Yurt Dışı

Gezi YazılarıParisYurt Dışı

Paris Bölgelere Göre Görülmesi Gereken Yerler

parisdönmedolap

Hazır mısın okuyucu? Seni baştan uyarmak isterim bu yazı dünyanın en güzel şehirlerinden birini anlatıyor. Her köşesinde bilinmeyen ayrı bir güzellik var. Ve sen kalkmış taaaa Paris’e kadar gitmişken buraları görmelisin. Eeee şehir çok büyük ben de en düzgün şekliyle anlatmaya çalıştım. Haliyle yazı uzun oldu. Şimdi kalk bir çay koy kendine….. Sonra da keyifle okumaya koyul.

Gezi YazılarıParisYurt Dışı

PARİS GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

paris-eiffel

İnternet’ten okuduğum onca yazıda iki şeyi gerçekten bulmakta zorlandım. Birincisi gerçek bir,  Paris Gezilecek Yerler Listesi; ikincisi de gezilecek yerlerin bir birlerine olan yakınlığı ve   Paris Rut Planı. Bu ilk listede gezilecek yerleri ; Bölgelere Göre Paris Gezi Rehberi yazımızda ise detaylarını ve bir birlerine yakınlıklarına göre rut planını okuyabilirsiniz.

 1.  EYFEL KULESİ
 2. LOUVRE MÜZESİ
 3. NOTRE – DAME KİLİSESİ
 4. VERSAY SARAYI
 5. PANTHEON
 6. ZAFER TAKI (CHARLES DE GAULLE MEYDANI)
 7. ORSAY MÜZESİ
 8. SACRE COUR KİLİSESİ (MONTMARTRE TEPESİ)
 9. SAİNTE CHAPALLE
 10. LUXEMBOURG BAHÇESİ VE SARAYI
 11. PALAIS GARNIER/ OPERA BİNASI
 12. RODİN MÜZESİ
 13. LES INVALIDES (ASKERİ MÜZE)
 14. PANTHEON
 15. PERE LACHAİSE MEZARLIĞI
 16. CONCORDE MEYDANI/ DİKİLİTAŞ
 17. TUILERIES BAHÇESİ
 18. GRAND PALAIS (BÜYÜK SARAY)
 19. PETIT PALAIS (KÜÇÜK SARAY)
 20. CONCIERGERIE (ADANIN ÜZERİNDE)
 21. ALEXANDRE III KÖPRÜSÜ
 22. PICASSO MÜZESİ
 23. PALAIS ROYAL
 24. HOTEL DE VILLE
 25. JARDIN DES PLANTES BAHÇESİ
 26. SEN NEHRİ (KANAL TURU)
 27. CHARTRES KATEDRALİ (CHARTRES KENTİNDE PARİS’E 80 KM UZAKLIKTA)
 28. ŞANZELİZE CADDESİ
 29. MADELEINE KİLİSESİ
 30. PIGALLE BÖLGESİ
 31. MOULIN ROUGE MÜZİKALİ
 32. LİDO MÜZİKALİ
 33. LA DEFENSE (MODERN ŞEHİR)
 34. MONTPARNASSE TOWER
 35. SHAKESPEARE AND COMPANY KİTAPÇI DÜKKANI
 36.  ST. GERMAIN CAFELERI (LES DEUX MAGOTS ve CAFE de FLORE)
 37. LADUREE (PARİS’İN EN İYİ MAKARON PASTANESİ)
 38. CENTRE POMPİDOU (MODERN SANATLAR MÜZESİ

Paris gezilecek yerler listesi bizim gezi sıramıza göre hazırlandı. Siz kalış sürenize göre bir program yapabilirsiniz.

Daha Çok İzlesekFikirselGezi YazılarıGüncel YazılarİtalyaLifestyletravelVatikanYurt Dışı

ROMA GEZİSİNDEN ÖNCE İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

DSC_0293Kolunun altında dişi kurttan süt emen Romus ve Romulus heykeli var.

Şehirleri gezmeden önce o şehir hakkında en güzel görselleri filmler sayesinde görürüz. Filmler, tutkulu yönetmenler, çılgın karakterler ve  çeşit çeşit hikayelerin arkasına bürünen en güzel dekorlardır. Bazen gittiğiniz bir şehir sizi o kadar büyüler ki; döndüğünüzde şehre ait her şeyi, yeniden ve tekrar yeniden yaşamak istersiniz.

Dünyanın en romantik, en tarihi ve en büyüleyici şehirlerinden biri olan ROMA şehrine ait en güzel, en dokunaklı ve şehri en iyi anlatan tüm filmleri sizler için derledik.

Güncel YazılartravelYurt DışıYurtiçi

TATİLE GİDERKEN BAVULUNUZDA NELER OLMALI

phuket-deniz

Tatil planlarınızı yaptınız biletleriniz hazır geriye işin stresli bir diğer kısmı olan bavul hazırlığı kaldı…

Tatilde geçirilen vakit kadar bence insana haz veren asıl kısım tatile gitmeden önceki aşama. Gidilecek yerde neler görülecek, kimlerle tanışılacak, neler keşfedilecek ve kim bilir başınıza nasıl şeyler gelecek. İşte bunları hayal ederek her duruma tedbir almak hali sanırım bavul hazırlarken bizleri en çok strese sokan şeyler. E tabi birde gittiğimiz yer bir yurt dışı gezisiyse tüm olasılıkları değerlendirmek ve o bavula her şeyi doldurmak gerekiyor. Bizde tamda bu sorunsalı ortadan kaldıracak bir liste hazırladık.

Daha Çok İzlesekFikirselGezi YazılarıGüncel YazılarLifestyleParistravelYurt Dışı

PARİS GEZİSİNDEN ÖNCE İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

versay-tavan-resimleriJPG

Bir şehri gezmeden önce keşfetmenin ve sırlarını öğrenmenin bizce en iyi yolu; o şehir ve gezi rotasıyla  ilgili filmleri izlemektir.

Üniversite yıllarımda  Newyork’a  giden bir arkadaşımla şehir hakkında sohbet ederken, Şehri nasıl buldun sorum üzerine arkadaşım; ” Filmlerle  Newyork’u hafızalarımıza o kadar iyi kazımışlar ki gezdiğim tüm sokaklar bilindik ve bir o kadar da aşinaydı” cevabını vermişti. Bu cevap yıllardır aklımdan hiç silinmedi ve filmlerin şehirleri keşfetmemiz üzerinde ki etkisinin ne kadar önemli olduğuna benim için hep bir kanıt oldu. Amerika’ya hiç gitmeyen ben bile 5. Cadde deyince dev reklam panolarını, yüksek binaları ve sokak levhalarını aklımda canlandırabiliyorum

İşte bu yüzden gidip gezmeden önce izlenmesi gereken filmler kuşağında ki ilk durağımızı  PARİS olarak belirledim .

Paris;  hakkında yazı yazılan, film yapılan yada en ufak detayları bile büyük birer markaya dönüşmüş çok önemli bir şehir. Bende şehrin ilham verdiği bence en güzel ve en  önemli filmleri sizler için derledim.

Gitmeden önce mutlaka izlemeyi unutmayın

Brugge-Bruhj-BrugesGezi YazılarıtravelYurt Dışı

“BRUGGE” MODERN ZAMANLARDA BİR ORTAÇAĞ ŞEHRİ

brüj-gece

Bazen izlediğimiz filmlerde gördüğümüz mekanlar, şehirler yada karakterler bizim gerçek  hayatta bulmayı umduğumuz  ya da hep hayalini kurduğumuz yeni serüvenleri aralar. İşte 2010 yılında izlediğimiz bir film ve bu filmin çekildiği bir şehir bizi İstanbul’dan kaldırıp o sokaklara, o film stüdyosunun içine ve kendi serüvenimizi yaşamaya sürükledi.

Gezi YazılarıMoskovaYurt Dışı

MOSKOVA GEZİLECEK YERLER 2

Gum-alışverişmerkezi-moskova

2. BÖLÜM MOSKOVA ŞEHRİ

Kremlin meydanını gezmeyi bitirdikten sonra biraz da şehir merkezini ve  şehirde bulunan diğer müzeleri gezmeye başlayabilirsiniz.

Moskova Arbat Caddesi

Bizde ki İstiklal Caddesinin bir farklı şekli gibi  hissedeceğiniz bu tarihi çok eskiye dayanan caddeye, Metroyla ulaşmak için; 3 numaralı mavi hatta binip Smolenskaya durağında inmelisiniz.  Ya da Kremlin meydanını gezdikten sonra yürüyerek de bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turistik olarak şehrin, en popüler caddelerinden birisi de burası. İçinde yürümeye başladığınızda Rus Mimarisinin büyük ve soğuk taş binaları muntazam görüntüsüyle size huzur verecek. Cadde genelde sokak sanatçılarının , ressamların ve müzisyenlerin olduğu oldukça renkli bir alışveriş bölgesi şeklinde.

Gezi YazılarıMoskovaYurt Dışı

MOSKOVA REHBERİ

kremlin-meydanı

Orak ve çekicin gölgesinde, kapitalist dünyaya bağrını açmış,  her yerden edebiyat ve tarih fışkıran masal   şehridir Moskova.

2014 yılının Mart ayında Ukrayna -Liviv için yaptığımız tatil hazırlığımız, Ukrayna Rusya krizi nedeniyle  tatil rotamızın zorunlu olarak değişmesine neden oldu. Bizde  uçak biletlerimizi hemen Moskova olarak değiştirdik.

Şimdiye kadar gittiğimiz tatiller arasında gezi rotası belirleme ve şehir detaylarını çıkarmada beni en zorlayan ve evde kağıt kalem  çalışmama sebep olan  destinasyonlardan biri de işte bu rotaydı.. Rusçanız yoksa ve bir tur firmasıyla gitmiyorsanız eğer gerçekten bu şehir için iyi bir hazırlık yapmalısınız. Biriktirebildiğim  notları ve yaşadığımız bütün  tecrübeleri tatilinizi kolay hale getirmek için detaylarıyla size aktarmaya çalışacağım.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler yanlış gitti.