Daha Çok Gezsek | Yurt İçiGaziantepGezi Yazıları

Belkıs-Zeugma Antik Kenti

Belkıs-Zeugma Antik Kenti, Gaziantep iline bağlı Nizip İlçesi  sınırlarında, Fırat Nehri kıyısında bulunan eşsiz bir kenttir. Yaklaşık 20.000 dönüme yakın bir arazi üzerinde kurulu olan bu kentin tarihi M.Ö 300 yılına dayanmaktadır. Büyük İskender’in  Fırat’ı geçtiği bu alanda en önemli komutanlarından biri olan Slevkos Nikator ( I. Zelefkos Nikator) Fırat’ın geçilebilir en sığ yerine kendi adını taşıyan Selevkeia ad Euphrates( Fırat Seleukeia’sı) adlı bir Krallık kurar. Nehrin tam karşısına da karısının adı olan Apameia  adlı ikinci bir kent kurarak, bu ikiz kenti bir köprüyle birbirine bağlar.

Komutan Slevkos’un Kızı ve Kommagene  İmparatoru’nun Oğlunun evlenmesi ile Belkıs-Zeugma Antik Kenti Kommagene Krallığına geçer. Büyük Kommagene Krallığının 4 büyük şehrinden biri olan kent konumu ve krallığın çok gelişmiş bir yapıda olmasından dolayı çok büyük bir ticaret merkezine dönüşür. Antakya’dan Çin’e giden İpek Yolu Ticaretinin bölge güzergahından geçmesi  ve yine Kommagene Krallığının Başkenti olan Samsat şehrinden ticaretin nehir yoluyla taşınması bu bölgede çok büyük nüfusa sahip, zengin ve büyük bir ticaret kenti oluşmasına neden olur. Şehirden o kadar çok para kazanılır ki Şehri alan Komagene Kralının oğlu  I.Antiokhos şehirden elde ettiği gelirle Nemrut Dağının tepesinde ki o meşhur ve devasa heykelleri yaptırır. Sürekli  gelişen ve büyüyen şehrin  en tepesine çok büyük ve tüm nehri gören eşsiz bir akropol olan Tykhe Tapınağı  yapılır.  TYKHE  Yunan mitolojisinde bir kentin  talihini  ve refahını hatta kaderini de belirleyen Şans Tanrıçasıdır.

Tarihi  geçmişi Grek ve Perslere dayanan Kommagene Krallığı Grek ve Pers sanatının çok güçlü etkileşimi ile daha da güçlenerek dev heykeller ve mozaiklerin kullanıldığı bir sanat anlayışını benimsemiştir.

Şehir 1.yüzyılın ortalarına doğru Roma İmparotorluğu hakimiyetine katılarak çok daha büyük ve güçlü bir kent merkezine dönüşmüştür. Öyle ki şehrin nüfusunun 80.000 kişiye ulaştığı düşünülmektedir. Bu da kenti Roma’nın en büyük ve zengin  kentlerinden biri haline dönüştürmüştür. Kentteki bu değişimden sonra Selevkeia ad Euphrates olan şehrin adı köprü anlamına yada iki yakayı bir araya getiren anlamında ki ZEUGMA’YA çevrilmiştir.

Şehre gelen  çok zengin tüccarlar kendileri için Fırat Manzaralı tepelere büyük villalar yaptırırlar. Evlerin ortalarında  sütunlu avlular bulunmaktadır. Odalar bu avluların etrafına sıralanmıştır. Tüm oda duvarları Freskler ile (duvar resimleri) süslenmiştir. Çoğu evin avlu tabanları ya da süs havuzlarının içi mozaiklerle döşenmiştir.

ZEUGMA EVLERİ DUVAR RESİMLERİ

Zeugmalı mozaik ustaları tarafından Fırat nehrinden seçilen renkli taşlar küçük parçalarda kesilerek bu resimler oluşturulmuştur. Doğada bulamadıkları renklerin yerine  az da olsa renkli cam parçaları kullanılmıştır. Ele geçirilen bu mozaik resimler, Roma İmparotorluğu’nun  en zengin olduğu ve ihtişamlı günlerinin yaşandığı   2. ve 3. yüzyıla aittir.

Şehrin gelişmişliğinin ve zenginliğinin bir diğer kanıtı da ZEUGMA AGORASI alanında bulunan Arşiv Odalarıdır. Dünyada rekor kıracak sayıda bulunan (100.000′ in üzeri) mühür baskı bulunmaktadır. Bu mühürler gümrük alanlarında, resmi evraklarda para ve ticaret ürünü malların torba ve balyalarının üzerinde kullanılmaktaymış.

Şehirdeki evlerin bir diğer özelliği de dağlardan gelen içme sularının bir çeşit kanalizasyon sistemi yapılarak evlere nakledilip atık suyunda yine diğer bir boruyla dehlizlere boşaltılması işlemiymiş.

7.yüzyılda başlayan İslam akınları sonucu yerleşim yerleri boşaltılmış ve bölgede oluşan toprak hareketleri ve erozyonlar nedeniyle şehrin üzeri toprakla örtülmüş. Bu toprak nedeniyle villaların , mozaiklerin, fresk ve heykellerin çoğu zarar görmeden günümüze kadar kalabilmiştir. 1985 yılında belki de verilen en yanlış kararla başlanan Birecik Barajı Projesiyle kentin çok büyük bir çoğunluğu sular altında kalmıştır. 1987 yılında başlanan acil kurtarma kazıları günümüze kadar devam etmekte ve   onlarca yıl  daha süreceği düşünülen kazı çalışmaları için projeler tüm Dünya çapında hazırlanmaktadır.

Zeugmanın su altında kalan binlerce hektarlık alanın da ise; tiyatrolar, agora merkezleri, villalar, tapınaklar, hamamlar ve caddeler gün ışığına kavuşup eski önemini yakalayacağı günlerini hasretle beklemektedir.

ZEUGMA MÜZESİ GAZİANTEP

Antik kentten çıkarılan  mozaikler, freskler ve tarihi eserler  2011 yılında yapımı tamamlanan  ZEUGMA MOZAİK MÜZESİNDE (GAZİANTEP) sergilenmeye başlanmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzeyi Gaziantep gezinize mutlaka dahil etmeniz gerekmektedir.

ZEUGMA MÜZESİ GENEL GÖRÜNÜM

Müzenin en önemli ve tüm dünyaca bilinen parçası ise meşhur ÇİNGENE KIZ MOZAİĞİDİR. 

Gaziantep şehir merkezinden müzeye taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Müzeyi ziyaret ettikten sonra iki sokak arkada bulunan Kebapçı Halil Usta’da Küşleme ziyafeti çekmeyi unutmayın.

MÜZEDEKİ DİĞER MOZAİK ÖRNEKLERİ İÇİN ALTTA Kİ GALERİYİ GEZEBİLİRSİNİZ.

BİRLİKTE YOL ALALIM****
GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu