Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGaziantepGezi YazılarıHalfeti

Halfeti Ruhunu Suya Teslim Eden Memleket

HALFETİ 

Öylece uzaklara bakılan memleketler vardır hani; bir sessizlik görür gözleriniz, birde derinlerden gelen çığlık sesi. Masmavi baraj suyu altında kalan binlerce anı, hayatlar ve mezarlar. Oralarda dolaşan, masmavi gözlü gülümseyen bir çift göz görürseniz eğer; yabancılamayın sakın? ‘Şükrü Dayı’ o. Size Halfeti’yi, ruhunu suya teslim eden memleketi anlatır. Öyle bir anlatmak ki hemde; diliniz, yüreğiniz dağlanır. En çok sular altında kalan meyve bahçelerine, bir de ziyaret edemedikleri mezarlarına içlenir. Öyle ya ikisi de yaşama bağ demek; birisi geçmişinize, birisi geleceğinize uzanır. Bizden de selam etmeyi atlamayın sakın, Kebut Çiçeğinin hikayesini sorun birde. 

HALFETİ ŞANLIURFA

Birecik Barajının suları köyü basınca, devlet daha yukarıya yeni bir köy kurar. Hayata dair her şey oraya taşınır. Gençler ve çocuklu aileler yeni Halfeti’ye yerleşir. Kendi köyünden evlerinden kopamayan bir kaç aile eski Halfeti’de kalmaya devam eder. Şimdilerde terör olayları nedeniyle turizm durmuş olsa da bu döneme kadar oldukça çok turist gelmiş. Restoranlar, gezi tekneleri ve bir kaç pansiyon ve küçük motelden oluşan tesisler var. Birde tabi hayalet gibi kalan köyün en tepesine ranta kurban edilen beş katlı çirkin betondan otel.

ESKİ HALFETİ GAZİANTEP

  • Halfeti’ye Gaziantep’ten ve ya Şanlıurfa’dan nasıl ulaşırım?

Hem Gaziantep’ten hemde Şanlıurfa’dan yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan bu ilçe aslen Şanlıurfa’ya bağlı. Biz Gaziantep ilinden 65 tl’ye(2016 Vodafone Red kampanyası) Budget Araç Kiralama firmasından araç kiralayarak ulaştık. Dizel bir araç ile gidiş dönüş ortalama 50 tl benzin kullandık. Gaziantep’te konuştuğumuz bir çok taksici Halfeti gidiş dönüş için en az 250 Tl ücret talep ediyor. Yalnızca Halfeti’yi gezecekseniz eğer araç kiralamak daha mantıklı .

Ama eğer günübirlik Urfa ve Halfeti gezecekseniz bizim konuşup biraz pazarlık yaptığımız ticari taksiler 300 TL  fiyat verdiler ve bu şekilde daha mantıklı. Çünkü hızlı bir şekilde sizi gezdirip bekleyip aldıkları merkeze geri bırakıyorlar. Budgettan araç kiralamanın Gaziantep için bir diğer artısı da kiraladığınız aracı hava alanına teslim edebiliyor oluşunuz. Gaziantep şehir merkezinden Havaalanına Havaş kişi başı 10 Tl tutuyor. Bu bilgilere göre kendinize bir maliyet çıkarabilirsiniz. Budget Araç kiralamanın gerçekten oldukça çok kampanyası var. Özellikle yurt içinde gideceğiniz şehirler  hakkında plan yapmadan önce mutlaka kampanya sayfasını incelemenizi öneriyorum. https://www.budget.com.tr

Halfeti’den kalkan gezi tekneleri genel olarak kişi başı 10 Tl fiyat alıyor. 40 dakikaya yakın süren turlarda Fırat Nehri üzerinde ki Çekem Mahallesi, Beresül(Savaşan) köyü, Rumkale Aziz Nerses kilisesi, Barşavma Manastırı, su sarnıçları ve su kuyularını görebilirsiniz. Bu istikamet üzerinde su altında kalan evler, ağaçlar, camiler, mağaralar(kız mağarası), çay bahçeleri ve mağara cafeler de oldukça ilgi çekici gözükmekte. Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes (Yuhanna)’in  Roma döneminde Rumkale’yi mesken tutarak kayadan oyma bir odada İncilin nüshalarını çoğalttığı rivayet ediliyor.

KARAGÜL

Yörenin en meşhuru ve en çok tanıtımına özen gösterilen şeyi KARAGÜL. Cinsinden dolayı siyaha yakın bir renkte görünen bu gül çeşidi dünya üzerinde bir tek bu yörede yetişiyormuş. Tv kanallarının bir tanesinde Karagül adında çok uzun süredir yayınlanan bir dizi var, işte tekneyle gezerken bu dizinin çekildiği yeri de görme imkanı buluyorsunuz. Bu güle hem Güllerin Efendisi hemde Arap Gelini deniliyor bu civarda. Yörede konuştuğumuz herkes aslında  terörle anılmaktan öte bu güzelliklerle anılmak  ve bilinmek istiyor ve en çok bundan dert yanıyor.

ŞABUT BALIĞI

Yöreye vardığınızda tekne turundan sonra mutlaka tatmanız gereken lezzet  ŞABUT BALIĞI. Sadece Fırat ve Dicle arasında yetişen oldukça pullu ve çok lezzetli olan bir tür tatlı su balığı çeşidi. Biz porsiyonunu 18 TL den AŞİKAN RESTORAN’DA yedik. Halfeti’ye vardığınızda göreceğiniz en gösterişli ve sultan kayıkları benzeri tekneler işte bu firmanın. Eğer isterseniz yemek servisiniz tekneye yapılıyor hem nefis manzaraları izleyip hemde harika lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Kalabalık giderseniz benim size önerim  kesinlikle bu seçeneği tercih etmelisiniz.

GAZİANTEP HALFETİ AŞİKAN RESTORAN

Tekne turunuz tamam, e balıklarda yendi. Şimdide biraz etrafı yürüyerek keşfetme zamanı deyip doğruca nehir boyunca yürüyüşe başlayın. Karşınıza Şanlıurfa’nın Gerdanı olarak bilinen Halfeti Köprüsü çıkacak. Eğer fotoğraf çekmek gerçekten hobiniz ise ışığın saatlerini ayarlayarak burada muhteşem yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz. Zaten Halfeti genel olarak fotoğraf çekmek için nefis kadrajlara sahip. Suyun rengi o kadar mavi ve etraf o kadar dingin ki; hem gözleriniz, hemde ruhunuz huzur bulacak. Sessizliği bozan tek şey teknelerin ahenkli motor sesleri ile martıların çığlık sesleri olacak. İtalya’da başlayıp Türkiye’ye uzanan SAKİN ŞEHİRLER (CİTTASLOW) ağına Halfeti’de dahil olarak Türkiye’nin 11 şehrinden birisi olmuş.

HALFETİ KÖPRÜ MANZARASI

Onca tarih, onca medeniyet ve onca doğa güzelliğinden sonra büyülenerek ayrıldık Halfeti’den. Eğer vaktiniz olursa Eski Halfeti’de ki taş pansiyonlarda mutlaka konaklayıp bu doğa harikası kentin keyfini çıkarmalısınız. En yakın zamanda tekrar gidilecekler listemizde yerini aldı bile bu cennetten köşe.

HALFETİ TEKNE GEZİSİ

Dönüş yolunda Birecik Şehrine, Türkiye’de ki tek Kelaynak Üretim Çiftliğine uğrayıp  çocuklarınızla bu kuşları tanıştırmayı unutmayın. Biz denemeyi atladık ama Gülbaba Restoran’da Patlıcan Kebabı yemek bir ayrıcalıkmış  denemeden dönmeyin.

 – Gülbaba ve patlıcanlı kebap: Birecik’teki Ziya Usta, sen çok yaşa. Hem ülkemizdeki en lezzetli patlıcanlı kebabı geleneksel yöntemlerle, satır kıyması ve kuyruk yağı ile hazırladığın hem de yerli tohumdan patlıcan kullandığın için. Yanında Nebbiolo üzümünden bir Barolo veya Barbaresco ya da Syrah üzümünden bir Cote Rotie  bulunsa dünyanın gurmeleri soluğu Birecik’te alır 🙂

Kaynak : Vedat Milor.com 

BİRLİKTE YOL ALALIM****
GAZİANTEP ‘YAŞANILAN EN ESKİ MEDENİYET’  YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ. 
YAVAŞ HAREKETİ (THE SLOW MOVEMENT) FELSEFESİ NEDİR ? YAZISI İÇİN tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu