Gezi YazılarıTayland

Tayland Gece Hayatı Ve Alışveriş Mekanları

BANGKOK GECE HAYATI 

Özgürlükler ülkesi Tayland’ın  Gece Hayatını özellikle biz bayanlar için tüm detayları ile anlatmak istiyorum. Erkekler bu konuda yeterince bilgiye sahip sanırım.  Dünya ‘da ki bir çok insan bu şehre sırf eğlenmek için gidiyor.  Havanın kararmasıyla beraber başlayan gece hayatı sabahların ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Barların  giyisi mağazaları gibi camlı vitrinleri var. Ve bu vitrinlerde dans eden rengarenk kostümlü tai kızları sizi içeriye davet ediyor. İçeride çılgın partiler olan kulüpler de,  çok iyi rock müzik yapan barlarda var. Seçim yapmak aslında sizin özgür iradenize kalmış durumda. Türkiyede’ki beylerin çoğunluğunun fikrine bakılırsa; Tayland tatili  aile ile gidilemez bir yer gibi  görünüyor. Aslında durum hiçte böyle değil. Ailesi ve çocuğuyla gelen çok fazla turist var hatta artık Phuket deyince Balayı Tatilleri akla geliyor.

Pattaya’nın bu konuda daha kötü bir ünü varmış, ben burayı görmediğim için yorum yapmayacağım. Bizim kaldığımız Bangkok ve Phukette bizi rahatsız edecek hiç bir durumla karşılaşmadık. Tamamen özgür bir ortamdasınız eğlenmenin gerçekten sınırı yok. Özel gösteriler düzenleyen barlar ve bu kötü üne layık bir çok kulüp var fakat siz istemediğiniz sürece kimse sizi buralardan içeri sokmuyor.

Barlarda dikkat etmeniz gereken bir kaç kural var. Birincisi  sizi bara davet eden kişiye içeri giriş ücretini  ödedikten sonra içeride izleyeceğiniz showlara ekstra para ödemeyeceğinizi belirtmeniz. Bizde turizm denilen  şey; onlarda turistlerin zayıf noktalarından yararlanmak ve ekstra  para kazanmak şeklinde değişmiş. İkincisi çok merdiven altı barlara ve çok ara sokak kulüplerine gitmemeniz. Mesele başınıza bir şey gelmesinden öte; cebinizden ekstra para çıkabilecek olması. Üçüncüsü ise barlarda ki kızlara dikkat edin kadın ya da erkek olmanızı pekte önemsemiyorlar 🙂

Eğer gerçekten çok ön yargılı bir karaktere sahipseniz ya da çok kıskançsanız (yanlızca gördüklerinizi bile sorun edecekseniz ) eşinizin yanında  barda son derece açık bir kıyafetle dans eden bir bayan sizi rahatsız edecek ise bu tatil sizin için gerçek bir kabusa dönüşebilir. Tai kızları son derece bakımlı ve güzeller çünkü. Esmer olmak onlarda fakirlik nedeni gibi algılandığı için kızların yüzleri genelde bembeyaz. Simsiyah uzun saçları , upuzun takma kirpik ve tırnakları ile etrafta show yaparcasına  dolanmaktan oldukça keyif alıyorlar .

Bu ülkede transseksüellik(ladyboy) serbest ve yasal bir durum. Markette çalışan yada kafede size servis yapan kişinin ladyboy olma ihtimali gerçekten çok yüksek. Genelde Go-go bar da denilen striptiz dans kulüplerin de çalışanlar ladyboylar . Gerçek bir kadından ayırt etme şansınız özellikle geceyse  yok denecek kadar az ve en önemlisi gerçekten çok güzel olmaları.

Bangkok civarının en meşhur GO-GO Bar Bölgesi ; Bangkok Surawong ve Silom Road caddesi  arasında yer alan Patpong BölgesiBu sokakları mutlaka gezmelisiniz ve kendinizi müziğin ritmine bırakmalısınız.

Bangkok’ta gidilebilecek çok meşhur ve turistlerin çok rağbet ettiği özel cabareler  ve gösterilerde  var. Bunların en önemlisi  Siam Niramit. http://www.siamniramit.com/  Tayland Krallığının eski ismi Siam Krallığıymış. Büyülü Siam anlamına da gelen  bu show tamamen Tayland ve Uzak Doğu kültürü hakkında misitihttp://www.siamniramit.ck hikayeler anlatıyor. Kullanılan kostümleri, aksesuarları ve dansçılarıyla çok beğenilen ve  bir çok ödül alan Tayland Kültürü’nü yakından tanımanızı sağlayacak bir show. Biletleri yemekli ve yemeksiz olarak satılıyor.

Transseksüel dansçıların harika gösteriler sunduğu müthiş sahne showları olan rengarenk diğer bir gösteride  Calypso Cabare www.calypsocabaret.com/  

Bu showlar dışında ülkenin en büyük  reklam markası  ise; Tay  Boksu.  Ülkenin her yerinde bu sporun reklamını oldukça çok yapıyorlar.

https://www.facebook.com/dahacokgezsek/videos Gece hayatı ve sokak barları ile ilgili videomuzu bu linkten görebilirsiniz.

TAYLAND ALIŞVERİŞ

  • Tayland biz bayanlar için de, beyler içinde gerçekten bir alışveriş cenneti. Uzak doğu’dan gelen çok çeşitli elektronik aletler turistlerin ilk dikkatini çeken ve alınan eşyalar arasında. Elektronik eşyalar ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bir kaç detay var. Öncelikli olarak güvenilir yerlerden ve büyük mağazalardan  alışveriş yapılması gerektiği. Çünkü bu işinde dolandırıcılığı çok kolay; aldığınız ürünün içini eski  olan başka bir ürünün içiyle  değiştirip, size yeni ürünmüş gibi satıyorlar.İkinci olarak aldığınız ürünün çalışıp çalışmadığının mağazadayken kontrol  edilmesi. Üçüncü olarak ta ürünün detaylı incelenmesi .
  • Biz kadınlar için ise Tayland alışveriş için gerçekten çok cazip bir yer. Öncelikle Değerli Taş  ve Yarı Değerli Taşlar burada taş olarak satılıyor.Yani istediğiniz miktarda ve renkte taşı işlenmemiş halde alabiliyorsunuz. Özellikle çok güvendiğiniz  yerlerden  istediğiniz zümrütü yada safiri alıp Türkiye’de ki kuyum atölyesinde  istediğiniz takıya çevirebilirsiniz.
  • Tayland İpeği dünyanın en bilinen ipeklerinden . Tüm dünya’da Jim Thompson ipeği olarak ta bilinen bu ipek Aslında Jim Thompson tarafından Tayland’tan tüm dünya ya pazarlanıyor. Halen dünyanın bir çok yerinde ki meşhur  Jım Thompson  mağazalarında  satılan ipekler ve  Tik Ağacından yapılmış aksesuarlar Tayland’dan gönderilmektedir.
  • Kadınların vazgeçilmezi olan Kozmetik Ürünler ve güzellik merkezleri Tayland’da gerçekten çok yaygın. Sokaklarda birkaç dükkanda bir güzellik merkezleri var. Bu salonların müşterileri öyle tahmin ettiğiniz gibi bir tek kadınlar da değil üstelik. Dövme yaptırmak gibi bir isteğiniz varsa burada çok daha ucuza dövmede yaptırabilirsiniz. Ayrıca kozmetik ürünleriyle alakalı olarak market  raflarının bile  sadece bir kısmı daha önce de belirttiğim bu cilt beyazlatıcı ürünlerle dolu. Türkiye’de henüz bu ürünlerden satılmıyor. Özellikle Masaj  yağlarından ve kas ağrıları için kullanılan Tıger Balm Kremden (yeşil) almayı unutmayın.
  • Tayland’ın turizm ve tarihi eserler dışında dünyada popüler olmasını sağlayan bir diğer alan da  Deri ve Kürk satışı. Gerçek yılan ve timsah derisinden yapılmış rengarenk ve çok değişik  desenli çanta cüzdan ve  ayakkabılar göreceksiniz. Hepsi gerçekten çok orijinal ve bizim ülkemizde rastlamadığımız  türden eşyalar. Bu ürünler düşündüğünüz kadar ucuz ürünler değil elbette. Aldığınız her ürünün sertifikası olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bangkoktan sonra başka bir yere daha gidecekseniz eğer hediyelik eşya alışverişlerinizi   Bangkok’tan özellikle gece pazarından yapabilirsiniz.

En önemli Alışveriş Merkezleri:

CentralWorld / Siam

Siam Paragon / Siam

MBK / Siam

Tayland’ da  alacağınız ürünlerden  %7 KDV iadesi yapılıyor. Bu iadeyi alabilmemizin şartı ise mağazaların vitrinlerinde VAT Refund For Tourısts etiketinin olması . Bu etiketin olmadığı mağazadan yaptığınız alışverişte KDV iadesi alamıyorsunuz. Ayrıca aldığınız ürünün Tayland’dan en fazla  60 gün içerisinde ülke dışına çıkarılıyor olması gerekiyor.Toplamda mutlaka 5000 baht değerinde alışveriş ve aynı gün içinde mutlaka 2000 baht değerinde bir ürün almış olmanız gerekiyor.

PHUKET YAZISININ TÜM DETAYLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
                  BİRLİKTE YOL ALALIM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu