Daha Çok Gezsek | Yurt DışıGüncel Yazılarİtalya

Roma’da Sevgililer Günü …

14 ŞUBATI ROMA’DA KUTLAMAK; 

Üniversiteden arkadaşımla aylar öncesinden planladığımız ve nedense tarihine hiçte dikkat etmediğimiz Roma tatilimiz Sevgililer gününe denk geldi.

Bizim kız kıza gittiğimiz bu tatil, Roma’nın aşıklar şehri halini de; etrafta ki kutlamaları da görmemize neden oldu.  Bütün caddeler ve sokak lambaları genelde kırmızı kalpli balonlarla süslenmişti ve yurt dışından gelen birçok çift vardı.

Bizim için günün pekte özel bir anlamı olmadığından günümüzün çoğunu  Vatikan’da geçirdik. Akşam saat altıya doğru Vatikan’dan çıkıp yorgunluktan bitmiş şekilde ortalıkta amaçsızca dolanırken bir kalenin tepesinde resim çekilen insanları gördük. Yaklaştığımızda gördük ki burası  meşhur Melekler Kalesiymiş.

                                             

                                                                 

  KUTSAL MELEK KALESİ(CASTEL SANT’ANGELO)

MELEK KALESİ GECE

Burası Roma imparatoru Hadrian  tarafından kendisi ve ailesi için yapılan bir  anıt mezardır.  Daha sonra kale şeklinde dizayn edilmiştir ve hapishane olarak ta kullanılmıştır. Hakkında pek fazla bilgi olmayan Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar adlı kitabında da geçen içinde çok fazla gizem barındıran aslında çok güzel bir yer burası. Roma’ya gelen bir çok insan burayı es geçse de  Vatikan’ı ve Romayı izleyeceğiniz en iyi akşam ve gün batımı  manzarasına sahiptir . Bir dönem Papalar Vatikan’da kalmadan önce burada ikamet edermiş.

Bu yüzden buradan Vatikan’a giden gizli tüneller ve kaçış odaları olduğu söylenir. 6 yy da büyük bir Veba salgınında  ölenlerin sayısı çok büyük rakamlara ulaşmış ve efsaneye göre Papa Büyük Gregorius  rüyasında Başmelek Mikail’i görmüş .  Mikail bu felaketin sona erdiğini belirtmek üzere kılıcını kınına  burada sokmuş  ve  bu olay  kalenin ismine ilham olmuştur. Kalenin önünde Ponte  SantAngelo köprüsü bulunmaktadır.  Bu köprünün üzerinde meşhur sanatçı ve mimar    Bernini ve  öğrencileri tarafından yapıldığı düşünülen her birinin İsa’nın Çarmıha Gerilişinden  simgeler taşıyan on melek heykeli köprünün korkuluklarını süslemektedir. Tiber nehri üzerinde 20 den fazla köprü bulunmaktadır ve en güzel manzaraya sahip olan köprü budur. Bizim için daha anlamlı olma nedeni ise Sevgililer günü için gidilecek eşsiz yerlerden biri olmasıydı..

Önünüzde Tiber nehrine yansıyan sokak lambalarının ışıltısı , karşınızda Vatikan’ın  büyüleyici görüntüsü ve gecenin karanlığını aydınlatan Havai Fişek Gösterisi.  Biz aslında yine farkında olmadan belkide Sevgililer gününün en güzel manzarasına sahip olan yerini seçmiştik. Roma merkezde, Sevgililer Günü  için gerçekleştirilen  bu gösteriyi kaleden izlemek son derece keyif verici ve rüya gibiydi. Eğer sizde Sevgililer gününüzü Roma’da geçirecekseniz mutlaka akşam yemeğinden önce gün batımında bu kaleye gitmelisiniz ve bu manzaralar eşliğinde muhteşem şehir manzarasının keyfini sürmelisiniz. Hatta benim size önerim çantanızda götüreceğiniz iyi seçilmiş bir şampanya yada güzel bir şarap ve tabi ki  iki kadeh ömrünüzün sonuna kadar unutamayacağınız bir sevgililer günü anısına dönüşebilir 🙂

Kalenin üst kısmında güzel bir kahve içip lezzetli pastalardan yiyebileceğiniz bir de  kafe  var. Biz kahvelerimizi alıp içeride yudumlarken barmen şarkı söyleyip dans ediyordu. İtalya yazımın en başında da yazdığım gibi burada insanlar gerçek Akdenizli .Yüksek sesle konuşan ,sürekli mimikler kullanan, gülümsemekten ve yaşamaktan keyif alan son derece sıcakkanlı insanlar. Gittiğiniz bir restoranda ayakta duramayacak kadar sarhoş , gülümseyen şişman bir garson   çizgi filmlerden fırlamışcasına size hizmet edebilir hatta  güzel sözler söyleyebilir.

Roma Sevgililer gününü baş başa geçirmek ve yeni anılar biriktirmek için muhteşem bir şehir. Şehrin her köşesi; kendi içinde yeni bir macera ve hikaye barındırıyor eminim sizde bu şehirde olmaktan ve bu şehri yaşamaktan benim kadar keyif alırsınız.

Roma da Sevgililer günü kutlamanızı yapmadan önce şehri size en romantik haliyle anlatacak Roman Holiday filmini aşkınızla beraber izleyip Roma’da  geçireceğiniz romantik dakikalar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bir aşkı baş başa yaşayabileceğiniz en güzel şehirlerden birisidir Roma.

ROMANIN EN GÜZEL VE  EN ROMANTİK OTELLERİ

  • Roma da geçireceğiniz bu eşsiz zaman için bence şehrin en şık ve gösterişli oteli olan  Hotel Splendide Royal – Small Luxury Hotels of the World  tercih etmelisiniz. Eşsiz ve büyüleyici bir masaldan çıkmış görünen otel odaları, size kendinizi en iyi hissettirecek hizmet ve kaliteyi sunacak. 

Ayrıca Otelin tüm şehirde ki en iyi on otel arasında sayılan; Mıchelin yıldızlı birde restoranı bulunuyor. Sevgililer günü yemeğiniz hem eşsiz bir görselliğe hemde mükemmel bir lezzete dönüşecektir.

3 Mıchelin yıldızlı  restoranı (LE PERGOLA) bulunan bu otelde kendinizi gerçekten özel hissedeceğiniz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Sonuncu ve şehrin en gösterişli otelleri arasında sayılan diğer bir seçenek te Hassler Roma. Biraz tarih, biraz medeniyet ve mükemmel bir hizmet anlayışıyla kesinlikle çok memnun kalacağınız bir otel alternatifi .

Roma’dan Sevgiler……

BİRLİKTE YOL ALALIM****

VENEDİK VE VENEDİK KARNAVALI YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu