Vatikan / Roma 1.Bölüm

TANRIÇA VENÜS(NIKE)
TANRIÇA VENÜS(NIKE)

Çok uzun zaman önce  üniversite arkadaşım  ile planlarını yaptığımız Roma ve Venedik gezimizi tamamladık. Beklentilerimizin üzerinde bir masal şehriyle karşılaştık dersem sanırım pekte abartmış sayılmam. Aslına bakarsanız geziye çıkmadan önce internetten birçok yazı okumuş ve bir sürü yer hakkında fikir sahibi olmuştuk ama bu matruşka bebeği andıran, içi dışı tarih kokan  şehir bizi yine de hayretler içinde bırakmayı başardı.

Öncelikle:

  • Gidilip görülmesi gereken yerler yazılarındaki 8-10 çok bilindik yer dışında bir sürü meydan ve bir sürü sokak gezdik ve inanın hepsi çok güzel.
  • İtalyan insanları kesinlikle bize benzemiyor hayattan bezmiş  gibi görünen  tek bir ifadeyle bile karşılaşmadık. Rastladığınız herkes dünyanın en iyi ve en çok para kazandıran işini yapıyormuş gibi güler yüzlü ve samimi idi. Belkide bizdeki kadar yaşamsal kaygıları bulunmadığındandır.
  • Kaybolmak kavramı eğer bir rehberiniz yoksa kaçınılmazın ta kendisi .Kesinlikle endişelenmeyin yürümeye devam edin.
  • Rahat bir ayakkabı alın  yazan diğer siteleri ve beni asla gözardı etmeyin çünkü en çok ihtiyacınız olan ilk ve tek şey olacak.
  • Termini tren  istasyonundan kalabalık şekilde binip dikkatinizi dağıtarak cüzdanınızı araklamaya çalışan çoçuklara  çok dikkat edin.

Otelimizi  uzun zaman önce yaptığımız  planlara uygun olarak BOOKİNG.COM sitesinden ayarladık. Erken rezervasyon   avantajlarını kullanarak meşhur ve pahallı alışveriş merkezlerinin olduğu  Vıa Veneto bölgesinde ki Hotel Alexandra’yı tercih ettik.  Otel gerçekten konumu ve olanakları bakımından çok güzeldi. Roma’da kalacağınız otelin şehir merkezine yakın olması bence atlanmaması gereken bir detay .

Şehre indiğimiz hava alanı  Roma Fiumicino . Türkiye saati ile 1 saat ileride ve uçakla ortalama İstanbul’dan  2,5 saat uzaklıkta.

Biz indikten sonra, hava alanı içinden kalkan Leonardo Express trenini tercih ettik .Tren yarım saatte bir kalkıyor  ve Roma Termini’ye gidiyor.Termini tren istasyonu metro hatlarının ana bağlantı istasyonu bu yüzden gitmek istediğiniz bir çok yere bu istasyonu kullanarak ulaşacaksınız. Metro ağı 2 ana hattan oluşuyor  . Birinci hat BATTİSTİNİ-ANAGNİNA hattı(kırmızı hat-A),ikinci hat REBBİBBİA-LAURENTİNA hattı(mavi hat-B). Gezilmesi gereken çoğu yere metroyla kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Biz üç gün Roma’da kalacağımız için Roma Pass almayı tercih ettik(€ 36,00) . Bu kartı kullanarak 2 müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz ayrıca metro ve otobüslere hiç bir ücret ödemiyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken şey ise hava alanının içinden satın aldığınızda Termini’ye gelmek için kullandığınız trenlerde geçerli olmadığı; gezilecek yerler le ilgili olarak ta  Vatikan’da bu kartın kullanılmadığı. Eğer bu kartı tercih etmeyip bilet kullanacaksanız lütfen biletinizi aldıktan sonra genelde sarı olan aktivasyon makinelerini kullanarak biletlerinizi onaylatın .Trenlerin ve metroların içinde bilet kontrolü çok yaygın değil hiç bilet almadan da bu yolculuğu tamamlayabilir ya da bilet alsanız bile onaylatmadığınız için kontrole takılıp ceza yiyebilirsiniz. Yani bileti onaylatıp sonrada inene kadar biletinizi atmamanız gerekiyor hangi durakta kontrol olacağı belli olmuyor.

  ROMA GEZİLECEK YERLER :

VATİKAN 

 imagesKatolik kilisesinin ruhani  merkezi sayılan  bu kutsal yer aslında dünyanın en küçük ve en zengin devletlerinden birisidir. Papalığın gücünün en büyük göstergesi ve kanıtı olarak inşa edilmiştir. Rönesans akımı döneminde kilisenin gücünü göstermek ve Roma’nın eski dönemlerdeki büyük ve kutsal  günlerini geri kazandırmak amacıyla Papa tarafından bazı mimar ve sanatçılara özellikle yaptırılmıştır. İtalya’nın Yunan -Roma geçmişindeki görkeminin yeniden doğuşu sayılır.Dönemin Papası  II. Julıus (1503-1513) Michelangelo’yu  Sistine Şapel’inin  tavanını resimlemekle Raffaelloyu’da Vatikan odalarını süslemekle görevlendirmiştir . 17. yy ortalarında Protestan Reformu Papalığa ve Katolik Kilisesine meydan okumuş ve 1563 yılında Karşı Reform hareketi oluşturulmuştur. Sanat karşı reformun en büyük propaganda aracı haline dönüştürülüp çok büyük bir güç olarak kullanılmıştır.

Bu tarihi detaylardan sonra gelelim diğer detaylara; Vatikan’a gitmek için  kırmızı metro hattını kullanmanız gerekiyor. Bu hat üzerinde ki Ottaviano durağında inip kalabalığı takip etmeniz yeterli olacaktır.  San Pietro Bazilikası ve Vatikan  Müzeleri  birbirinden ayrı iki bölümden oluşmaktadır ve ayrı girişle gezilebilmektedir. Giriş ile ilgili size söyleyebileceğim en büyük öneri biletlerinizi önceden internet(/www.ticketsrome.com/en/)üzerinden satın almanız gerektiği bilgisidir. Çünkü biz burayı gezmek için sabah 10;30 dan öğlen 13:00′ a  kadar bilet kuyruğunda bekledik tabi ki bu  sadece Vatikan Müzesinin (Sistine Şapeli ve Raffaello Odaları) kuyruğuydu. İçeriyi ortalama 3-4 saatte gezdiğinizi düşünürseniz ikinci bölümü gezmek için ayrı bir gün ayırmanız gerekecektir.

Şapelin iç detayı …

Gezimize başladığımız ilk yer olan Sistine Şapeli ve Rafaello odaları için anlatılacak çok detay var.  Sizde gittiğinizde büyük bir  şaşkınlık yaşayacaksınız. Bir eseri yaratmakta kullanılan  mucizevi gücü tarif edebilmenin imkansız olduğunu anlayacaksınız ve yaşayacağınız şoka sizi hiç bir şey hazırlayamayacak.  Bu şapel  Papa’nın resmi ikametgahıdır. Şapel tavanında  Michelangelo tarafından yapılan şapel resimleri ve duvar süslemeleri bulunmaktadır. Bu resimler aynı zamanda teolojik öyküler de anlatmaktadır.  Şapel de; insanın  KİTAB-I MUKADDESTE yer alan hikayesi  üç bölümde  ve 9 resimden oluşacak şekilde hazırlanmıştır. Bu resimlerin en ünlüsü Adem’in Tanrı tarafından  yaradılışını   konu alan,  Tanrının Ademe parmağını uzattığı ve daha Ademe değmeden yaratılışın gerçekleştiği yani  Tanrı  olgusunun  gücünü,  Tanrının her şeye kadir oluşunun ve yüceliğinin ifade edildiği resimdir. (Mıchelangelo’nun günümüze kadar güncelliğini korumuş en önemli eseridir. )

Sistine_Chapel_ceiling_diagramA1
Sistine Şapeli

Papalık makamının bu şapel’in duvarlarına bu şekilde resimler yapılmasını istemesinin nedeni  Tanrı’nın gücünün dünya üzerinde  Hrıstıyanlık yoluyla papalara aktarıldığını anlatmak , Papalık makamını ve yetkisinin önemini vurgulamaktır. Dinin yüceliği anlatılmak için sanatın aracı olarak kullanılması sanattan yardım alınması bizim tarihimizde  geçmişte de , günümüzde de pek rastladığımız bir durum değildir.

Atina Okulu /Raffaello…    1) PLATON, 2) ARİSTO, 3)SOKRATES, 4) PİSAGOR, 5) HERAKLİT, 6) DİYOJEN,      7)   ÖKLİD, 8)  ZERDÜŞT, 9) BATLAMYUS,10) PROTOGENES,11) APELLES,12) PLOTİNUS,13) AESCHİNES, 14)ANTHİSTHENES, 15) BÜYÜK İSKENDER, 16) ZENOS, 17)EPİCURUS, 18) BOETHİUS, 19) AVERROES, 20)HYPATHİA (TEK KADIN FİGÜR)

Diğer muhteşem eserlerin bulunduğu yer  ise Raffaello odalarıdır. Bu odalar dört ana bölümden oluşmaktadır ve en önemlisi  imza odası olarak bilinir (La Stanze della Segnatura) . Bu oda da bir duvarı kaplayan Atina Okulu (The School of Athens ) resmi vardırBu resim Raffaello’nun en büyük başyapıtlarından birisidir. Resmin şaşırtıcı  ve size asıl anlatmak istediğim ilginç  kısmı ise bu resimde Klasik Yunan medeniyetinin ünlü filozof ve bilim adamlarının resmedilmiş olma hikayesidir. Farklı olan tarafı ise  kendi dönemindeki ünlü sanatçı ve ressamların yüzlerini antik çağ filozoflarının yüzüymüş gibi resmetmiştir. Mesela resimde tam orta da bulunan kişi  (1 numara) Platon olarak tasvir edilmişse de  yüzü, döneminde ki çok meşhur Leonardo Da Vincinin  yüzüdür. (5 numara ) Heraklit olarak çizilen filozofun yüzü ise aslında meşhur Mıchelangelo’dan başkası değildir. (11 numara)Apelles  antik dönem ressamıdır ve Raffaello kendi yüzünü resmetmiştir ayrıca resimde seyirciye doğru bakan tek figürdür.   Resmin ilgi çekici diğer bir ayrıntısı da resimde kullanılan toplamda 59 adet olan figürün gelişigüzel resme yerleştirilmediği detayıdır. Sol kısımda müzik ve aritmetik ile ilgilenenler sağ tarafta geometri ve astronomi ile ilgilenenler orta da ki bölüm de de bilim adamları ve filozoflar çizilmiştir. Bu resim sayesinde Raffaello özgün resim tekniğini ve eşsiz yeteneğini hem  kendi döneminde  hemde günümüze gelene kadar kanıtlamıştır.  Ayrıca tavanlara yaptığı olağanüstü güzellikte ki  üç boyutlu görünen tavan süslemeleri vardır  bunların dışında bir kısmını Raffaello’nun  bir kısmını da o öldükten sonra asistanlarının tamamladığı düşünülen çok büyük boy duvar halıları bulunmaktadır.  Bu halıların yapılış tekniği yakından incelediğinizde sizi de benim kadar şaşırtacaktır eminim .

Aslında Vatikan Müzeleri,  içinde binlerce sır, hikaye ve  anlatması günler sürecek kadar çok sanat eserinden oluşmaktadır. Gitmeden önce eğer sizde biraz sanat ve tarihle ilgileniyorsanız  “Masum Çocukların Katli” adlı duvar halısıyla Picasso’nun çok meşhur tablosu “Guernica”  arasında ki benzerliğin olup olmadığını incelemek isteyeceksinizdir. Belki de gerçekten de  “Canan Elçioğlu’nun” dediği gibi  Picasso 1917 yılında Roma’ya gittiğinde Vatikan’ı ziyaret etmiş ve  bu duvar halısından etkilenip bu meşhur resmini  çizmiş olabilir.

MASUM ÇOÇUKLARIN KATLİ DUVAR HALISIGUERNICA-PICASSO

BAZİLİKA
AZİZ PETRUS /SAN PIETRO BAZİLİKASI

Gelelim Vatikan’ın kutsal ve dini kısmının ön plana çıktığı San Pietro Bazilikası’na . Bu bazilika katolik kiliselerinin en büyüğüdür. Rönesans ve Barok tarzında bir mimariye sahiptir. Kilisenin içinde Mıchelangelo’nun meşhur Pieta heykeli yer almaktadır.   Bu heykel Michelangelo’nun üzerine imzasını attığı tek eseriymiş. Eteğine dikkatli bakarsanız bu imzayı görebilirsiniz. Bu kilisenin içinde papaların mezarları da bulunmaktadır. Kilisenin asansörle çıkılan kubbesinden göreceğiniz manzara ise Vatican dediğimizde gözümüzün önüne gelen o meşhur görüntünün ta kendisidir (yazımızın en başında ki resim ). Kilise İsviçreli muhafızlar tarafından korunmaktadır  ve bu  durum papaların özel tercihiymiş nedenine gelince de İsviçreli askerlerin sadakate çok önem vermeleriymiş, papalığın ve kilisenin  sırları onlarla beraber mezara taşınırmış. Bir inanışa göre ise bu sırları açığa çıkaran kişinin yüzyıllar boyunca ailesinin ve neslinin lanetleneceği ve işlerinin yolunda gitmeyeceğiymiş.  Bu muhafızların kıyafetleri Mıchelangelo tarafından tasarlanmış ve günümüze kadar hala aynı kıyafetler giyilerek hiç bir değişikliğe uğramadan korunmuş.

Vatikan’dan çıktığınızda onca yol yürümenin, binlerce sanat eseri görmenin ve bu eserlerin size yaşattığı şaşkınlığın yorgunluğunu yaşayacaksınız. Biz Vatikan’ı gezerken aslında hep aynı şeyleri konuştuk bu eşsiz eserleri normal bir insanın hayal gücüyle üretmek imkansız  gibi görünüyor ve aslında gerçekle gerçek üstü bir Dünya’nın arasında bir yerlerde sizin de algılama eşiğinizi zorluyor. Çünkü her yeni baktığınız eserde yok artık bu kadarı da olamaz deyip bir sonra ki galeriye ilerlerken aman allahım bu da ne diyerek geçiyorsunuz. Tavanlara, yüzlerce hayal gücünü zorlayan üç boyutlu görünen  resimleri çizdikten sonra ,  günlük hayatın içinde nasıl normal ve sıradan bir insana dönüşebilmiş  ya da dönüşememiş  bu sanatçıların, gerçek yaşamlarını  tahmin etmek son derece güç.

Bunca şeyden sonra iyi bir İtalyan kahvesini  ve bir tatlıyı  hakkettiğinizi düşüneceksiniz…..

ROMA GEZİLECEK YERLER YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

ROMA’DA SEVGİLİLER GÜNÜ  YAZISI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

                     BİRLİKTE YOL ALALIM****

Başa dön tuşu