Daha Çok | İzlesekFikirselGüncel YazılarVenedik

Venedik Filmleri

 

Şehirler ve filmler yazılarımızın bir diğer durağı Venedik Şehri. Suyun üzerinde, geçmişten gelen bir masal şehri görüntüsünde; sizi içine çeken büyülü bir şehirdir burası. Esrarengiz bir çok hikaye ve yaşamın bulunduğu bu kent; karnavalı, maskeleri ve çılgın eğlenceleri ile mutlaka görülmesi gereken destinasyonların en baş sıralarında yerini korumaya devam etmektedir.  Venedik Şehri gezisinden önce  izlenmesi  gereken filmleri sizler için derledim.

DANGEROUS BEAUTY ( TEHLİKELİ GÜZELLİK) 1998 / MARSHALL HERSKOVİTZ 

Yıllar önce izleyip adını bir türlü hatırlayamadığım; ama konusu ve görüntüleri parça parça da olsa aklımda kalan çok etkileyici  bir film. 16 yy’da Venedikte yaşayan VERONICA FRANCO’ nun  gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Dönemin en gösterişli ve adı bilinen hayat kadınlarından (Courtesan) biri olan Veronica hayat kadınları için çizilen sınırların dışına çıkar ve aşkı Marco’nun peşinden koşar. Oldukça etkileyici bir hikayeye ve görüntülere sahip bu filmi mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

THE COMFORT OF STRANGERS (YABANCI KUCAK) 1990 / PAUL SCHRADER

Gerilim, dram ve erotizm dolu sahnelerin yer aldığı film Ian McEwan’ın aynı adlı kitabından sahneye uyarlanmış. Venedik’te tatile giden bir çiftin normal geçen tatil günleri tanıştıkları farklı bir çift sayesinde sıradanlığını yitirir. Venedik şehrine dair harika manzaralar sunan film oldukca etkileyici hatta korkunç bir sonla bitiyor.

THE MERCHANT OF VENICE (VENEDİK TACİRİ ) 2004 / MICHAEL RADFORD

William Shakespeare tarafından yazılmış Tiyatro Oyununun sinema uyarlamasıdır. Lise yıllarımda tiyatroyla ilgilendiğim dönemlerde   bir kaç karakterinin provasını yaptığımız oyundan, en çok aklımda kalan Lancelot Gobbo adlı soytarı karakteriydi.  Filmin başrol oyuncusu olan Al Pacino’nun  muhteşem oyunculuğuyla ön plana çıkan Shylock  karakteri Yahudi bir tefecinin hak ve adalet arama halini trajikomik sahnelerle anlatıyor. Öncelikle kitabını mutlaka okumanızı önereceğim bu filmde yazıldığı dönem için inanılması güç denecek kadar güzel replikler bulunmaktadır. Kıyafetler ve dekorun son derece dönemine uygun hazırlandığı ve büyüleyici Venedik manzarası sunan bu harika filmi mutlaka izlemenizi öneriyorum.

MORTE A VENEZIA (VENEDİK’TE ÖLÜM ) 1971 / LUCHINO VISCONTI

https://youtu.be/X4N8B1ggYc4?t=33

1929 yılında Nobel Edebiyatı kazanmış 20 yy Alman  edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Thomas Mann’ın  aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmış filmidir. Yorucu bir çalışma hayatının ardından gerilimlerinden kurtulmak için Venedik’e giden ünlü yazar Aschenbach, genç Polonyalı Tadzio’nun olağanüstü güzelliği karşısında büyülenir. Salgın hastalık kenti sarınca da, tutkularına yenilerek ölüm isteğine teslim olur.  Luchino Visconti’nin sinemaya  uyarladığı bu ölümsüz romanı okuduktan sonra filme uyarlanmış halini de izleyebilirsiniz.

THE TOURIST (TURIST )  2010 / FLORIAN HENCKEL VON DONNERSMARCK 

Arka planda Venedik şehrinin  eşsiz manzaralarını sunan; Johnny Deep ve Angelina Jolie’nin başrollerinde  oynadığı gerilim ve dram türündeki filmdir. ABD’li bir turistin (Depp), bir kadını (Jolie) işlediği bir suçu örtmek için kullanmasını konu edinmiştir.

CASANOVA 2005/ LASSE HALLSTRÖM

1725 yılında Venedik’te doğan Giacomo Casanova (Heath Ledger) adlı maceracı ve yazar olan meşhur  bir çapkının hikayesini anlatan  filmdir. 100 den fazla kadınla,  dillere destan yaşadığı  aşklarla tüm dünyaya nam salmıştır. Aynı zamanda yalancı ve ikiyüzlüdür. Birçok kadınla beraber olmaktadır. Bu nedenle engizisyon mahkemesi onu aramaktadır. Dönemin şaşalı yaşantısını, kostümlerini ve maskeli partilerini izleyeceğiniz filmde Venedik şehrine ait bir çok detayı görme imkanı bulabilirsiniz.

THE SUMMERTIME ( YAZ ) 1955 / DAVID LEAN

Katharine Hepburn ve Rossano Brazzi’nin başrollerde olduğu oldukça etkileyici bir yaz klasiği… Yalnız Amerikalı bir kadının birdenbire kendini İtalyan güneşi altında bulmasını ve aşkı keşfetmesi anlatılıyor filmde. Ohio’da sekreterlik yapan, orta yaşlarına yaklaşmış çekici bir kadın olan Jane Hudson, nihayet hayallerindeki yazı yaşamak için Venedik’e gidecek imkânı bulur. Bağımsızlığına düşkün Jane, kolunda kamerası, canı istediği gibi gezer. Ama zamanla fark eder ki, dünyanın en güzel köşelerinden biri olan Venedik gibi bir şehirde bile yalnızlık zamanla insanın canını sıkmaya başlamaktadır. Bunun sonunda hayatını değiştirmeye karar veren Jane, tam da zamanında, San Marco Plaza’daki küçük bir cafede Renato de Rossi isimli bir antikacı ile çarpışır ve hayatı bambaşka bir şekilde değişir.

KEYİFLİ SEYİRLER…

                      BİRLİKTE YOL ALALIM 

 

VENEDİK VE VENEDİK KARNAVALI….  YAZISINI OKUMAK  İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu