Güncel Yazılar

Michelin Yıldızı ve Restoranları Rehberi

Özellikle Lezzet ve Kültür Turlarıyla ilgilenen gezginlerin gittikleri şehirlerde, en çok merak ettikleri ve gitmeyi arzuladıkları restoranlar kategorisinin başında gelir Michelin Yıldızlı Restoranlar. 

Adını defalarca kez duyduğumuz halde genel olarak pek bir fikrimizin  olmadığı bu restoranlar için en bilinir şey oldukça yüksek olan yemek fiyatları. Michelin (Mişlen) Yıldızı günümüzde bir prestij sembolü gibi görünüyor olsa da tarihinde ki başlangıcı pek de bu şekilde değil. Adını çok iyi bildiğimiz Michelin Araç Lastiklerinin sahibi olan Andre Michelin’in aslında tamamen bir pazarlama stratejisi olarak başlattığı bir uygulamadan ibaret.

Andre ve Edouard kardeşler 1889 yılında, lastik alan müşterileri için bir rehber hazırlar. Bu rehber aslında müşterilerin lastik ve bakım işlemleri yapılırken vakit geçirmeleri için ellerine tutuşturulan bir çeşit yol atlasıdır. Sonradan bir rehbere dönüştürülür ve araç sahiplerine ücretsiz şekilde sunulur. Tamircilerin, konaklama alternatiflerinin, tuvaletlerin ve benzin istasyonları gibi detayların yazılı olduğu bu rehber günümüzde dünyanın en iyi otellerinin ve restoranlarının yıldız sistemiyle puanlandığı bir prestij sembolüne yani; The Michelin Guide /Michelin Rehberine  dönüşmüştür.

michelin

Nasıl Michelin Yıldızı Alınır?

Mıchelin Yıldızlı restoranların seçilmesi için ilk kural; o şehre ait bir  Michelin Şehir Rehberinin çıkmış olması. Şehir rehberi yayınlanan bölgelerde ki restoranlar Michelin müfettişleri tarafından bilgi verilmeden gizli bir şekilde geziliyor. Aslına bakarsanız yıldızların verilmesinde aranan kıstaslar tam olarak bilinmiyor. Sunum, lezzet, kullanılan malzemeler ve restoranların görüntüsü değerlendirilip buna göre bir puanlama yapılıyor. Yıldız alan restoran bu prestije sadece bir yıl sahip oluyor ve bir yıl sonunda yine bilmediği bir zamanda ve bilmediği bir kişi tarafından tekrar denetleniyor. Kontrolörler  yıldızı arttırabileceği gibi,  yıldız hakkını geride alabiliyor ve tüm bu aşamalar büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor. Özellikle üç yıldız verilecek restoranlar için restoran hakkında tüm tavsiye mektupları, lezzet eleştirmenleri yazıları ve medyada ki tüm bilgiler okunup değerlendiriliyor.

readers-opions-michelin-stars

Michelin yıldızlı restoranlarda yemek sunumları oldukça küçük porsiyonlar şeklinde hazırlanıyor ve her bir sunum tabağı yemeğe uygun farklı bir şarapla servis ediliyor. Lezzet ve görsellik o kadar önem taşıyor ki neredeyse her tabak ayrı bir aşçı tarafından hazırlanıyor. Tabaklar müşterilere servis edildikten sonra şef aşçı tarafından yemek hakkındaki  tüm bilgiler  beş yada on dakikalık sunumlar şeklinde, müşterilere anlatılıyor ve detayları hakkında bilgi veriliyor. Amaç müşteriyi doyurmaktan öte farklı lezzetleri, farklı tariflerle birleştirip yeni ve denenmemişi göstermek.

Michelin-Guide-2016-Chefs-react-to-new-stars_strict_xxl

MICHELIN YILDIZI ANLAMLARI 

Bir Michelin Yıldızı, kategorisinde oldukça iyi bir restoran

İki Michelin Yıldızı, tekrar ziyaret etmeye değecek bir restoran

Üç Michelin Yıldızı, özel bir seyahate değecek kadar olağanüstü bir mutfak  ve restoran anlamına geliyor.

Gittiğiniz ülkelerde ki Michelin Restoranları için  resmi web sayfası 

Türkiye’de henüz Michelin Şehir Rehberi yayınlanmadığı için Michelin yıldızlı restoran bulunmamakta. Hamburg’da  “Le Canard Nouveau” adlı lüks restoranın sahibi ve baş aşçısı olan Ali Güngörmüş bir Türk olarak Michelin yıldızı alan tek aşçı. 

BİRLİKTE YOL ALALIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu