Gezi YazılarıMoskova

Moskova Gezilecek Yerler Birinci Bölüm

1. BÖLÜM KREMLİN MEYDANI

Moskova gezilecek yerler yazısını yazmak için masamın başına oturup Moskova anılarımı düşündüğümde fark ettim ki şehir bir  bütün olarak çok güzel ve çok incelikliydi.

Benim gibi şehirlerin mimari detaylarını, taş duvarlarını, pervaz kolon ikilemini, kapı ovalliklerini estetiği ve tarihin izlerini seviyorsanız eğer, işte Moskova bu anlattıklarımın hepsine renkler  ilave edilerek yapılmış bir  tablo gibi gelecektir size de.

Avrupa’da gördüğümüz heybetli taş binalar, sivri uçlu katedraller  ve donuk renkli mimari Moskova’da yerini rengarenk boyalı, altın kubbeli ve kuleli, tarihi yapılara bırakıyor.

Gece ay ışığında ışıldayan, masal şatolarını andıran, heybetli ve yüksek bir meydan düşünün; rengi şarap kırmızısı olan. Tam da  bu anlattığım etkiyi bırakır üzerinizde heybetiyle .

Bizim gibi bu meydanı ilk görüşünüz geceyse eğer, güzelliği karşısında şaşkınlıktan küçük dilinizi yutabilirsiniz.

KIZIL MEYDAN

Bu meydan Moskova’nın turistik olarak en tarihi ve en popüler bölgesidir. Moskova’da kalmak için  az vaktiniz varsa eğer günlerinizin tamamını burada  ve civar caddelerde geçirmenizi önerebileceğim kadar güzel ve etkileyicidir. Meydan da  hepsi birbirinden güzel ve fotoğraf çekerken keyif alacağınız tarihi yapılarla karşılaşacaksınız. Sovyetler Birliği dağılmadan önce bu meydan büyük törenlerin, kutlamaların ve geçit törenlerinin yapıldığı çok önemli bir meydanmış.

Bu meydana gelmek için Metroyu kullanıyorsanız eğer ,

Yeşil olan 2 nolu hat ile geldiğinizde TEATRALNAYA durağında.

Kırmızı olan 1 nolu hat ile geldiğinizde BİBİLOTEKA İMENİ LENİNA durağında.

Koyu Mavi olan 3 nolu hat ile geldiğinizde ise yine  BİBİLOTEKA İMENİ LENİNA durağında inmeniz gerekiyor.

KREMLİN MEYDANINDA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

  • KREMLİN SARAYI
  • LENİN MOZELESİ
  • AZİZ VASİLİ KATEDRALİ 
  • GUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ  
  • MOSKOVA TARİH MÜZESİ
  • MANEJ MEYDANI VE ALEXANDER BAHÇELERİ (MEÇHUL ASKER ANITI ) bu meydanda bulunmaktadır. Sırasıyla meydanda ki binaları ve sarayın içinde ki binaları yazıyorum.

KREMLİN SARAYI   (THE MOSCOW KREMLIN)

KREMLİN SARAYI MOSKOVARus Mimarisinin ve İtalyan mimarisinin sentezi olan bu muhteşem yapı ;  41 ayrı bölümün olduğu, bir müze ve katedral alanından oluşuyor.

Öncelikle bu alan Kızıl Meydanın bir bölümünü oluşturuyor. Genel olarak hiç gitmeyen bizlerin kafasında  Kızıl Meydan ile ilgili bir kavram kargaşası bulunuyor. Bu meydanda gördüğümüz her yeri Kremlin zannediyoruz; aslında durum böyle değil, bu yüzden bu alanda gezeceğiniz yerleri tüm detaylarıyla anlatacağım.

Kremlin Sarayı Moskova’nın en eski yapılarından birisidir. Şarap kırmızısı   dış  taş duvarları  ve 20 adet gözetleme kulesi, bulunan bu gösterişli yapı ( Kremlin ve Kızıl Meydan) 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne  girmeye hak kazanmıştır.

Kırmızı duvarlarla çevrili  bahçenin içinde;  dantel zarafetin de ki   beyaz , gösterişli bu saray sizi kendine hayran bırakır.  Etrafında bulunan  kulelerin içinde en büyük ve dünyanın en önemli saat kuleleri arasında yer alan Spasskaya Saat Kulesi Kremlin Sarayına  girdiğiniz ana bölümlerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır. 71 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde ağırlığı 1 ton olan Komünizmin ve Sosyalizmin simgesi sayılan KIZIL Ordu’nun da  bayrağının simgesi olan  5 köşeli kızıl yıldız bulunmaktadır. Şehrin her tarafından görünebilmesi için yıldız hareket etmektedir.  Aziz Vasil Katedraline bakan kuledir.

SPASSKAYA KULESİ

Sarayı 09:00 17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Yalnızca PERŞEMBE günleri kapalı. Sarayın resmi sitesi için lütfen tıklayınız.

Sarayı gezmek için satılan biletler ikiye ayrılmış.

Katedrallerin  ve tarihi yapıların olduğu (Architectural complex of the Cathedral Square) bölüm için 500 ruble

Devlet Hazine bölümü, silah ve cephanelik (Armoury Chаmber)  bölümü için 700 ruble ödeme yapmanız
gerekiyor. Güncel bilet fiyatları için tıklayınız.  Armoury Chamber bölümü belirli saatlerde geziliyor.  Sabah 10;00 , 12;00 ve öğleden sonra 14;30 ve 16;30 . Ziyaret saatlerinizi buna göre ayarlamanız gerekiyor.  Bu saatler dışında kesinlikle ziyaretçi kabul edilmiyor.

Benim size önerim silahhane olan kısmı da mutlaka gezinize dahil etmenizdir. Rus Kültürü’ne ait kıyafet, takı , hazineler ve hayatınızda göremeyeceğiniz güzelliğe sahip atlı kraliyet arabalarını görme şansınız olacak. Elbiselerin desenleri, kumaşların güzelliği ve hazinelerin ihtişamı karşısında gerçekten insan büyüleniyor. Özellikle biz kadınların estetik ve lüks takıntısını sonuna kadar tatmin ediyor. İçeride resim çekilmesine izin verilmiyor ne yazık ki. Sergilenen eserlerin çoğunun başında sıklıkla bekleyen bayan görevliler var.

Başkanlık sarayının da içinde bulunduğu bu alan oldukça korunan ve her tarafın Rus askerleriyle çevrili olduğu bir yer. Yürümeniz ve takip etmeniz için oluşturulan özel yollar var, kaldırımdan aşağı inmeniz yasak. Bu çizgilerden dışarı çıktığınızda yanınızda biten bir Rus askeri görmeniz an meselesi.

Sarayın giriş ve çıkışında,  rütbeli birileri ya da devlet başkanı  geçiyorsa eğer, bütün kontrol noktalarında  ve dışarıda ki bütün yollarda  herkesin durması isteniyor. Bu konuda çok kesin ve çok netler. Aynı kurallar sarayın çıkışında da geçerli. Saray civarında dolaştığımız bir gün  , saraydan çıkan arabalar için yollarda giden araçları ve yayaları  durdurmaya çalışan asker; benim hareket etmeye devam etmemden dolayı bir anlık delirme hali yaşadı. Sizin tehlikeli biri olduğunuzu düşünürlerse başınıza herşey gelebilir. Bende panikle, gideyim mi kalayım mı yoksa kaçayım mı üçlemesinden koşarak karşıya geçmeyi seçtim.  Dehşete kapılmış asker hızla yanıma gelerek sinirle bir dünya şey söyledi . Anladın mı derseniz elbette ki anlamadım ama sanırım vurulmaktan kılpayı kurtuldum 🙂

Sarayın dışarıdan  görünen,  yükseklikleri farklı ve  tepesi yıldızlı 20 adet   kulesi var. Bu kulelerden en yükseği 72 metre.  Dışarıyı çevreleyen duvarlarının uzunluğu  yaklaşık 2250 metre, duvarlarının yüksekliği de  5 ila 19 metre arasında değişiyor.

Sarayın içi 41 ayrı bölümden oluşuyor bunların büyük çoğunluğunu  kiliseler oluşturuyor.  Saraya girerken bilet ofisinden broşür alabilirsiniz. Aşağıda ki resim benim aldığım broşürün görüntüsü.. Listede yazan yerleri broşürün adlarına ve sırasına göre yazıyorum ki sizde gittiğinizde bizim gibi zorluk çekmeyin. Bunlardan özellikle gezmeniz gereken 9 bölüm var.

KREMLİN GENEL GÖRÜNÜM

KREMLİN GENEL GÖRÜNÜM

KREMLİN KİLİSELERİ
KREMLİN KİLİSELERİ

1) THE ARMOURY CHAMBER ( SİLAH ODASI  VE HAZİNE BÖLÜMÜ)

KREMLİN PALACEEAntik Rus döneme ait kıyafetler, tören aksesuarları, kilise eşyaları , altın ve gümüş  yemek takımları, barındıran dünya çapında bir hazinedir.  Eski Rus filmlerini ya da çarlık Rusya’sının içinde bulunduğu şaşaayı gözünüzde birebir canlandırmanızı sağlayacak kadar çok eşya göreceksiniz. Özellikle atların çektiği altın kaplama olan  sarayın at arabaları olağanüstü güzellikte. İçeride 60,000 civarında eser ve parça sergileniyor.

Bu eserler içinde kesinlikle atlanmaması gereken  gördüğünüzde detaylarına ve mücevherlerine hayran olmanızı sağlayacak Dünya çapında bir diğer eserde meşhur Faberge Yumurtası Koleksiyonudur. 

2) THE ASSUMPTION -( DORMITION )CATHEDRAL (MERYEMİN GÖĞE ÇIKIŞ KATEDRALİ)

DORMİTİON CATHEDRAL İN MOSKOW

1475 Yılında inşaa edilen bu kiliseyi  altından yapılan 5 adet büyük  kubbesinden tanıyacaksınız. Moskova için en önemli kiliselerden birisidir. Rus Kraliyet aile mensupları, Patrikler ve Ortodoks Kilisesinin ileri gelenlerinin taç giyme  törenlerinin yapıldığı kilisedir.

Resimde gördüğünüz üç kubbenin arakasında saklanan iki kubbesi daha var aslında.İçeride 11.yy dan ve 12. yy dan kalma Holy Virgin Eleusa ve Saint George ikonlarını göreceksiniz. Oldukça eski olan bu ikonlar günümüze kadar zarar görmeden gelen nadir dini eserlerdendir.

3) THE ANNUNCİATİON  CATHEDRAL

CATHEDRAL OF THE ANNUNCİATİON

Dokuz adet altın kubbesinden tanıyacağınız bu ihtişam dolu yapının dışı kadar içerisi de sizi büyüleyecektir.

Kiliselerin tepelerine iç kısımdan çizilen tanrı resimleri gökyüzünden sizi izliyormuşçasına etkileyici ve görkemli. Tüm duvarlar ve kolanlar kutsal resimlerle ve motiflerle boyalı . Çarların evlenme törenlerinin yapıldığı ve vaftiz edildikleri kilise olarak kullanılmış.

4) ARCHANGEL’S CATHEDRAL ( BAŞ MELEK MİKAİL KATEDRALİ)

Cathedral-Archangel

Çarların öldüklerinde defnedilmeleri için inşa edilmiş bu katedral Baş Melek Mikail’e adanmış.  Duvarlarda Mikailin şeytanla kahramanca yaptığı savaşlar sahnelenmiştir.

5)PATRIARCH’S PALACE AND THE TWELVE APOSTLES CHURCH (12 HAVARİLER KATEDRALİ)

THE PATRIARCH'S PALACE AND THE TWELVE APOSTLES' CHURCH

5 adet gümüş kubbesi olan  bu yapı  17. yy da Patrik’in sarayı olarak kullanılmış.

6)THE CHURCH OF LAYING OUR LADY’S HOLY ROBE( KUTSAL ÜÇLEME KİLİSESİ)

The Church of Laying Our Lady's Holy Robe

1484 yılında inşa edilmiş olan bu kilisenin duvarlarında Meryem’in yaşam öyküsünün  anlatıldığı resimler ve ikonlar bulunmaktadır.

7)THE IVAN THE GREAT BELL- TOWER ENSEMBLE (BÜYÜK IVAN ÇAN KULESİ) 

BÜYÜK İVAN ÇAN KULESİ

81 metre yüksekliğinde ki çan kulesinin kubbeleri altından yapılmıştır. Çıkan bir yangında halk tarafından su dökülerek söndürülmeye çalışılırken çan çatlayarak bir  parçası kopmuştur. Çan hiç kullanılamadan parçasıyla beraber sergilenmektedir.

8)THE TSAR -CANNON (ÇAR TOPU)

ÇAR TOPU

1586 da Rus döküm ustalığının bir göstergesi olarak yapılmıştır. Kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili ne yazık ki bir belge bulunamamıştır. 40 ton ağırlığında 5,34 metre yüksekliğindedir.

9) THE TSAR BELL (ÇAR ÇANI)

TSAR BELL

1733 -1735 yılları arasında döküldüğü düşünülmektedir . 200 ton ağırlığında ve 6,14 metre yüksekliğindedir. Çapı da 6,6 metredir.

AZİZ VASİL KATEDRALİ(ST. BASİL KATEDRALİ)

ST. BASİL'S CATHEDRALLKızıl meydana girdiğinizde karşıda göreceğiniz, Moskova deyince herkesin hayalinde canlanan görüntü işte bu meşhur kilisedir. Rus mimarisinin ihtişamının neredeyse en önemli mimarlarından birisi olan Rus Çarı Korkunç Ivan tarafından 1552 yılında  kazanılan zafere adanmıştır. Söylentiye göre mimarlar bir daha böyle güzel kilise yapamasınlar diye Ivan tarafından gözleri kör edilmiş. Bu katedralin önünde bulunan bronz heykel Napolyon savaşının zaferle sonuçlanmasından dolayı dikilmiş. Katedralin 8 tane kubbesinin her biri renkli boyanmıştır, hepsi sarmal şekildedir. Mimari otoritelere göre Rus Mimarlar Şark ve İslam Mimarisinden etkilenerek kubbeleri bu şekilde sarmal yapmıştır.

LENİN MOZELESİ

Sovyetler Birliği Komünist Parti kurucusu olan  kendisini LENİN  olarak tanıdığımız büyük lider Vladimir İlyiç Ulyanov’un  mumyasının halka açık olarak sergilendiği anıt mezardır.

GUM ALISVERİS MERKEZİ

GUM ALIŞVERİŞ MERKEZİBiz kadınların alışveriş tutkusunu her anlamda tatmin eden bu 120 yıllık tarihi yapı, içinde ki mağazaların şıklığı ve  mimari özellikleriyle  büyüleyici bir cazibe merkezine dönüşmüş. İçine baktığınızda Kapitalizmin ve Sosyalizmin nasılda kol kola dolaştığını çok net  görebilirsiniz. . Klasik tarzda inşa edilmiş, tüm tavanları cam, alt kısmı taş ve içi çelik olan bu  bina; güzelliğin ve zarafetin en güzel örneklerinden birisi sayılabilir.

Ortasında bulunan fıskiyeli havuzu , cam tavanlardan içeriye giren gün ışığıyla birleşiyor.Muhteşem bir peyzaj görselliği katılmasıyla beraber alışveriş merkezi fotoğraf çekenler için vazgeçilmez bir kadraja dönüşmüş durumda. Hiç bir şey yapmadan oturup bir kahve içip etrafı izlemek bile  oldukça keyifli . Bu tarihi yapının gündüz içini gezdikten sonra mutlaka  gece ışıklandırılmış halini  de görmelisiniz.

MOSKOVA TARİH MÜZESİ  (STATE HİSTORİCAL MUSEUM)

STATE HISTORICAL MUSEUMKremlin meydanına geldiğinizde; Barok tarzda inşa edilmiş, kırmızı renkteki  bu muhteşem bina 1872 yılında kurulmuş. Dış görüntüsünde ki detayları ve kuleleri özellikle gece ışıklandırılma şekliylede büyüleyici görünmesine neden oluyor.

Rusya topraklarında yaşayan kabilelerden kalan eşyalar, paha biçilmez sanat eserleri, resimler ,el yazmaları, seramik ve ahşap nesneler, kütüphane yazmaları ve Rusya’nın en büyük sikke koleksiyonunu içinde bulunduruyor.

İçinde  bulunan paha biçilmez değerdeki eserleri ile çok büyük bir sanat koleksiyonuna sahip olan bu müzeyi gezerken çok etkileneceksiniz.

Kremlin Meydanı Moskova’nın ana caddelerinin de başlangıcı sayılıyor. Ruslar için çok büyük bir tarihi geçmişe sahip olduğu kadar; tüm dünya içinde oldukça önemli olan adını  duyduğumuz bir çok yazar,politikacı ve bilim adamının geçtiği ve Dünya ya yön veren olayların yaşandığı bir MEYDAN aslında.

MANEJ MEYDANI VE ALEXANDER BAHÇELERİ (MEÇHUL ASKER ANITI )

MANEJ GALERİSİKızıl meydan ve Alexander bahçeleri arasında kalan içerisinde stunlardan oluşan  dikdörtgen bir  yapıdan adını alan bu meydan  Manej meydanıdır. 1812 yılında Moskova’da çıkan büyük yangından sonra şehir yeniden planlanmış ve bu alan Atlı Süvari Birliklerinin eğitim alanı yani Manej  olarak kullanılmış.Aradan geçen yıllardan sonra Manej yerini sanatçı ve ressamlara bırakmış. 1831 yılından itibarende sergi ve gösteri merkezi olarak kullanılmaktadır. Sovyet yıllarında bina sanat galerisi olarak ta hizmet etmeye devam etmiştir.

Bu meşhur meydanın  içinde birde son derece lüks olan  Hotel National Moscow’da  bulunmaktadır. Bu popüler otel ülkeye gelen bütün ünlülerin ve devlet adamlarının Kremlin’e yakın olmasından dolayı tercih ettikleri ilk konaklama yeridir.

Manej Sergi alanından Kremlin Meydanına doğru yürürken özellikle uygun fiyatlı  yemek yiyebilmek için hemen gözünüze ilişecek olan fast food dükkanlarını göreceksiniz. Bu dükkanların ön tarafı Alexander Bahçelerine doğru bakıyor bu yüzden bulmakta zorlanmayacaksınız.

Dışarıdan baktığınızda bir kaç fast food dükkanı(MC donald’s) gibi duran bu alan sizi kesinlikle yanıltmasın . Herhangi bir fastfood mağazasından içeri girip ilerlediğinizde kendinizi  yer altına doğru devam eden çok büyük ve çok şık bir alışveriş merkezi içerisinde bulacaksınız. Alışveriş merkezi yerin altına doğru bir kaç kat iniyor ve en alt katta yerel Rus yiyeceklerinden tadabileceğiniz çok güzel Rus restoranları var. Fiyatları gayet uygun olan bu restoranlarda rus yemeklerinin tadına gönülrahatlığıyla bakabilirsiniz.

Alexander Bahçesinin üst kısmı   Manej meydanında yer alan yeraltı alışveriş merkeziyle bitişiktir.  Bahçenin diğer bir tarafında Kremlin duvarının bitişiğinde MEÇHUL ASKER ANITI(The Tomb of the Unknown Soldier ) bulunmaktadır.

 1966 yılında toplu bir mezarda adı belli olmayan ve bulunan bir askerin naaşı  bu alana gömülerek bir anıt mezar yapıldı. Bu anıt 2. Dünya savaşında öldürülen Sovyet askerlerine adanmıştır. Anıtın önünde kare bir alan oluşturulmuş; İçinde  beş köşeli bir yıldızdan (komünizm simgesi )oluşan SONSUZLUK ATEŞİ (Eternal  Flame) bulunmaktadır. Bu ateşin  aslı Leningrad Şehrinde bulunan sonsuzluk ateşinden getirilen meşaleyle yakılmıştır. Leningrad kuşatması  Nazilerin yaptığı;  en kanlı ve ölü sayısı en yüksek şehir  kuşatması olarak tarihe  geçmiştir.

MANEJ MEYDANI ATLI HAVUZ KREMLİN AT HAVUZU

Alexander Bahçelerinin içinde resim çekmekten en çok keyif alacağınız bir diğer bölümde  çok ünlü heykeltraş, mimar ve ressam olan  ZURAB  TSERETELİ tarafından yapılan DÖRT AT HEYKELİNDEN  oluşan havuz olacak.  (Horses-Fountain-by-Zurab Tsereteli)  

Bu çok değerli sanatçının eserlerine Moskova’nın neredeyse heryerinde rastlayacaksınız. Galerisindeki diğer eserleri incelemek isterseniz eğer  Moskova’da Preçistenka Ulitsa  Numara 19 adresindeki Sanat Galerisine uğrayıp eserlerini burada detaylı inceleyebilirsiniz.

MOSKOVA GEZİLECEK YERLER YAZISININ 2. BÖLÜMÜNÜ  OKUMAK İÇİN  LÜTFEN TIKLAYINIZ
Nazım Hikmet’in Mezarı  Yazısı için TIKLAYINIZ.
                      BİRLİKTE YOL ALALIM ****

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu