuk-atc3b6lyeleri-2

Geçmişe ait onca bilgiyi geleceğimize taşıyan en önemli mekanlardır Müzeler. Bizim gezdiğimiz ülkelerde en çok dikkatimizi çeken şey; müze bilincinin bireylere daha ilkokuldan itibaren kazandırılıyor oluşuydu. Onca küçük çocuğu ne olduğunu bilmedikleri yüzlerce resme bazen heyecanla, bazende sıkıntıdan patlamış bir şekilde bakarken görünce; bu işte bizim bilmediğimiz bir şey var demeden edemedik. Moskova seyahatimiz sırasında buz gibi havada kreşlerinden getirilen pembe yanaklı çocukları; atkıları, eldivenleri ve bereleriyle müze kuyruğunda görmek, benimde kızımın eğitiminde bu detayı daha çok önemsememi sağladı. Günümüzde tabletlerden ve cep telefonlarından kafasını kaldıramayan çocuklarımız için alışveriş merkezi alternatifi yerine önerilecek en iyi seçeneklerden birisi de bence bu seçenek. Çocukları için mükemmeli düşünen bir sürü blog yazarı annenin listelediği çocukla gidilecek  en iyi mekanlar yazıların da ki yerlerde benim gerçekten başım dönüyor. Onca kalabalık onca gürültü birde üzerine ödenen servet bir araya gelince çocuklarımızla geçireceğimiz bu güzel zamanlar birer kabusa dönüşüyor. Bu yüzden ben daha sakin ve çocuğumuzla gerçekten kaliteli zaman geçireceğimiz yerlere gitmeyi tercih ediyorum. Özellikle yağmurlu yada çok sıcak günlerde dışarıda çocukla ne yapılır sorusuna cevap arayanlar için İstanbul’da çocukların  mutlaka görmesi gereken müzeleri sizler için listeledim. Biz işe bir kaçını gezerek başladık bile…

Sanatın önemini kavrayan çocuklar için sanatla iç içe çocuk büyütün.

Daha Çok İzlesekFikirselGüncel YazılarVenedik

Venedik Filmleri

DSC_0541VENEDİK İSKELE

images

Şehirler ve filmler yazılarımızın bir diğer durağı Venedik Şehri. Suyun üzerinde, geçmişten gelen bir masal şehri görüntüsünde; sizi içine çeken büyülü bir şehirdir burası. Esrarengiz birçok hikaye ve yaşamın bulunduğu bu kent; Karnavalı, Maskeleri ve çılgın eğlenceleri ile mutlaka görülmesi gereken destinasyonların en baş sıralarında yerini korumaya devam etmektedir.  Venedik Şehri gezisinden önce  izlenmesi  gereken filmleri sizler için derledik.

Güncel Yazılar

SEVGİLİLER GÜNÜ

love

            Şubat ayının tüm dünyaca kutlanan  romantik günü olan 14 Şubat Sevgililer Günü için eğer hala bir planınız yoksa bu yazımız  tam da size göre. Çokta kafanızı karıştırmadan 14 şubatın olmazsa olmazlarını  sizler  için derledik.

Güncel Yazılar

DÜNYANIN EN ESKİ 30 ŞEHRİ

gc3b6beklitepe

DÜNYANIN HALA YAŞANILAN EN ESKİ KENTLERİNİN LİSTESİNİ SİZLER İÇİN DERLEDİK. Dünya’nın en eski üç kenti Şam, Eriha ve Biblos’tur.

Türkiye’nin hâlâ yaşanılan en eski kentleri ise sırasıyla Dülük (GAZİANTEP), Harran ( ŞANLIURFA) ve Van’dır.

Daha Çok İzlesekFikirselGezi YazılarıGüncel YazılarİtalyaLifestyletravelVatikanYurt Dışı

ROMA GEZİSİNDEN ÖNCE İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

DSC_0293Kolunun altında dişi kurttan süt emen Romus ve Romulus heykeli var.

Şehirleri gezmeden önce o şehir hakkında en güzel görselleri filmler sayesinde görürüz. Filmler, tutkulu yönetmenler, çılgın karakterler ve  çeşit çeşit hikayelerin arkasına bürünen en güzel dekorlardır. Bazen gittiğiniz bir şehir sizi o kadar büyüler ki; döndüğünüzde şehre ait her şeyi, yeniden ve tekrar yeniden yaşamak istersiniz.

Dünyanın en romantik, en tarihi ve en büyüleyici şehirlerinden biri olan ROMA şehrine ait en güzel, en dokunaklı ve şehri en iyi anlatan tüm filmleri sizler için derledik.

Güncel YazılartravelYurt DışıYurtiçi

TATİLE GİDERKEN BAVULUNUZDA NELER OLMALI

phuket-deniz

Tatil planlarınızı yaptınız biletleriniz hazır geriye işin stresli bir diğer kısmı olan bavul hazırlığı kaldı…

Tatilde geçirilen vakit kadar bence insana haz veren asıl kısım tatile gitmeden önceki aşama. Gidilecek yerde neler görülecek, kimlerle tanışılacak, neler keşfedilecek ve kim bilir başınıza nasıl şeyler gelecek. İşte bunları hayal ederek her duruma tedbir almak hali sanırım bavul hazırlarken bizleri en çok strese sokan şeyler. E tabi birde gittiğimiz yer bir yurt dışı gezisiyse tüm olasılıkları değerlendirmek ve o bavula her şeyi doldurmak gerekiyor. Bizde tamda bu sorunsalı ortadan kaldıracak bir liste hazırladık.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti.