Daha Çok | İzlesekFikirselGüncel Yazılar

“Tedx” Noktaları Birleştirmek

           “Technology”, “Entertainment” ve “Design” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan TED oluşumu; 1984 yılında  Yayılmaya  Değer Fikirler sloganıyla  yola çıkan, kar amacı gütmeyen bir konferanslar serisi ve küresel bir topluluktur.

Bu topluluğun amacı; arkalarında yaratıcı ve ilham verici bir başarı hikayesi olan çok başarılı insanları konferanslar yoluyla konuşturarak bilgi alışverişinde bulunmaktır ve dinleyenlere hayatı başka bir bakış açısıyla anlatmaktır.

2012 yılında sürekli videolarını izleyen eşimin sayesinde tanıştığım ve takip etmeye başladığım bu bağımsız konferanslar  günümüzde tüm Dünya’da oldukça saygın ve önemli bir yer almış bulunuyor.  Dünya çapında 4 milyarı aşan bir izleme rakamına ulaşan bu konferansların her biri Dünyayı değiştirebilecek ilham verici ve yaratıcı insanların 18 dakika süren konuşmalarından oluşmaktadır. 30 senelik bir geçmişi olan ve konuşmaların 18 dakikayla sınırlı olduğu TED konferanslarında bugüne kadar Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown gibi isimlerkonuşmacı olarak yer aldı.

TEDx olarak yürütülen konferanslar  yerel ve bağımsız olan; Ted benzeri etkinlik anlamına gelmektedir. X denilmesinin başlangıç noktası işte bu fikirdir.

Ted’in En popüler videolarından biri olan ve benim gerçekten çok  beğendiğim konferansı  Ken Robinson’a ait.

Sir Ken Robinson, yaratıcılığı (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi yaratma ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

Bu bağımsız topluluğun tüm  video ve konferans detaylarına ulaşmak için https://www.ted.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Tüm videolar başladıktan sonra altta göreceğiniz Subtitles düğmesiyle istediğiniz dilde dinleme  olanağı sunuyor.

Bu da sevgili eşimin sayısını bilmediğim kadar çok izlediği konferans videosu.

Diana Nyad; Küba’dan Florida’ya  64 yaşında yüzen bir kadın. 55 saat süren (iki günü aşkın ) bu yolculuğunda nasıl başarıya ulaştığını tüm detaylarıyla anlatıyor. 28 yaşında başladığı ilk denemesinden sonra defalarca daha başarısızlığa uğruyor ve sonra hedefini 64 yaşında gerçekleştiriyor. (Asla asla  asla vazgeçme)

Canınız çok sıkkınken ve bir çıkış yolu bulamıyorken izleyebileceğiniz ve sizi bambaşka düşüncelere sevk edecek yüzlerce video arasından eminim çok beğeneceğiniz bir tanesi çıkacaktır.

                BİRLİKTE YOL ALALIM****

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu