Güncel Yazılar

Yavaş Hareketi “The Slow Movement” Felsefesi Nedir?

Yavaş Hareketi ve Slow city 

Küreselleşme ve modernleşme adı altında içinde bulunduğumuz yaşamın hızı; her geçen gün daha çok artıyor. Koca bir gün nasıl geçti anlayamadım sözünü, sık sık etrafımızdan duyuyoruz ve genel olarak en çok ta bundan şikayet ediyoruz. Modern çağ köleleri olan bizler, bir koltukta on karpuz taşımaya çalıştıkça hem sağlığımız, hemde mutlu geçirilecek anlarımız giderek azalıyor. Özellikle bizim ülkemiz gibi henüz kentsel ve ekonomik gelişimini tamamlamamış ülkelerde bu dişlinin çarkları daha acımasız ve daha hızlı dönüyor. İşte hepimizin  şikayetçi olduğu bu durum tüm dünyaca karşı durulan bir eyleme dönüşmüş durumda. Eğer, içinde bulunup henüz etkileşime geçemediğiniz grubunuzun adını merak ediyorsanız YAVAŞ HAREKETİ(SLOW MOVEMENT) yazımı dikkatlice okumalısınız.. 

1986 yılında Roma’da ki Piazza Spagna (İspanyol Merdivenleri ) meydanında Fast Food zincir restoranlarının en önemli temsilcisi olan MC Donald’s ilk restoranını açar. İtalyan gazeteci ve yazar olan Carlo Petrini bu durumu protesto etmek amacıyla bir eylem çağrısı yapar ve zamanla SLOW FOOD (Yavaş Yemek) adlı bir manifestoya dönüşen bir süreci başlatır. Bu manifestoya göre hızlı yemek kültürü, hızlı bir hayatın getirisi ve dayatmasıdır. Hızlı sürdürülen bir  yaşam, kendiliğinden her alanda hızlı bir tüketimi doğurur. Bu da geleneksel ve doğal olana karşılık fabrikasyon ve yapay ürünlerin çeşitliliğini arttırır. 

İnsanlar daha hızlı hareket ettikçe, mekanlar daha hızlı bir yaşam için tasarlanıyor. Büyük alışveriş merkezleri her ihtiyacımızı hızlıca karşılayabilsin diye her köşeye mantar gibi yayılıyor. Bizler oralara doluştukça, küçük esnaf sırayla yok oluyor. Elimize tutuşturulan her indirim kartı bizim yapacağımız  bir sonraki hamleyi bizden önce binlerce olasılık olarak hesaplıyor. Ve her geçen gün sahip olduklarımız arttıkça, mutsuzluklarımız çoğalıyor.

Hayata tutunmak için hızınızı arttırın diyen gündelik yaşama en büyük başkaldırı, işte  bu yaşam felsefesidir. Bizler hızımızı ne kadar arttırırsak arttıralım, yada maddi olarak ne kadar güçlenirsek güçlenelim, temel ve duygusal ihtiyaçlarımız hiç bir değişim göstermiyor.  Başkaları tarafından görülme ve takdir edilme ihtiyacı, aidiyet ihtiyacı, yakınlık, itina görme ve sevilme ihtiyacı tüm bireyler için aynı oranda tamamlanması gereken özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Yani ne kadar modern yada ne kadar lüks bir hayat yaşadığınızın hiç bir anlamı kalmıyor. Eğer bu gereksinimler yeterli ve dengeli olarak hayatımızda yer tutmuyorsa mutsuzluk hepimiz için kaçınılmaz son oluyor.

Carlo Petrini Yavaş Yemek (Slow Food) hareketinde sembol olarak kendine bir salyangoz  seçiyor. Hayat içinde sürekli  yiyerek  ağır ağır ilerleyen salyangoz, bir anlamda insanoğlunun yolculuğunu temsil ediyor. Slow Food olarak başlayan bu akım zamanla büyük bir destekçi kitlesine ulaşıyor ve  Uluslararası sürdürülen büyük bir organizasyona dönüşüyor. Ayrıca yaşam içinde ki her alana yayılması gerektiği düşünülerek;

SLOW FOOD (YAVAŞ YEMEK)SLOW LIVING(YAVAŞ YAŞAM)SLOW TRAVEL(YAVAŞ SEYAHAT), SLOW CITIES( YAVAŞ ŞEHİRLER) şeklinde ki bütünü YAVAŞ YAŞAM hareketi oluşturuyor. 

  • SLOW CITIES (CITTASLOW TURKEY / YAVAS SEHIRLER)
Citta Slow İtalyanca ve  İngilizce karışık; Yavaş Şehir anlamına geliyor. Cittaslow Felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow Hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır. Günümüzde 28 ülkede 182 üyeye yayılan Cittaslow hareketinin amacı Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımaktır. Kaynak:http://cittaslowturkiye.org/
Türkiye’nin de içinde yer aldığı bu organizasyonda 17 kentimiz SAKİN ŞEHİR olma unvanını hak etti. Başımı alıp nereye gitsem sorusunun cevabı olan 17 kent.

1) AKYAKA/MUĞLA

2) ŞAVŞAT/ARTVİN

3) VİZE/KIRKLARELİ

4) GÖKÇEADA/ÇANAKKALE

5) SEFERİHİSAR / İZMİR

6) YALVAÇ / ISPARTA

7) HALFETİ / ŞANLIURFA

8) TARAKLI / SAKARYA

9) YENİPAZAR / AYDIN

10) PERŞEMBE / ORDU 

11) UZUNDERE / ERZURUM

12) KÖYCEĞİZ/MUĞLA

13)GERZE/ SİNOP

14 ) EĞİRDİR/ISPARTA

16) GÖYNÜK/BOLU

17 ) MUDURNU/ BOLU

Yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır.
MILAN KUNDERA 

Kaynak:http://cittaslowturkiye.org/

 BİRLİKTE YOL ALALIM****
HALFETİ RUHUNU SUYA TESLİM EDEN MEMLEKET YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu