Daha Çok | Çocuk OlsakGüncel Yazılar

İstanbul’da Çocuk Müzeleri

Geçmişe ait onca bilgiyi geleceğimize taşıyan en önemli mekanlardır Müzeler. Bizim gezdiğimiz ülkelerde en çok dikkatimizi çeken şey; müze bilincinin bireylere daha ilkokuldan itibaren kazandırılıyor oluşuydu. Onca küçük çocuğu ne olduğunu bilmedikleri yüzlerce resme bazen heyecanla, bazende sıkıntıdan patlamış bir şekilde bakarken görünce; bu işte bizim bilmediğimiz bir şey var demeden edemedik. Moskova seyahatimiz sırasında buz gibi havada kreşlerinden getirilen pembe yanaklı çocukları; atkıları, eldivenleri ve bereleriyle müze kuyruğunda görmek, benimde kızımın eğitiminde bu detayı daha çok önemsememi sağladı. Günümüzde tabletlerden ve cep telefonlarından kafasını kaldıramayan çocuklarımız için alışveriş merkezi alternatifi yerine önerilecek en iyi seçeneklerden birisi de bence bu seçenek. Çocukları için mükemmeli düşünen bir sürü blog yazarı annenin listelediği çocukla gidilecek  en iyi mekanlar yazıların da ki yerlerde benim gerçekten başım dönüyor. Onca kalabalık onca gürültü birde üzerine ödenen servet bir araya gelince çocuklarımızla geçireceğimiz bu güzel zamanlar birer kabusa dönüşüyor. Bu yüzden ben daha sakin ve çocuğumuzla gerçekten kaliteli zaman geçireceğimiz yerlere gitmeyi tercih ediyorum. Özellikle yağmurlu yada çok sıcak günlerde dışarıda çocukla ne yapılır sorusuna cevap arayanlar için İstanbul’da çocukların  mutlaka görmesi gereken müzeleri sizler için listeledim. Biz işe bir kaçını gezerek başladık bile…

Sanatın önemini kavrayan çocuklar için sanatla iç içe çocuk büyütün.

  • İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 

istanbul oyuncak müzesi

Listemin bence en değerli ve en önemli müzesi bir çocuğun hayal dünyasını en çok geliştirdiğini düşündüğüm iyi seçilmiş ve çok renkli oyuncakların bulunduğu İstanbul Oyuncak Müzesi. Çok değerli şair ve yazar Sunay Akın’ın 2005 yılında kurduğu, bir çok oyuncağın sergilendiği çok özel bir mekan burası. İçeride sizin ve çocuğunuzun görebileceği yüzlerce oyuncak dışında bir de çocuklarımız için farklı konularda hazırlanmış bir çok etkinlik ve eğitimler bulunmakta. Müzenin güncel fiyat bilgisi ve etkinlik takvimi için resmi internet sayfasını tıklayınız. 

  • İSTANBUL RAHMİ KOÇ MÜZESİ
http://www.rmk-museum.org.tr/ SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.
http://www.rmk-museum.org.tr/ SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

Haliç’in en güzel yerinde, tarih kokan taş bir binanın içinde sanırım en çok ta erkek çocukların ilgisini çekecek; Türkiye’nin ulaşım, endüstri  ve iletişim tarihine ışık tutan ilk büyük müzesidir Rahmi Koç Müzesi. 2015 yılında Trıpadvısor tarafından Mükemmeliyet Sertifikası kazanan bu müzede on farklı alanda koleksiyon bölümü yer almaktadır. En önemli kısım Atatürk’e ait eşyaların ve resimlerin sergilendiği ATATÜRK bölümüdür. Bunun dışında Denizcilik, Havacılık, Karayolu, Demiryolu gibi alanlarında ki bir çok aracın ilk üretim hallerini görme fırsatını yakalayabileceğimiz koleksiyon bölümlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Gerçek bir Denizaltı Gemisini, Eski bir Buharlı Treni yada üretilen ilk Bisikleti gören çocuklarımız için tarif edilmez bir deneyim olacağını düşünüyorum. Ayrıca müzede çocuklar için Dna, Astronomi, Enerji, Matematik, Matbaa ve Fen alanlarında oldukça yaratıcı ve profesyonel eğitmenler tarafından seminerler ve eğitimler verilmektedir. Müzenin içinde Fransız tarzda döşenmiş bir Cafe, İngiliz Pub stilinde dekore edilmiş ve Sayın Rahmi Koç’un kendi kişisel koleksiyonundan parçaların da sergilendiği bir bar bulunmaktadır. Güncel fiyat bilgisi ve detaylar için resmi internet sayfasını tıklayınız.

  • İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ 

arkeoloji müzesi

İstanbul’a ilk geldiğimde çok  güzel anılara sahip olduğum; dile kolay tam 17 yıl önce eşimle henüz evlenmemişken gezdiğimiz bir müzeydi burası. Bahçesinde kedileri sevdiğim, heykele dönüşen o taş sütunlara hayranlıkla baktığım hala bir çok detayını anımsadığım etkileyici bir yer burası. Çocukların kafasında geçmiş bilincini oluşturmak, şimdi kullandıkları bir çok aletin tarihte önemini kavratmak ve en önemlisi de onları düşünmeye sevk etmek için bence en iyi seçenektir İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ. Müzenin Ek bina olarak kullanılan kısmında birde Çocuk Müzesi bölümü bulunmaktadır. Üç ayrı binadan ve sergiden oluşan müzede siz ve çocuğunuzun harika vakit geçireceğinden eminim. Güncel bilet fiyatları için resmi internet sayfasını tıklayınız.

  • ÜSKÜDAR BELEDİYESİ MEHMET NACİ AKÖZ UÇURTMA MÜZESİ
uçurtma

2005 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan, toplamda 26 ülkeden getirilen ve 2000’den fazla üründen oluşan koleksiyonda; uçurtmalar, uçurtma hakkında yayınlar, uçurtma yapım malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir. Uçurtma Müzesi ayrıca çocuklara kendi uçurtmalarını çizip yapma olanağı da sağlıyor. Rengarenk kağıtları kesip, ölçüp yapıştırarak yapılan bu çalışmalar çocukların bir çok becerisini geliştiren eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Müzenin en önemli özelliklerinden birisi de içinde uçurtma geçen bütün hikaye kitaplarının toplanması. Çocuklarımızın içsel gelişimini tamamlamasını sağlayacak en kolay yöntem sokakta oynanan oyunlardır. Müzenin tüm detayları ve ulaşım bilgileri için resmi internet sayfasını tıklayınız. 

  • İSTANBUL MODERN MÜZESİ 

istanbul modernde bir duru

Bir çocuğun gözünden düşünün hadi. Koccamann camları olan neredeyse suyun üzerinde yüzüyor gibi görünen bir binadasınız. Burnunuzu yasladığınız o pencerelerin önünden dev gibi gemiler geçiyor. İçerisi masal kitaplarında ki labirentlere benziyor. Duvarlarda boyunuzun beş katı büyüklüğünde onca resim, birde tavanlardan aşağı sarkan kitaplarrrr. İşte benim 5,5 yaşındaki kızımın; bu müze de gezerken, gözlerinde gördüklerim bunlardı. Etrafında olanları hem şaşkınlık, hemde hayranlıkla izlerken onlarca soru sordu.   Sanat çocuklarımızın gözleriyle düşünme yeteneğini geliştirir. İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, çocuğunuzla beraber güzel bir deneyim yaşayabileceğiniz; sanatla sizi ve çocuğunuzu buluşturabilecek en doğru mekanlardan birisi. Ayrıca müze her Perşembe günü • Özel programlarla• Daha uzun saatlerle

• Ücretsiz olarak kapılarını tüm ziyaretçilere açıyor.

Sanatı, her kesimden ziyaretçinin kültürel yaşamının bir parçası yapma amacıyla İstanbul Modern, ziyaretçilerini ayda dört defa ücretsiz olarak koleksiyonlarını keşfe davet ediyor. Güncel bilet fiyatları ve resmi internet sayfası için tıklayınız.

 

Siz çocuklarınızla nereleri gezdiniz ? Önerilerinizi bekliyorum..

BİRLİKTE YOL ALALIM****

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu