Daha Çok | İzlesekFikirselGezi YazılarıGüncel YazılarParis

Paris Fransa Hakkında Filmler

Bir şehri gezmeden önce keşfetmenin ve sırlarını öğrenmenin bizce en iyi yolu; o şehir ve gezi rotasıyla  ilgili filmleri izlemektir.

Üniversite yıllarımda  Newyork’a  giden bir arkadaşımla şehir hakkında sohbet ederken, Şehri nasıl buldun sorum üzerine arkadaşım; ” Filmlerle  Newyork’u hafızalarımıza o kadar iyi kazımışlar ki gezdiğim tüm sokaklar bilindik ve bir o kadar da aşinaydı” cevabını vermişti. Bu cevap yıllardır aklımdan hiç silinmedi ve filmlerin şehirleri keşfetmemiz üzerinde ki etkisinin ne kadar önemli olduğuna benim için hep bir kanıt oldu. Amerika’ya hiç gitmeyen ben bile 5. Cadde deyince dev reklam panolarını, yüksek binaları ve sokak levhalarını aklımda canlandırabiliyorum

İşte bu yüzden gidip gezmeden önce izlenmesi gereken filmler kuşağında ki ilk durağımızı  PARİS olarak belirledim .

Paris;  hakkında yazı yazılan, film yapılan yada en ufak detayları bile büyük birer markaya dönüşmüş çok önemli bir şehir. Bende şehrin ilham verdiği bence en güzel ve en  önemli filmleri sizler için derledim.

Gitmeden önce mutlaka izlemeyi unutmayın

LA FİLLE SUR LE PONT (KÖPRÜDEKİ KIZ) 1999 / PATRİCE LECONTE:

 Paris’te bir köprü üzerinde gecedir. İntihar edip ölmek isteyen bir kızı,  bir adam intihardan vazgeçirir. Adam bıçak  atıcı Gabordur; şovu için zaten yaşamaktan vazgeçmiş ve  ölmek isteyen kadınları  köprüde bulur. Tuhaf bir sarmal içinde siyah ve beyaz akıp giden film neredeyse hiçbir film listesinde bulamayacağınız ama mutlaka izlenmesi gereken filmlerden birisidir. Bizim eşimle beraber ilk defa İzmir’de bağımsız film festivalinde izlediğimiz bu film; sevgili eşimin en çok sevdiği ve hayatımızı anlamlı kılan filmlerden birine dönüştü. Paris’te başlayan film İstanbul sokaklarında sona erer.

LA MOME (KALDIRIM SERÇESİ) 2007 / OLİVİER DAHAN:

Ünlü Fransız şarkıcı Edit Piaf’ın hayatından kesitler sunan Oscar, Altın Küre ve Bafta ödüllerini kazanan; muhteşem bir filmdir. Küçük yaşta Paris sokaklarında şarkı söyleyerek para kazanan  küçük  bir kız çocuğunun; nasıl dev bir sanatçıya dönüştüğünün hikayesidir.

BEFORE SUNSET ( GÜN BATMADAN )2004 / RİCHARD LİNKLATER :

İki seri şeklinde çekilen filmin ikincisidir. Birbirlerine aşık olan iki gencin aradan geçen 9 yıldan sonra karşılaşıp; Paris sokaklarında dolaşarak geçirdikleri bir günü anlatır. Serinin ilk filmi olan BEFORE SUNRİSE(GÜN DOĞMADAN) ise 1995 yapımıdır.

 

MIDNIGHT IN PARIS ( PARİS’TE GECEYARISI) 2011 /  WOODY ALLEN:

Romantik komedi tarzında çekilen bizce Woody Allen’ın en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Filmi Paris’e gitmeden önce mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Hatta mümkünse döndükten sonra bir daha izlemelisiniz. Belle Epoque dönemini, dans ederken etekleri sallanan güzel kadınları ve Paris’in ihtişamlı sokaklarını görüp de bu filmi beğenmemeniz imkansız olacaktır. Filmde gördüğünüz sahneler kadar duyduğunuz müziklerde ruhunuzu huzura kavuşturacak. Picassoyla ve Hemingway’le tanışmanızı sağlayacak.

 

LES AMANTS DU PONT – NEUF( KÖPRÜ ÜSTÜ AŞIKLARI) 1991 /LEOS CARAX:

Paris’in en eski köprüsü olan Pont Neuf üzerinde ki  harika bir aşk hikayesini anlatan  filmdir. Paris’in sokaklarını,kültürünü ve köprülerini harika karelerde   Juliette Binoche eşliğinde izleme zevkine erişeceksiniz.
AMELIE 2001/JEAN PİERRE JEUNET:

Paris’in Montmartre(ressamlar tepesi) bölgesinde geçen harika bir kurguya ve  enfes görüntülere sahip kesinlikle izlenmesi gereken  film. Bunca popülerliğe karşın hala izlemeyeniniz varsa bence acele etmelisiniz.Film kadar müzikleri de kendi başına bir başyapıt.

MOULIN ROUGE  2001 / BAZ LUHRMANN:

Paris’in Montmartre bölgesinde bulunan müzikal kabarelerin kullanıldığı Nicole Kidman’ın eşsiz oyunculuğunu izlediğimiz harika bir filmdir. Renkli ve eğlenceli görüntülere sahip olan film 74 . Academi  ödüllerinde  8 dalda aday olup, iki dalda Oscar kazanmıştır.

THE DREAMERS (DÜŞLER TUTKULAR  VE SUÇLAR)2003 / BERNARDO BERTOLUCCİ:

Paris’te 1968 olaylarına karışan ve orada tanıştığı iki kardeş ile arasında geçen tuhaf ilişkinin anlatıldığı filmdir. Film sürekli sizi şaşırtacak ve bazen yok artık bu kadarda olmaz dedirtecek cinsten. 18 yaş izleme yasağı olduğunu hatırlatmamda fayda var sanırım

ANGEL-A 2005 / LUC BESSON :

İzledikten sonra Paris’in kokusunu burnunuzda duyacağınız , enfes sahneleriyle sizi sizden alacak Siyah ve Beyazın mükemmel uyumunu göreceğiniz en iyi Luc Besson filmlerinden birisidir. Zıtlıklar toplamının ironisi.

PARİS JE T’AİME (PARİS SENİ SEVİYORUM) 2006

22 Farklı yönetmen tarafından çekilen Paris sokaklarını ve ilişkileri farklı açılardan anlatan 22 kısa filmden oluşan bu filmi;  biz biraz sıkıcı bulduk.Belki siz beğenip farklı açılardan değerlendirebilirsiniz.

LE WEEK – END( PARİSTE HAFTA SONU)2013 / ROGER MİCHELL:

Evliliklerinin 30. yıl dönümünü kutlamak için ikinci balaylarında tekrar Paris’e gelen orta yaşlı bir çiftin hikayesini anlatır  Filmde, şehrin tüm turistik ve gezilmesi gereken yerlerine dair ipuçları bulacaksınız.

PARIS- 2008 / CEDRİC KLAPİSCH :

https://youtu.be/ZC9Rr4QLf58

Romantik komedi ve dram tarzında çekilen fimde; ölmek üzere olduğunu öğrenen bir dansçının hikayesi anlatılır. Yaşadığı şehir olan Paris’le ve tanıdığı insanlarla  olan ilişkilerinin bu olaydan dolayı nasıl farklılaştığı  ve hayatı nasıl algıladığıyla ilgili değişim süreci anlatılır. Paris şehrinin en büyüleyici hallerinin yer aldığı sahneler oldukça etkileyicidir.

LES ENFANTS DU PARADIS ( CENNETİN ÇOÇUKLARI) 1945 / MARCEL CARNE:

2. Dünya Savaşı yıllarında Paris’in Almanlar tarafından işgal edildiği zamanda çekilmiş bir filmdir.  Bir hayat kadınına aşık olan dört adamın hikayesi anlatılmaktadır.Geçmişten ve eski filmlerden hoşlanıyorsanız eğer 1945 yapımı olan bu film tam size göre …

LAST TANGO IN PARIS (PARİSTE SON TANGO)1972 /BERNARDO BERTOLUCCI:

Marlon Brandon’un oynadığı; sadomazoşist sahneleriyle döneminin en çok konuşulan filmlerinden birisidir. Zamanın Paris sokaklarını siyah beyaz sadeliğinde görmemizi sağlar.

Güzel bir Paris tatili geçirmeniz dileğiyle.

       BİRLİKTE YOL ALALIM****
ROMA GEZİSİNDEN ÖNCE İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu