Daha Çok Gezsek | Kamp - Karavan Yazıları

Kamp Kuralları ve Amacı

Herkese merhaba ;

Böyle bir yazıyı geçtiğimiz hafta sonu yaptığımız kampımızda;  yaşadığımız kötü deneyimler nedeniyle yazmaya karar verdim.

yedigöller den bir göl

Kamp yapmak fikri; biz Türk tipi aile kültüründe mangallı piknikler yaparak, son derece gürültülü zaman geçirmeyle;   gerçekten kamp yapmak arasında gelgitleri olan bir soruna dönüşmüş durumda .  Bizim aile olarak kamp yapmayı tercih etme nedenimiz, öncelikle çocuğumuzla birlikte doğa şartlarını deneyimlemek, yaşamsal içgüdülerimizi ve doğanın eşsiz güzelliğini keşfetmektir. Şehir karmaşasından ve her türlü gürültüden uzak  huzurlu bir tatil istememizdir.  

Kampçılığın bize kazandırdığı bence  en önemli deneyim birlikte ve bir arada yaşama kültürünü bize kazandırmasıdır. Kamp yerlerinde ormanların içinde  her ne kadar özgür ve sınırlarımız yokmuş gibi hissetsek de hem doğanın, hem de insanların kuralları vardır. Bu kuralların önceliği doğaya ve çevreye zarar vermemektir.

  • Yaptığınız kamp yada piknik her ne ise sizden sonra oraya gelen bu alanları tekrar kullanacak herkesi düşünüp, en önemlisi doğanın düzenini bozmadan bulduğunuz güzellikte ve temizlikte bırakmak ilk şarttır.
  • İkinci ve en önemli kural ise birlikte yaşama kültürünü gözardı etmeden etrafınızdakileri  rahatsız etmemektir.Özellikle kısıtlı sayıda bulunan Mo-camp alanlarında çadırlar birbirine çok yakın olduğu için gece 24:00’dan sonra sessiz olunması ve gürültü yapılmaması, çok önemlidir.
  • Ortak kullanıma ait olan tuvalet,banyo ve mutfak gibi alanların kullanıldıktan sonra temiz bırakılması çok önemlidir.
  • Normal şartlarda kamp sınırları içinde içki ve sigara içilmesi kuralına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hiçbirimiz gece yarısına kadar içerek sarhoş olan, yerlerde sürünen  birisi tarafından uykumuzdan uyandırılmayı istemeyiz.
  • Kamplarda eğlenmek ,müzik dinlemek , müzik aletleri çalmak gibi aktivitelerin bitiş saati 24:00 dır. Geri kalan zamanda yapılan her türlü eğlence yanınızdaki çadırlarda uyuyan ve dinlenenler için eziyet şeklindedir.

Kampçılık Sporu bize çok önemli bir kültürü öğretir aslında. Hepimiz evlerimizde bulunan konfordan uzaklaşır, yaşamsal tecrübelerimizi sınar ,sıcağa, soğuğa olan dayanıklılığımızı test eder, iletişimi ve en önemlisi paylaşmayı öğreniriz.

Lütfen önce doğaya, sonra çevrenize ve  en önemlisi kendinize saygılı olun. 

MALZEME LİSTESİ ÇADIR/KAMP  YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. 
 KAPADOKYA ÇADIR KAMPI YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
           BİRLİKTE YOL ALALIM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu