Daha Çok | İzlesekFikirsel

Özgürlük Yolu “In To The Wıld”

 Özgürlük Yolu
Kendinize bir iyilik yapın, yazımı müziği dinlerken okuyun lütfen.

İnsanın bazen bir dokunuşa ihtiyacı vardır hani. Yaşıyorum demek için, ümit etmek için, belkide en önemlisi içinde taşıdığı gücünü keşfetmek için. Bir kitap okursunuz, bir söz duyarsınız, belkide bir film izlersiniz bir gün ve tüm aydınlanma o anda oluverir. Hayatta biriktirdiğiniz onca sembol bir yerde buluşu verir geçmişiniz gelecek, geleceğinizde geçmiş oluverir.

Ben bir film izledim gecelerin birisinde; fonda çalan şarkı geçmişime, bir anı defterinin içinden düşen bir resme dönüştü. ‘Eddi Vedder‘ dinlediğiniz. Yalnızlığı ve hüznü gözleriniz kapalıyken bile hissedebileceğiniz insanı sarhoş eden büyüleyici ve beni benden alan sesin sahibi. Dinledikçe dinletir, acıttıkça acıtır tırmalar her yaranızı, tuz basar.

Derken film alır götürür sizi. Başaramayacağınızı sandığınız her ne varsa bu filmle başarırsınız. Varoluş sorununuzu yeniden deşer, kapitalizmin sıcak ve kaygan kollarından nefret edersiniz.

Filmin kahramanı Christopher Johnson McCandless filmde ki adıyla Alexander Süperberduş  adlı kişidir. 1968 yılında Amerika’da doğan dünyanın en popüler gezginlerinden birisidir. Üniversite diplomasını aldıktan bir kaç gün sonra Alexander ailesinin kendisine verdiği 25,000 dolarlık çeki açlıkla mücadele eden bir kampa bağışlayıp, geri kalan tüm parasını da  yakar ve hayatının seyahati olan Alaska gezisine başlar. Bu arada sürekli okuduğu klasik yazarların etkisinde kalarak tüm ailesini ve çevresini, hatta modern dünyaya ait her şeyi reddeder.

Alaska’da vahşi doğanın içinde tesadüfen bulduğu eski bir otobüste, yaklaşık dört ay boyunca yanında getirdiği çok az pirinç, bitki kökleri ve yabani meyveleri yiyerek hayat mücadelesi verir. Film son derece monolog halde ve dingin ilerlediği halde gerçekten oldukça sürükleyicidir. Muhteşem doğa görüntüleri, fonda büyüleyici Eddi Vedder ve hayata meydan okuyan Süpperberduşun  felsefik yaklaşımlarıyla film bütünsel bir şölene dönüşür.

Modern hayatın bizi her geçen gün daha da evlere hapsettiği, yalnızlaştırdığı, sıkıştığımız; sürekli başar, olmadı daha çok başar döngüsünün en net ifadesidir. Önümüze konulan hedeflere ulaşamayınca depresyonun kaçınılmaz olduğu çağın hastalığına dönüşen Panik Atak sendromu ve uzayıp giden şikayetler bütünüdür. Kısacası her şeyden ve herkesten gitme halidir.  İşte tam da bu noktadayken Alexander bize farklı bir yol önerir hatta önermekle de kalmaz bu seçeneği kendi hayatında uygular.

Filmin sonunda öğreniriz ki bu aslında gerçek bir yaşam hikayesidir, önce kitabı yazılır sonrada filmi çekilir. Çarpıcı bir sonla biten film, gezmeyi seven tüm seyyah ruhluların bence izlemesi gereken özel bir film. Bu filmi 17 yaşında izlerseniz ruhunuzu şeytana kolaylıkla satabilirsiniz, ha yok 40’lı yaşlarda bir plazada beyaz gömlek kravat sarmalında izlediyseniz hani o olmasından çok korktuğunuz  başınıza gelebilecek en kötü şeyin aslında hiçte en kötü şey olmayacağını kavrayabilirsiniz.

Filmi kült haline dönüştüren en önemli replikleri :
“Bana aşk, para, inanç, şöhret veya adalet yerine, yalnızca gerçeği verin.”
“Bence kariyer denen şey bir 20. yüzyıl icadıdır ve ben bir kariyer istemiyorum.”
“Ve biliyorum ki yaşamda asıl önemli olan ne kadar güçlü olduğun değil, kendini ne kadar güçlü hissettiğindir.”
“Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir…”
“Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,
Bomboş sahillerdeki coşkudadır.
İnsan elinin değmediği bir yerdedir,
Denizin diplerinde ve gürlemesindedir.
İnsanları severim ama doğayı daha çok severim…” – Lord Byron
En güzeli yine muhteşem sesli Eddie Vedder’la bitirmek…AÇIN AÇIN HADİ, MÜZİĞİN SESİNİ DAHA DA AÇIN.
BİRLİKTE YOL ALALIM****

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu