Daha Çok | OkusakFikirselGüncel Yazılar

Yola Çıkıyoruz Dedirten En Etkileyici Seyahat Kitapları

İşte sizi harekete geçirecek muhteşem bir liste. Günümüz koşullarında seyahatlere ilham veren çok fazla uyaran var. Bunların en başında sosyal medya ve seyahat kitapları geliyor. Geçmişte durum biraz daha farklı tabi. Elde tutulur teknolojik hiç bir şey olmayınca, geriye sadece başka ülkelerden şehre gelen seyyah filozoflar kalıyor.

Zamanın Antik kentlerinde toplumların yaşadığı bu bilgi açığını, gezgin filozoflar kapatırmış . Hem hayatı sorgulamak, hem de yeni insanlar tanımak için başka diyarlarda gezerlermiş. Gittikleri ülkeleri, kültürleri, ticareti, yaşam şekillerini anlamaya çalışır yolculuk deneyimlerini, ve yolculuk felsefesini, diğer kuşaklara aktarırlarmış.

Bilimlerin, felsefenin, ticaretin, kültürel mirasların gelişmesinde de işte bu seyyah ruhların aktardıkları gizliymiş. Tıpkı günümüzdeki seyyah ruhlu gezginler gibi. Biraz eski, biraz yeni, ortaya karışık, ilham verici bir kitap listesi hazırladık.

Okuyun okutun sevgili okuyucu….

İçinde hem yol; hem de yolculuk olan seyahat konulu en iyi 10 seyahat kitap listesi:

  • Homeros / Odysseia

Konuya madem Antik Yunan Filozofları’ndan başladık, o zaman Homeros Destanlarını unutmak olmaz. Homeros İlk destanı olan İlyada’nın devam hikayesini Odysseia Destanı’nda yazmış. Odysseia Troya Savaşı kahramanlarından Odysseus’un, ülkesi İthake’ye dönüş yolundaki on yıl süren deniz yolculuğunu ve yaşadığı maceraları anlatan büyük bir destandır. Bilinen en eski seyahat kitabıdır.

  • Heredotos / Tarih

Bizim, tarihin babası olarak bildiğimiz, hani şu meşhur Bodrum’lu, zamanın Halikarnaslı’sı olan Heredot; 9 kitaptan oluşan Tarih adlı kitabını baya baya gezerek yazmış. Hangi tarihte nereye gittiği pek bilinmese de , hemen hemen tüm Pers diyarını gezmiş. Anadolu’yu aşıp Babil’e, Mısır’a, Libya’ya ayak basmış; Fenikelileri, Tuna boylarını, İskitleri tanımış.

Herodot’un yaptığı geziler sırasında halktan rivayet edindiği; kral, rahip, kâhin gibi ileri gelen kişilerle görüştüğü; hatta resmi kayıtları incelediği tahmin ediliyor. Kimi zaman kendisinin de netliğe kavuşturamadığı kulaktan dolma bilgilere yer verirken, kimi zaman da bizzat şahit olduklarını en ince ayrıntısıyla kaydetmiş.

  • Marco Polo / Seyahatname-Dünyanın Tasviri

Marco Polo , 13. yüzyılın ortalarında başladığı yolculuğuna İpek Yolu rotasını takip ederek devam etmiş. Bu rotada bulunan ülkelerden, İran, Irak, Hindistan ve Çin’i ziyaret etmiş. İzlenimlerini aktardığı Seyahatnamesinde ülkeler hakkında çok önemli bilgiler vermiş.

Bu kitap, Orta Asya’da yaşayan Türkler hakkında da pek çok bilgi vermesi nedeniyle, Türk okuyucular için özel bir yeri olan ayrıcalıklı kitaplardandır. Ayrıca kitap, batılı ülkeler için bir kılavuz niteliği taşımış, Marco Polo’nun muhteşem tavsiyelerini aktarmanın yanı sıra zamanının çok ötesinde bir öneme sahip olmuştur.

  • Ayşe Kulin/ İstanbul’a Son Tren / Nefes Nefese

Nefes Nefes’e Amazon Uygulamasının en çok satanlar listesine ilk sıradan girmeyi başarmış müthiş bir aşk ve yol kitabıdır. Kulin’in, 2002 yılında yayınlanan romanı Nefes Nefes’e, “Last Train to İstanbul” adıyla İngilizce’ye çevrilmiştir.

2. Dünya Savaşı zamanını anlatan bu kitapta; Selva ile Musevi genç Rafael’in imkansız aşklarının peşine düşerek, İstanbul’dan Marsilya’ya, Ankara’dan Kahire’ye kadar olan yolculuklarından bahsedilmektedir.

  • Jon Krakauer / Yabana Doğru / In To The Wıld

Doğada yanlız yaşamayı seçen bir gencin hayatı sorgulayışı ve hayatın gizemini doğada aradığı içsel yolculuğu anlatan muhteşem bir kitap. Kitabı okuduktan sonra filmi izlemenizi de öneririm. Doğanın güzelliği, eşsiz müzikler ve çarpıcı biten bir son.

Film hakkında ki görüşlerimi de buradan okuyabilirsiniz.

  • Jack Kerouac / Yolda

Yolcular ve hayalperestler tarafından okunan, gençler için özgürlük sembolü sayılan en çok satan kitaplardan birisidir. Aklınızda bulunsun, içinde bu kitabın olmadığı hiç bir en iyi seyahat kitapları listesi, doğru liste olmayacaktır:)

  • Paulo Coelho / Simyacı

Yakın zaman klasiklerinin en ünlüsü Simyacı, Santiago adındaki Endülüslü çobanın İspanya’dan başlayıp Mısır’da sona eren yol hikayelerini anlatıyor. Gördüğü bir rüya üzerine sahip olduğu her şeyi ardında bırakan Santiago’nun bu serüveni, onu düşlerine kavuşturduğu kadar, hayatın hakikatine de ulaştırıyor. İçsel yolculuğuna çıkmaya hazır mısın okuyucu?….

  • W.G. Sebald / Satürn’ün Halkaları

Satürn’ün Halkaları, W. G. Sebald’in İngiltere’nin doğu kesimindeki Suffolk Kontluğu’nda, yürüyerek yaptığı yolculuğun notlarından oluşan bir roman. Kitap, geçmişe, çocukluğa, tarihe, savaşlara, ölümlere, soykırımlara, kısacası insan eliyle gerçekleşen yıkımlara ve yok oluşlara uzanıyor

Doğanın ve kültürün neden olduğu yıkımların tarihteki izini süren bir yol romanı olan bu kitap , okurları şimdi ile geçmişin, gerçek ile düşün iç içe geçtiği yaşantılar ve metinler arasında bir yolculuğa çıkarıyor: Ömer Hayyam’dan Descartes’a, Borges’ten Joseph Conrad, Chateaubriand ve daha nicelerine ….

  • Alain De Botton / Seyahat Sanatı

Farklı şehirleri, farklı yazarların hayali rehberliğinde gezerken, yolculuğun büyüsü kentlerin kokularına karışıyor. Seyahat kitapları arasında seyahat etmenin felsefesini en derinden anlatan kitabı arayanlar için önerilir.

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır.

Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı 

Frances Mayes / Toskana Güneşinin Altında

Frances Mayes, Toskana’nın kalbinde bir villa satın aldığında ve restore ettiğinde bir çok kişinin fantezisini yaşıyordu. Toskana Güneşinin altında, daha basit ve daha yavaş bir yaşam tarzı düşleyenler ve modern yaşam temposundan kaçmak isteyenler için mükemmel bir seyahat kitabı. Kitap sinemaya uyarlanarak sıcacık görüntülerle dolu nefis bir filme dönüştü.

Bunların dışında bir de editör bonusu olmasın mı? Olsun tabi. Gezi kitapları önerileri içinde hem çok büyük hayranlık duyduğum, hem peşinden Roma’da meydanlar, kiliseler arşınladığım yol kitabı :Dan Brown serisi.

Serinin neredeyse tüm kitaplarında bir kaç ülke var. O ülkenin gizli tarihi ve mimarisi hakkında müthiş bilgilere ulaşabilirsiniz. Benim gibi müze ve tarih aşkıyla dolu olanlar için bu rotaları keşfetmek vazgeçilmez bir serüven.

Sizin yol aşkınıza ilham katan seyahat kitapları hangileri ?

Birlikte Yol Alalım….

Duygu Balcı

“Yolculuklar düşüncelere gebedir. Hareket eden bir uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az şey vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağlantı vardır.: geniş düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.” Alain de Botton / Seyahat Sanatı Daha fazlası için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu