Daha Çok Gezsek | Yurt DışıGezi YazılarıMoskova

Moskova Rehberi

Orak ve çekicin gölgesinde, kapitalist dünyaya bağrını açmış,  her yerden edebiyat ve tarih fışkıran masal   şehridir Moskova.

2014 yılının Mart ayında Ukrayna -Liviv için yaptığımız tatil hazırlığımız, Ukrayna Rusya krizi nedeniyle  tatil rotamızın zorunlu olarak değişmesine neden oldu. Bizde  uçak biletlerimizi hemen Moskova olarak değiştirdik.

Şimdiye kadar gittiğimiz tatiller arasında gezi rotası belirleme ve şehir detaylarını çıkarmada beni en zorlayan ve evde kağıt kalem  çalışmama sebep olan  destinasyonlardan biri de işte bu rotaydı.. Rusçanız yoksa ve bir tur firmasıyla gitmiyorsanız eğer gerçekten bu şehir için iyi bir hazırlık yapmalısınız. Biriktirebildiğim  notları ve yaşadığımız bütün  tecrübeleri tatilinizi kolay hale getirmek için detaylarıyla size aktarmaya çalışacağım.

2010 yılında Türkiye ile Rusya Federasyonu  arasında yapılan anlaşma gereği; 30 güne kadar olan seyahatlerde vizelerin kaldırılmasıyla Rusya, Türk tatilciler için cazip bir rota olmuş. Özellikle Haziran ayından itibaren beyaz gecelerin yaşandığı ve  yılbaşında çılgın kutlamaların yapıldığı dönemler Rusya’nın en çok ziyaret edildiği dönemlere dönüşmüş  durumda.

Pegasus Airlines ile Sabiha Gökçen Havalimanından kalkan uçağımız şehrin yaklaşık 34 km Güneyinde bulunan Domodedovo  Havaalanına indi.  İstanbul -Moskova arası  uçakla ortalama 2 saat 50 dk.  sürüyor. Bu havaalanı ülkenin en büyük ve en modern havaalanı olarak biliniyor. Bunun dışında şehrin 30 km Kuzeybatısında yer alan Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı şehrin ikinci büyük ve çok kullanılanı.

Domodedovo Havaalanından şehre ulaşmak için;  indiğinizde kırmızı renkte göreceğiniz AEROEXPRESS yazan treni bulmanız gerekiyor. İşte bu aşamadan sonra Moskova’nın biz turistler için  en çıldırtıcı ve mutlaka çözülmesi gereken sorunsalı olan metro kabusu başlıyor. Aeroexpress tren saatleri için linke tıklayınız. https://aeroexpress.ru/en/domodedovo.html 

Bazı kelimelerin Rusçalarını size çok yardımcı olacağını düşündüğüm için tam da bu bölümde  yazacağım 🙂 Şehirde ve genel olarak Havaalanın da İngilizce  tabela pek bulunmuyor.

Domodedevo      Домодедово  

Sheremetyevo     Шереметьево

Passengers          Пассажирам 

Aeroexpress         Аэроэкспресс

Çıkış                       выход 

Bilet                       билет 

Tren                      поезд

Domodedevo Havaalanından bindiğimiz Aeroexpress treni bizi PAVALETSKAYA tren istasyonunda indirdi, yolculuğumuz yaklaşık 50 dk sürdü.

Bu durakta indikten sonra metro tabelalarını takip ederek metro istasyonuna gitmelisiniz. Yine aynı adı taşıyan metro durağından gideceğiniz yöne göre metroya binebilirsiniz.  Moskova Metrosu için linke tıklayınız. http://engl.mosmetro.ru/flash/scheme01.html  

Metrolarda ve şehir merkezinde Latin Alfabesi kullanılmadığı   ve İngilizce tabela bulunmadığı için bizim kullandığımız gibi üzerinde hem kiril alfabesi hemde latin alfabesiyle yazılı olan linkte verdiğim haritayı kullanmanız gerekecektir.

Linkten tıklayarak açtığınız metro haritasında da göreceğiniz gibi Moskova metrosunun 11 farklı hattı var. Her hat ayrı bir renkle çizilmiş. İlk baktığınızda ve içine girdiğinizde çok karmaşık gibi görünen bu metro kullanmaya başladıkça Moskova’da en çok işinize yarayan şey olacak.

5 numaralı hat olan KOLTSEVAYA hattı;  (kahverengi olan çember şeklindeki )  tüm hatları kesen ve sürekli hatlar arasında size aktarma imkanı sağlayacak en önemli hatlardan birisi. Aktarmaları hangi duraktan yapacağınızı gösteren işaretler haritada ki  yuvarlak ve üçgen şeklinde çerçevelenmiş gözüken  dairler . Haritanın en altında sembollerin hangi anlama geldiğini gösteren işaretlerden de kontrol edebilirsiniz.

Metro istasyonunun içine girdiğinizde sağda ve solda hatları göreceksiniz . Tren raylarının olduğu karşı duvarda da trenin gideceği yönüne göre durak isimlerini elinizdeki haritadan kontrol ederek belirleyebilirsiniz. Metroyla ilgili oldukça çok bilgi veriyorum çünkü, istasyona girdiğinizde kalabalığı, hatların yoğunluğunu ve bazı yerlerde iki katlı olan metro istasyonunu gördüğünüzde kısa süreli bir şok yaşama olasılığınız çok yüksek.

Genel olarak aktarma duraklarında diğer bir hatta geçmek için bir üst kata geçmeniz gerekiyor. Siz de bizim gibi  otelinizin yönüne göre veya yakınında ki metro istasyonunun adını bularak gitmeden önce  kullanacağınız hatları bulabilirsiniz. Çıkış için выход yazısını takip etmelisiniz yine hangi yöne gideceğinize göre duvarlarda ki haritaları kullanmalısınız çünkü bazı istasyonların birden fazla çıkışı bulunuyor.

Birçok otel seçeneği arasında  ve Rusya’nın oldukça pahallı bir şehir olmasından ötürü biz yemeğimizi kendimizin yapabileceği apart şeklinde bir oda tuttuk. Kremlin’e  350 metre mesafede olan bu otel (Rusapart at Lenivka)  gezdiğimiz  bütün rotalara yakınlığı nedeniyle bizim için harika bir seçenek oldu. Çok lüks takıntınız yoksa eğer, minimalist bir düzenle donatılmış; içinde her şeyi bulabileceğiniz (gerçekten abartmıyorum),  pırıl pırıl olan bu oteli gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

MATRUŞKA

Biz martın sonunda gittiğimiz halde hava – 7 derece civarındaydı. Çok titredik donduk diyemem ama hava oldukça soğuktu.Genel olarak bu dönemde kar olmuyor siz yinede hava durumunu önceden kontrol etmeyi unutmayın tabi. Sizde bu dönemlerde gidecekseniz eğer; yanınızda  iyi bir eldiven, atkı, bere  ve güzel bir kaban götürmeniz yeterli olacaktır. Dışarıda hava buz gibi olmasına rağmen içeride kısa kollu t-shirtle rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Isıtma sistemleri çok iyi ve binaların dış duvar kalınlığı yaklaşık 1,5 metre. Bunun için  üzerinize içten kısa kollu olacak şekilde bir kaç kat kıyafet giymenizi önerebilirim. Her ne kadar biz soğuktan titresekte  Ruslar için bu mevsim oldukça sıcak bir dönemdi. Sokakta şortla spor yapanlar, minicik eteklerinin altına açık sandeletlerini giyenler hatta kısa kollu blüzleriyle  sokakta dolaşan güzel bayanlar bile vardı, onları izlerken bizim içimiz dondu diyebilirim 🙂

Moskova ‘da gerçekten  gezebilmek  ve biraz şehrin havasını solumak için  en az 4-5 günlük bir süreyi bu şehre ayırmanız gerekir. Her köşesinden başka bir macera fışkıran bu kent sizi de kendine hayran bırakacaktır. Biz sokaklarında son derece güvenli gezdik ama , bize de söylenen bu 5 numaralı şehri çevreleyen  hattın dışında ki destinasyonlara gece çıkmamak. Çemberin içinde kalan kısım oldukça turistik, bu  yüzden daha güvenilir bir alan. Yine de gece çok geç saatlerde metro istasyonlarında ve çok tenha yerlerde dolaşmamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Keyfini çıkarıp gönlünüzce eğleneceğiniz bir Moskova tatili diliyorum.

DAHACOKGEZSEK EKİBİ MOSKOVADAa

MOSKOVA METROSU GEZİSİ   YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
MOSKOVA GEZİLECEK YERLER YAZISININ 1. BÖLÜMÜNÜ  OKUMAK  İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
Nazım Hikmet’in Mezarı YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
       BİRLİKTE YOL ALALIM****
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu