Güncel Yazılar

Sakura Nedir?

2021’de Japonya’nın kiraz çiçeği nerede ve ne zaman görülmeli ?

Son günlerde Başakşehir’de açılan Şehir Hastanesi’nin adı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak medyada yer aldı. Bu nedenle oldukça merak edilen Sakura Ne demek sorusu; en çok konuşulan konulardan biri oldu. Türkçe karşılığı ‘Kiraz Çiçeği’ olan Sakura, Japonca bir kelimedir. Japonya’da sıklıkla görülen, meyvesi olmayan bir tür Kiraz Ağacı’nın büyüleyici çiçeklerine Sakura denmektedir. 200’den fazla çeşidi olduğu düşünülen Sakura Ağacı, Japon Kültür’ünün simgesi ve önemli bir parçasıdır.

  • Açtıklarında büyüleyici bir hayal alemini gözler önüne sererler.

Mart sonu başlayıp, Nisan sonuna kadar ağır ağır açan bu çiçekler, büyük bir hızla yapraklarını dökerler. Hayatın başlangıç ve bitişinin metaforu gibi düşünülen bu görsel şölen, yaşamın içindeki bir döngüyü gösteriyor. Çiçeklerin, solmadan yere dökülmesi Japonlar için hayatın iki yanını ; ölüm ve yaşam gibi bir felsefeyi içinde barındırıyor. Doğa, her zaman zıtlıkları olan kutsal bir semboldür. Siyah ve beyaz, ölüm ve yaşam hep iç içedir.

  • Japon Kiraz Çiçekleri: Yeniden Doğuşun Simgesi 

 Samuray felsefesi, Japonlar için onurlu bir yaşamın örneğidir. Mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı, acısız ölümü ifade eden Sakura çiçekleri mevsiminde; “hanami kültürü” gelişiyor. Bu dönemde ülkenin dört bir yanındaki insanlar kiraz ağaçlarının altında sofralar kuruyor ve bu güzelliğe şükran duyuyor.

 Bu çiçek Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası açıyor ve Japonya’da bu dönemin kutsal olduğu düşünülüyor. Öyle ki hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” veriliyor. Kiraz çiçeği ağacının Budizm ile derin bağlantılarının var olduğuna inanılıyor.

Uçuk pembe renkli çiçekleri görmek için en iyi yerler Maruyama Parkı, Yishino Dağı, Himeji Kalesi ve Fuji Beş Gölleridir.

Japonya Kiraz Çiçeği Festivali alternatifi olarak Türkiye’de Datça Belediye’si tarafından düzenlenen Badem Çiçeği Festivali’ne katılabilirsiniz. Şubat ayının ortalarına kadar badem ağaçlarının muhteşem görüntüsü ile küçük bir parçada olsa Japonya’daymış hissi yaşayabilirsiniz.

Badem Çiçeği Festivali detayları için sayfayı inceleyebilirsiniz.

Birlikte Yol Alalım…

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu